Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. ápr. 27, 2024 10:23



Hozzászólás a témához  [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Ceruza akku töltése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Erre nem is gondoltam ;-)) Dióda-ellenállás, igaz? Na, azt
hiszem, csinálok egy ilyen "kisütőt", hogy töltés előtt
tényleg le legyenek merítve az akkuk.

A PIC-es töltőn még gondolkodok, mert félek, hogy kidobott
pénz lenne, amit ráköltök (nem működés miatt ;-)) Addig
marad a jó kis ****tikeres töltő ;-)

Üdv!


szer. jan. 14, 2004 8:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
tom-ba!
Ezt elteszem a többi közé!!


szer. jan. 14, 2004 6:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
Cellánkénti kisütésnél be lehet tenni egy diódát, és akkor nem kell figyelni, esetleg ha hamar lezár, akkor utána még egy kicsit anélkül kell meríteni.


kedd jan. 13, 2004 17:55
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Köszi az infókat, sok újat megtudtam belőle!


kedd jan. 13, 2004 11:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok!
Ravin!
Nem a feszültség a lényeg, ha áramgenerátoros a töltő(márpedig annak kell lennie). A 7805-ös áramköröd is áramgenerátorként működik. A beállított áramhodhoz(150mA) 14 órányi idő tartozik a Te aksid esetén(1500mA/h). A feszültség a cellán beáll a megfelelőre, a 7805 a többit elmelegíti.

SIS és Ravin!

A lekapcsolás bizony azért van, amit korábban emlékezésnek hívtam. Ez akkor történik, ha egy félig, vagy alig lemerült akksira rátöltünk(Li-ion kivétel). Ezen a helyen az akku kristályai megnagyobbodnak, és amikor a kisütés ezekhez a kristályokhoz ér, akkor a belső ellenállás megnő, ami azt eredményezi, hogy a feszültség leesik. Modellezők rémálma ez. Aki nem elég tapasztalt, az annak érdekében, hogy jó tele akksival induljon a versenyen "JÓL" rátölt a pakkra, aztán 1-2 perc múlva megáll a gépe! :)) Az ilyen akksik nem sérülnek, csak egyszer ki kell sütni őket max C/2-vel(itt megoszlanak a vélemények az áram ügyben).

Kisütést(normál esetben) én úgy szoktam, hogy egy 1-2 ohm-os ellenállást kötök a cellára és multiméterrel mérem a feszt. 600mV-nál nem sütöm lejjebb(sok helyen 450mV-ot is írnak, de én ezt nem ajánlom!) Lesznek olyan akksik is, amiknél a fesz rögtön 0-lesz. Ezek kapacitása a többinél kisebb, ezért hamarabb kisülnek a készülékben. Az is előfordul, hogy átpolarizálódnak.

Ennek elkerülésére kell a pontos kisütés és a cellánként való (gyors)töltés(legalább is ceruza formátumú cellák esetén ez könnyen megoldhattó.)
Ha pontosan ki van sütve egy cella, és lassan C/10 árammal töltjük, akkor lehet sorosan is(ahogy Ravin is teszi).
Gyorsan is lehet sorosan tölteni, de ekkor 5-6 gyorstöltés után, legalább egyszer formázó töltést kell elvégezni, ami nem más mint a lassú(normál) töltés, azaz C/10 árammal 14 óra. Ezt az akkupakkoknál illik így csinálni.

Elvileg cellánként lehet többször is gyorsan tölteni, de azért 10-20 gyors után én beiktatok egy lassút, de ez már csak túlzott óvatosság.

A pakkos témánál csak a cellák NEM egyfomasága miatt kell a formázás rendszeresen. Formázásnál az esetleg lemaradt cellák utolérhetik a többit, és amik hamarabb feltöltődtek a kis áram miatt nem rongálódnak.

A kisütéshez érdemes egy panelen érintkezőket, egy ellenállást, és műszerkapcsokat építeni.
Üdv! watt


kedd jan. 13, 2004 6:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Jelenleg lehet kapni Energizer automata t=F6lt=F5t 4 db 2100-as akkuval 7=
000
forintert.
Szerintem nem erdemes epitgetni.


hétf. jan. 12, 2004 19:12
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
gris: köszi, akkor inkább nem szedem szét átalakítani: jó ez így is.

Egyszer akarok csinálni MAX 712 v. 713 IC-ével, de elég drága.
Egyébként egy 7805 stabkocka van benne, 2db 10 mikrós tantálkondival "megbolondítva": a középső lába és a két szélső között van egy-egy ilyen kondi. Az interneten láttam ezt a rajzot, és nem módosítottam. Lehet, hogy ezek emelnek a feszültségen. Azért nem szedtem őket ki, mert gondolom szűrőkondinak muszáj oda valami...

SIS: Igen, ezt én is észrevettem, a digitgép már nem tud bekapcsolni, amikor kb. 2,6 V-ra süllyedt a fesz.

Én egy kommersz zseblámpába szoktam tenni. Amikor már nagyon halványan világít, akkor átrakom a töltőre.


hétf. jan. 12, 2004 17:23
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
ravin!
kb.1.5V cellánként
ha üresen töltöd és figyelsz az ídőre, akkor nem lesz gond


hétf. jan. 12, 2004 17:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Tartózkodási hely: Békés megye
Hozzászólás 
Igazad van, de sajnos a töltőm csak ezt az egy
áramerősséget tudja. Rövidítsek esetleg az időkön,
valamennyit javítok így az élettartamon ?
Mivel látom Te szakértőnek vagy ebben a témában, olyat
tapasztalok, hogy amikor a digitális fényképezőgépem
kikapcsol, még eléggé feltöltött állapotban vannnak az
akkuk. Szerintem le kellene meríteni, csak nemtudom milyen
ellenálást, ill. fogyasztót kössek az elemekre, és
mennyire szabad lemeríteni. Hallottam olyat , hogy a
mélykisülésből nem mindég tudnak "felébredni" ezek az
akkuk.
Köszi, előre is,
István


hétf. jan. 12, 2004 15:56
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Üdv!

2 db 1500mAh-s NiMh akkut sorbakötve hány Volttal szabad tölteni? 150mA egyenárammal szoktam 12-13 órán keresztül tölteni 8-9V körüli feszültséggel.

A töltőt én csináltam, ezért nem vagyok biztos benne, hogy nem sok-e az a 8-9V...

Szerintetek?


hétf. jan. 12, 2004 15:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
SIS!
Elvileg jól csinálod, de a AAA-s akkunál már igencsak határeset feletti a dolog. Hibát majd csak akkor veszed észre, ha nem 1000x, hanem csak 300x lehet feltölteni.
Általában két töltési módról beszélhetünk. Lassú és gyors. A lassú a C/10-es árammal való töltést jelenti, a gyors C/20-tól 2C-ig szokásos. A kritikus a C/20 árammal való töltéskor kezdődik, ahol már előfordulhat egy időzített töltés esetén, hogy kicsit túltöltjük a cellát. Ekkor nem fog felrobbanni(ez C..2C áramnál fordulhat elő), csak az aktív anyag fog meddővé válni kicsinyenként, ami belső ellenállást növel, és ezzel kapacitást csökkent. Esetleg nem 6, hanem 1 évig lesz jó.
Lassú töltés esetén (C/10) (C=kapacitás), a cella csak nagyon kis mértékben károsodik ami elgyésző. Ezért ilyen töltés esetén nem vészes 1-2 órányi túltöltés. (C/20-nál már jelentősebb a rongálódás. Ez nem lineáris összefüggés)
Üdv! watt


hétf. jan. 12, 2004 13:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Tartózkodási hely: Békés megye
Hozzászólás 
Én a töltőre írt képlet szerint (Hama töltő:120 mA töltőáram) töltöm az akukat, és eddig semmi gond. Eszerint (kapacitás * 1,4)/töltőáram.
Így 800 mlA AAA akukat : (800*1,4)/120 = 9 óra 20 perc
1800 mA AA akukat : (1800*1,4)/120= 21 óra
AAA 300 mA (NiCd) : (300*1,4)/120= 3 óra 30 perc

A 21 óra kissé szélsőségesnek tűnik, de már legalább 10 alkalaommal töltöttem (a fiam táv ir. autójában használjuk) és semmi probléma !
De ez csak egy olcsó töltő, simám túl is lehet vele tölteni, ha ezeket az értékeket is túllépjük !


hétf. jan. 12, 2004 7:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hali!
Valami ilyesmi! A feltöltött akkunak csökken a feszültsége, miközben szépen igyekszik felrobbanni! :))
Fontos, hogy egy ilyen akksira nem szabad rátölteni, mert "emlékezni fog", amikor arra a pontra ér, ahol rátöltöttél, és ott leesik a feszültsége. Mindig ki kell sütni töltés előtt.
Üdv! watt


hétf. jan. 12, 2004 6:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
De akkor ha jol értem, akkor!
Tehát ha egy töltött akkut töltök, annak is csökkenni fog a fesze?
Csak akkor tulajdonképpen az A/D során kijövö értékeknél amint az uj mérés a régihez képest kisebb, akkor le kell kapcsolni. Világos mint a fény...

Köszi!
//EO
Ja és még ez:
www.tar.hu/magiist ott akku töltö terv


pén. jan. 09, 2004 14:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kedves neo001!
Igyekeztem kristályosítani, hogy nem az effektív feszültség a lényeg, hanem annak időbeli lefolyása!
Egy akkunak az élete folyamán egyre emelkedik a teljes feltöltéshez tartozó feszültsége(változik a belső ellenállásuk). Az új akkuknak sem egyforma már eleve. Ez nem olyan mint az ólom akkuknál, hogy 13,6, meg 14,4 azt kész. A Ni-Cd és a Ni-Mh-k sem egyformák e tekintetben.
Viszont a feszültség időbeni lefolyása mindkettő Ni-es akkunál hasonlóan megy.
Ez a következő: (állandó stabil árammal való töltés esetén)
Először lassan emelkedik a cella fesze,
aztán később egyre gyorsuló ütemben,
majd elkezd lassulni és megáll. Ekkor már majdnem tele van a cella!
Ezután egy kicsit áll, majd elkezd csökkenni. A csökkenés pillanatában tele van az akku, és tilos tovább tölteni. Elég egy perc hogy károsodjon kis mértékben(ha sok a perc, bumm!). Sok ilyen rossz töltés nagyon lerövidíti az élettartamot.
Na remélem már minden világos! :))
Üdv! watt


csüt. jan. 08, 2004 8:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Ugy gondoltam, ha elér egy feszt, lekepcsol és kész. Egyébként mennyi a max Vref? Hát jo, de ha már végiggondoltátok, akkor engem is érdekelni fog. MOstmár értem mit kell csinálni. A mért értékeket jol össze kell hasonlitani. Ezt egy PIC viszonylag gyorsan megcsinálja...
Igazad van!
//EO


csüt. jan. 08, 2004 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia neo001!
Nem pontosan értem a hozzászólásodat, mert természetesen A/D méri a feszt, hiszen benne van a PIC-ben és ebből is 5-6 csatorna áll rendelkezésre amiből 4-et tervezek használni a 4 cella külön töltése miatt. A beépített A/D-k felbontása 10bit, ami bőven elegendő, még ha 5V tartományban hagyjuk is a referenciákat, hiszen ez kb. 5mV felbontást ad.
A másik, hogy nem a fesz nagyságát kell mérni pontosan, hanem annak időbeli változásának irányát, de azt a lehető legrövidebb időegységen belül. Ezt az időt korlátozák a zavar jelek, de egy jó progival akár 10sec-en belül lehet érzékelni a feltöltöttség tényét(szemben a gyáriak több percével, ami egy akkunak az életét jelentősen csökkentheti).
Üdv! watt


csüt. jan. 08, 2004 6:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Esetleg egy A/D-s progi mérhetné a feszt, az elég pontos lenne...


csüt. jan. 08, 2004 0:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ne vedd a szívedre, nem fújtam annyira fel! :))

A PIC-től meg ne félj! Csak egy 18 lábú IC. Ha a progi benne, van akkor múködik és kész. Az áramgenerátorok itt is külön vannak és BD138-akkal működnek majd. Nekem a dobozzal mindig több bajom van sajnos, de a panelen lesznek az érintkezők az aksikra, így egy kicsit könnyebb a dolog.
Nem az áramgenerátor a nehéz, hanem az, hogy pontosan lekapcsoljon az elektronika, amikor feltöltötte az aksit. Ha nem ezt tenné a nagyobb áramú töltésnél, akkor az aksinak hamar kakukk!
Üdv! watt


kedd jan. 06, 2004 13:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Jóvanna, nem kell kinevetni szegény amatőrt, amúgy meg én is
úgy gondoltam, hogy ilyen kis feszültségű trafót ilyen
"nagy" árammal ;-))) Bár most már hiába akarom megmagyarázni
;-))

A PIC-es dologtól félek, nem hiszem, hogy képes lennék egy
ilyet megépíteni, mint mondtam :-((

De nem lehetne összehozni valami zenner-diódás vackot a
kisütéshez, meg egy pl. 700mA-es töltőt, amivel mindegyiket
tudnám tölteni?! Ahhoz gondolom nem kell még PIC...

Üdv!


kedd jan. 06, 2004 13:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
:))
Csak a feszültség kicsi a trafó nem! :)
Egy jó töltőhöz kb. 4-6V nyers fesz kell, 5A terhelhetőséggel. Ebből kell áramgenerátorral a kívánt áramot beállítani. A tranyókat hűteni kell egy jó nagy bordával, főleg, ha pl. 4 akkut tölthetünk egyszerre. 1A-nál nagyobb töltőáramot semmilyen ceruza akku nem szeret, hiába 2A/órás. Például az 1300mA/órás modell akkupakkomat ami babi mérethez hasonlatos cellákból áll, 2,5A-el 37perc alatt lehet feltölteni úgy, hogy gyakorlatilag nem melegszik. A ceruza akkuk már 1A esetén is melegednek. Épp én is (fényképezőgép) akku töltésén töröm a fejem. Ha lesz eredmény, akkor megosztom. Tervem: PIC vezérlés, 4 független csatorna, kb. 700mA-1A(?) tötőáram csatornánként, Csatornánkénti kisütés automatikusan. Ni-Cd és Ni-Mh, AA és AAA akkukhoz, 1-2 órás feltöltési idővel.

A ceruza akkus fényképezőgépek feszültség bemenete nem tölti tudomásom szerint az akkukat, csak elláthatja táppal a gépet(vagy tévednék?). Ha tudná tölteni, adnának hozzá adaptert!
Üdv! watt


kedd jan. 06, 2004 10:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Köszönöm a hozzászólásokat. Meg fogom mérni a töltőáramot, és számolok. Gyorstölteni persze nem fogom egyenlőre, mert a töltőm nem tud.

Arra már én is gondoltam, hogy érdemes lenne csinálni egy rendes akkutöltőt, ami rendesen kisüti, meg okosan feltölti az akkukat, de ez szerintem meghaladná a képességeimet: nem az összeforrasztása, hanem a felélesztése-bemérése, hogy biztosan frankón működjön. Mert ahogy elnéztem, ezek már általában PIC-et tartalmaznak, ami tovább bonyolítja a helyzetet...

A másik lehetőség, hogy a fényképezőgépen van egy 3V-os csatlakozó, 2A kell neki, gondolom a gépben lévő töltő csinálná a gyporstöltést... De akkor még mindi ott a gond, hogy a gép nem meríti le teljesen az akkukat, mert 2V körül kb. már kikapcsol, az meg még messze van a rendes kisüléstől.

Meg 3V/2A sem a legegyszerűbb, mert ilyen kis trafót főleg ekkora árammal még nem láttam...

Üdv!


kedd jan. 06, 2004 8:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Vasti!
Jól tölteni, csak inteligens töltővel lehet gyorsan. Az 700mA-es árammal való töltés ilyen töltőre vonatkozik.
Tényleg meg kell mérni a tényleges töltő áramot, és annak féynében lehet a 70mA/14órát arányosan számolni az aktuális akkura. Fontos, hogy csak lemerített (600mV-ig ki lehet sütni egy cellát), akkut lehet ennyi ideig tölteni. Ha nem működik egy készülék, az nem jelenti azt, hogy az akkuk mindegyike lemerült. Lehet hogy csak egy, vagy kettő adta fel.(ha nem egyformán töltjük az aksikat, akkor az is előfordul a használat során, hogy a gyengébbik átpolarizálódik, ami igen káros. Ha töltés előtt kisütjük őket a jelzet feszig, max. 1C-vel(ez az akksi kapacitása ami a te esetedben 700mA/ó), akkor az ilyen hibák lehetősége és a túltöltés veszélye csökken. Érdemes erre áramkört építeni, ha a töltő nem tudja(nagyon kevés tudja).
Üdv! watt


kedd jan. 06, 2004 7:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 35
Hozzászólás 
Az akkura írt gyári infókat érdemes figyelembe venni (bár azt az 1,4 órás verziót nem kockáztatnám).

55mA esetén ez kb. 18 órát jelent, de ezt az áramot is mérd meg.
Nekem a 150-es töltő 100-zal tölt, és még kicsit nevesebbnél (Uniross) is találkoztam hasonlóval, ráadásul az fix idő után lekapcsolt, így bizonyos idő után kihúz-bedug, csak így töltött fel teljesen.


Az 1600-ast is belerakhatod, kb. 40 órára. :-)


hétf. jan. 05, 2004 15:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Helló!

Itt a kezemben egy "P" betűs nagy barkácsáruházban vásárolt ceruza akku töltő, amihez adtak 4 db. 700mAh-s akkut is. A leírásban az van, hogy 12 óránál ne töltsem tovább az akkukat, húzzuk ki a konnektorból a töltőt, és vegyük ki belőle az akkukat.

Az akku oldalán az van, hogy 70mA töltőárammal 14 órát, 700mA töltőárammal 1,4 órát töltsem. (ez már egy kicsit jobban hangzik, mint a "ne töltsem 12 óránál tovább...) A töltőre meg az van írva, hogy 55mA a töltőárama...

Akkor hol az igazság?! Mennyi ideig töltsem az akkukat, hogy tényleg fel legyenek teljesen töltve? Én a biztonság kedvéért most töltöttem vagy 16 órát ;-))

Azt már csak félve kérdezem meg, hogy akkor mennyi ideig töltsem ezzel a töltővel a fényképezőgéphez adott 1600mAh-s akkukat?! Mert azt amíg meg nem mondja valaki, bele sem merem tenni...

Üdv!


hétf. jan. 05, 2004 15:13
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 525 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 155 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség