Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 16, 2024 3:44



Hozzászólás a témához  [ 10 hozzászólás ] 
Forrasztópáka 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2011 17:32
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Forrasztópáka
Sziasztok!


Nos,arra a dologra mire nekem kell a ez tökéletes:

http://www.somogyi.hu/jsp/folap.jsp?old ... &cikk=3276

Igaz szereltem rá kapcsolót,hogy ne égjen el és ki tudjam kapcsolni.Így nem kell huzkodni állandóan.


Köszönöm a segítséget.

Üdv


vas. ápr. 24, 2011 15:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11885
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Forrasztópáka
zordokin írta:
... ez a 100-130W csak azt jelenti e,hogy előbb fűti fel a hegyet,vagy magát a forrasztási hőt is szabályozza?...

A kiválasztott pákák nem hőszabályzósak, így nagyon fel tudnak melegedni. A második csak 20W-os, az lehet, hogy kevés lesz az 5mm-es dróthoz.

A másik kettőből bármelyik jó. 40-50W-os is elég lenne, ha találsz ilyet, inkább azt vedd meg. Persze gyanta tartalmú forrasztó ónt is kell venni (nem olcsó).

A páka vizes szivacson tisztítható minden forrasztás előtt.
Csak addig hagyd bekapcsolva a pákát, amíg használod, mert szétég a hegye idő előtt.


hétf. ápr. 11, 2011 18:55
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2011 17:32
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Re: Forrasztópáka
Sziasztok!

Lenne pár kérdésem a profik felé.

Én modellezem,és igen csak vastag csatlakozóim és vezetékeim vannak:

Kép

Csak a csatlakozó:

Kép


Namost amint látható a csatlakozó réz része olyan 2mm vastag,a kábel 5mm.

Egy ismerős csinálta eddig de nincs képem már hozzá vinni,de az ő régi pákáján már semmiféle jelzés nincs,hogy mivel lehetne ezt legjobban átmelegíteni.

Nézegettem 100-130W os pákákat,ilyen 2-3000ft közötti (ő is ilyen áron vette valami piacon) de nem tudom,hogy ez a 100-130W csak azt jelenti e,hogy előbb fűti fel a hegyet,vagy magát a forrasztási hőt is szabályozza?

Ilyenekre gondoltam én:

http://bolthely.hu/szerszamkereskedes/i ... opaka_100W

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Pr ... pid=588263

http://bolthely.hu/infotechkft/id/01207 ... EL-KTB-100

Megköszönöm válaszotokat,válaszukat.

Üdv,András


hétf. ápr. 11, 2011 17:48
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Köszönöm a segítségeteket. Mivel még nagyon az elején járok a dolognak, ezért minden segítséget igénybeveszek, nehogy valahol átlássanak rajtam és extra profitot termeljenek általam. Szóval elmentem és megvettem egy sima 2e Ft-s pákát. A következő körben fogok a komolyabbak felé lépni. SMD-ben nem gondolkodom.
// Programozóként pár napja megérintettek a mikrokontrollerek (16f84 jelenleg) és ezzel kezdtem el foglalkozni. Erre kell a cucc.
Maxtor vinyó? Kb 50 év múlva. Egyelőre 5-8mm-es helyek vannak a nyákon, hogy ne nyúljak mellé. PIC-et beforrasztani még nem álltam neki.

Szurkoljatok...! :)

Thx4all!


pén. aug. 08, 2003 0:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 233
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hello mindenki!

Tsch!
Én 96-ban vettem 2 db mágneses hőkaocsolós (kattogós) Wellert. Az egyiket gumilabdás ónszippantó fejjel használom kiforrasztásoknál. A harmadik csőhegyet használom, mert a nikkel bevonat hamarabb sérül az igénybevételtől. A beforrasztásra használt normál hegyet tavaly kellett először cserélni, ezt is csak abból vettem észre, hogy nem akart tapadni a cin a leghegyéhez és rossz volt a hőátadás.

Hegyekből nagy választék van a szaküzletben. Különféle alakó hegyek vannak, mindegyik kb. 5 féle hőmérsékletben kapható. Én a 7-es számú ( alap tartozék) hegyeket használom 2mm-es véső alakú, hosszó tűhegyű ( valóban tű SMD-hez)és az ónszippantó. Ez 350°C fokon kapcsol ki és 320°C fokon kapcsol be amikor hűl a hegy. Természetesen a hegy vége sokkal "hidegebb" mert forrasztás közben a hőátadástól erősen hűl. Ennek a gyakorlatban nincs semmi jelentősége. Egyébként minden hőfokszabályzós páka a fűtőtest belsejében érzékeli a hőfokot és nem a forrasztási ponton, tehát egy elektronikus, hőfok kijelzős, "szuper inteligens" szabályzó sem tudja, hogy valójában hány fokos az adott pillanatban a hegy túlsó vége:-). A lényeg úgy is csak az, hogy ne égesse szét a nyákot, ne tegyen kárt az alkatrészben, de azért jól olvassza a cint. Én ezekkel a pákákkal mindenféle alkatrész tudok be és kiforrasztani az SMD-től kezdve, a finomrajzolatú sűrűn beültetett, hagyományos alkatrészekből álló furatgalvanizált két oldalas nyákokon át, a nyákba forrasztható hűtőbordákig.

Trafónak egy kb. 30 éves, bontott, 24V 100VA-es, biztonsági trafót használok, nagyon brutális darab, 4A terhelésen 0,1V-ot esik a szekunder fesz, igaz üresjáratban is fogyaszt vagy 30W-ot:-). A hőfokszabályzó kapcsoló érintkezői 2 év után rosszalkodtak ezért átalakítottam úgy, hogy a tápegységbe 24V DC reléket tettem és csak azokat vezérli. Tápfesz a trafóról dióda+100mikroF 63V, kontroll ledek és pákánként külön kapcsoló. Azóta is jól működik, pedig használom rendszeresen.

Üdvözlettel: Vajk959


pén. aug. 08, 2003 0:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Kedves Tsch!

Az Arnd által említett cserélhető hegyű páka tökéletes választás. Van benne egy thermoelemes hővisszajelzés. Ára tipikusan 3-4e szokott lenni. Ehhez lehet kapni pákatápot 40e Ft-tól, amin állítani tudod a hőmérsékletet. Olyannyira jó ez a páka, hogy a default fejjel nem is, de egy vékonyabb cserefejjel és sajátgyármányú hőfokszabályzós táppal, akár SMD-t is lehet forrasztani véle. Konkrétan már javítottam vele új maxtor vinyót. Egyszer nézd meg milyen lábsűrüség van ott. SMD -re folyamatosan használva vagyon a páka....stb, etc és így tovább
A hozzá való PWM tápot megcsinálom neked 15e-ért. Szerintem ennél profibb nem kell, amíg nem akarsz kisebb méretű SMD-ket forrasztani.
Wellert felejtsd el! Rég volt az, amikor csak diszkrét negyméretű alkatrészeket forrasztottak.
A 200e Ft-os féle pedig pazarlás. Ilyennel meg SD ramot javítottunk. Csakhogy nem áll meg ilyen a költség 200e-nél, mert az egyéb folyasztószerek és anyagok miatt egy-egy forrasztás 50 szer többe kerül.

Üdv, Funkee


csüt. aug. 07, 2003 19:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
volt egy welleres topic és ott minden kiderült


csüt. aug. 07, 2003 18:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Esetleg a HQ-ban lehet kapni pár ezerért hőfokszabos pákát cserélhető hegyűt, vezérlőelektronika nélkül...
Ha mégis valami drágábbat veszel akkor tudom ajánlani a Weller WSP80-ast vagy valami hasonló tipust, ennek már nem egyezik meg a hegye a "sima" mágneses Wellerekkel de ezt leszámítva nagyon jó.

üdv arnd


csüt. aug. 07, 2003 15:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 26
Hozzászólás 
Üdv.

Ez csak attól függ, mit szeretnél forrasztani vele. Mert otthoni célokra kell, vezeték, ilyesmi akkor tökéletesen elég egy 1500 Ft-os 75W-os pillanatpáka, vagy hasonló árfekvésbe valami sima.

Ha szeretnél forrasztani vezetékektõl és tv panelektõl kisebb dolgokat is, akkor viszont sajnos azt kell mondjam, nem nagyon fogod megúszni 3-4 ezerbõl.

1. kategória
------------
Bemész a praktikerbe és veszel olyan 5-6 ezer körül egy kis méretû 20-25 wattos WELLER-t. Ez viszonylag jól használható kisebb méretû dolgokhoz is, a hegy jó minõségû, sokáig használható (lassak kopik, nem ég el), de hátránya a dolognak, hogy nem szabvány hegy van benne, így elég nehéz azt pótolni, akár a páka árának felébe is kerülhet egy hegy, ha egyáltalán beszerezhetõ.

2. kategória
------------
Veszel használtan valakitõl egy hõkapcsolós WELLER/Puskás pákát meg egy 24 voltos trafót. Ha mázlid van 10-12 ezerbõl megvan. Nagyon jó páka, egy hegy évekig is használható, utólag is beszerezhetõ, típustól függõen 1500 ft-tól lehet kapni bele, beszerezhetõ. Hátránya, hogy nem állítható a hõfok, és hogy a hõkapcsoló tönkremegy az életbe nem szerzel még egyet, vagy csak drágán, viszont ebbõl olyat még nem láttam a környéken ami tönkrement.(szerintem ez lenne a legmegfelelõbb)

folyt köv...


csüt. aug. 07, 2003 14:27
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Szakemberektől érdeklődnék, hogy milyen forrasztópákát ajánlanak hobby elektronikai fejlesztésekre. Láttam 200e Ft-osat is, de a legjobb lenne megúszni 3-4e Ft-ból.
Mint látható az ár számít (bár hosszútávú beruházásról van szó), de a minőség és a használhatóság is.
Valaki irányárakat tud mondani tapasztalatból?


csüt. aug. 07, 2003 13:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség