Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. szept. 08, 2024 0:26



Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ] 
Laptop tápadapter földelése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Nálunk ez úgy nevezik, bullshit. Ahogy a "Fefy" nevű kommentelő is írja, a töltők nem is földeltek...


pén. aug. 30, 2024 22:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
TargeT írta:
Földelés óóóóó...

Ekkora kamu szöveget már rég olvastam. :shock:


pén. aug. 30, 2024 20:36
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6692
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Földelés óóóóó. :twisted:
https://pcforum.hu/hirek/28159/samsung- ... akku-tolto


pén. aug. 30, 2024 13:14
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
Beszéltem már valódi szakemberrel ...

Mindenképpen ELMÜ minősített szerelő legyen. Ha referenciamunkát, ajánlást tud mutatni, az nem árt. Sajnos sok kókler van a piacon, az arcuk nagy, a munka már nem annyira. A mérőhely (ahol csatlakozik az utcai hálózatra) kialakítása is fontos. Ha elavult (20-30 évnél öregebb), nem árt újítani. A PEN védőföld megléte/kialakítása nagyon fontos. Sajnos nagy disznóóllal jár a felújítás (csövezés, földkábel, stb.). A szerelő adjon egy tervet, árakkal. Így később nincs vita, hogy mit kell csinálni. Sok balhét tudsz így megelőzni. Előre ne fizess sokat, mert az anyagár nem a túlnyomó része az egésznek, a munka a sok.


csüt. jún. 27, 2024 6:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Beszéltem már valódi szakemberrel, csak egyelőre nem tudta elvállalni.
Azt nem is feltételeztem, hogy olcsón megúszom. :roll:


szer. jún. 26, 2024 21:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
... Besenyő Pista bácsi mondása jut erről eszembe: Nooooormális???

Attól tartok, hogy egy szakemberrel újra kell vezetékeltetni az egész házat. Plusz új kismegszakítók, logikusan kiosztva. Ha nincs Fi relé, az is.
Vegyétek komolyan, mert áramütés, de akár tűz is lehet. Nem lesz egyszerű, és olcsó sem.


szer. jún. 26, 2024 18:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Még az előző tulaj csináltatta a felújítást, és olyan helyeken, ahol (rendkívül ügyes módon) a falban megy a vezeték, nem csőben, na ahhoz nem nyúltak. Tervben van egy újabb csere, mert attól is idegbajt kapok, hogy a három fázisból csak 2 van kihasználva, a harmadikról meg csak a fürdőszoba világítása megy (3 db ledes, összesen kb. 20W). Rendkívül praktikus... Még annyi fáradságot sem vettek, hogy legalább külön megszakítón legyen minden helyiség. 6 megszakítóból 3 nem vezet sehova. Látszólag be vannak kötve, de nincs hatásuk semmire, le is vannak kapcsolva.
Besenyő Pista bácsi mondása jut erről eszembe: Nooooormális???


szer. jún. 26, 2024 7:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
... Van a házban 2-3 konnektor, ahol nincs földelés. Be sem húzták a drótot...

Pedig az legalább 40 éve kötelező mindenhova, még a mennyezeti lámpához is. Azaz minden fogyasztóhoz. Ezért szűntek meg a földeletlen kétvezetékes konnektorok, elosztók, hosszabbítók.


kedd jún. 25, 2024 19:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
:lol: :mrgreen: !-F

Van a házban 2-3 konnektor, ahol nincs földelés. Be sem húzták a drótot...


hétf. jún. 24, 2024 22:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
Ba-dumm-tccc! Kicsi tégla földeléssel...

Na ugye. Hogy fogsz most borongani? Mert ez már nem ráz.

Hacsak nem hallgatod meg a Beach Boys számát: Good Vibration. :D


hétf. jún. 24, 2024 15:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Ba-dumm-tccc! Kicsi tégla földeléssel.

Kép


hétf. jún. 24, 2024 13:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Laci_L írta:
Pedig, ha nem küldöd vissza, már lenne két rázós tápod. Ez már sztereo. :) :)

Nono! Egyiket már "megjavítottam", az már nem ráz. Azóta kicsit finomítottam is rajta, ne legyen annyira brutál.
Majd még egy zsugorcsövet akarok rakni a kábelre, csak nem találom. Mármint a zsugorcsövet, a kábel megvan. :D

Kép Kép


szer. jún. 19, 2024 18:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
... Abban is ugyanolyan, hogy kint a fázis a csatlakozó végén ...

Pedig, ha nem küldöd vissza, már lenne két rázós tápod. Ez már sztereo. :) :)


kedd jún. 18, 2024 16:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Fejlemény: megjött az új táp. Amit rendeltem az pont nem volt raktáron, küldtek helyette egy ugyanolyat mint a gyári. Abban is ugyanolyan, hogy kint a fázis a csatlakozó végén. Rámértem, 92V. Következtetés: A táp már gyárilag egy f0stalicska, messze el kell kerülni. Megpróbálom visszaküldeni és kicseréltetni.


kedd jún. 18, 2024 10:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Na, megvan. Nem a legszebb, de legalább jó lett. Nem ráz, nem zúg, de működik. :mrgreen:

Az én kis szörnyszülöttem:

Kép + Kép

Persze rendeltem egy másikat is, ami gyárilag földelt, ez meg jó lesz tartaléknak.


kedd jún. 11, 2024 19:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
... Azt hiszem nem mókolok, inkább veszek egy másik tápot. Köszi a segítséget és az információkat!

Mindenképpen olyat vegyél, ami földelt. De ha megfusizod, a maradék pénzen vehetsz pl. egy láda sört. :)
De ha elhozod, szívesen megcsinálom egy negyed óra alatt. Minden alkatrész van hozzá. :wink:


kedd jún. 11, 2024 6:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Csináltam egy újabb mérést. Terhelés nélkül (laptopba be volt dugva a táp, de a laptop kikapcsolva, akku teljesen feltöltve) sikerült mérni rajta 65V-ot. Megfordítottam a konnektorban a dugaszt, úgy viszont 74V. Fáziskereső is halványan pislog mindkét állásban. Maga a táp egyébként eredeti ASUS gyártmány, ezzel együtt vettem.

Kölcsönkértem egy ismerőstől az ő tápját, de lyukra futottam, mert neki a gyári már elpukkant, egy utángyártottat vett, ami viszont drót-tégla-drót fazonú, a hálózati kábel és maga a táp is földelt csatlakozású, nincs is mérhető feszültség a kasztnin és a laptop csatlakozók fém részein.

Azt hiszem nem mókolok, inkább veszek egy másik tápot. Köszi a segítséget és az információkat!


hétf. jún. 10, 2024 22:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Az MSI a korrekt. Egyszerűen össze van kötve a védőföld és a kimenő mínusz.

Nem hinném hogy lenne benne valami kondenzátor a hálózati és a kisfeszültségű rész között, az nagyon amatőr dolog lenne. Minden kapcsolós tápban az a poén, hogy szigorúan el van választva egy nagyon jól szigetelt trafóval a két oldal. A feszültség szabályozás visszacsatolása egy opto csatolóval van megoldva. Lehet, hogy a szórt kapacitásokon át jut valami feszültség a túloldalra. Ez a rosszul kivitelezett trafó miatt is lehet (utángyártott táp)

Ha be akarod kötni a védőföldet, a kéteres kábelt cseréld le egy 3x0,75 mm2 háromszínű dugaszos kábelre. A sárga/zöldet meg a dobozon belül összekötöd a kimenő mínusszal. A két oldal között ohmosan semmilyen ellenállás sem mérhető. Az összekötött védőföld azért is lehet jó megoldás, mert ha bármilyen átvezetés, zárlat van a tápban, a Fi relé azonnal leold.

A 19 V csak névleges, némi eltérés lehet, ahogy írtam. Ha a táp több áramot tud leadni, az nem baj, van tartalék, nem melegszik annyira.


hétf. jún. 10, 2024 18:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3573
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
vackor írta:
a laptop burkolata (valamilyen fémes ötvözet) enyhén ráz
Most előrször egy MSI 3 vezetékes középdobozos töltőt méricskéltem. Ott a földelő vezeték stabilan össze volt kötve a kimeneti negatívval. Így további méréseknek nem volt értelme.

Másodszor egy Asus falbadugós (2 vezetékes) gyári töltőt méricskéltem. (Igen, már 1x szétbarmoltam output kábel szakadás miatt.) Sem a pozitív sem a negatív kimenetnek nem volt átvezetése - a töltő megfordítása után sem. Készültem arra, ha mérek valamit akkor milyen változás lesz a dugó forgatásakor, illetve pár mA terhelő áram hatására. De a V mérő 00 miatt nem volt értelme további méréseknek. (A képek szerint a nullához méricskéltem, mert a védőföldön a LED-es próbalámpám lenyomta a központi érintésvédelmit és nem akartam újabb köröket futni.)

Földelt rendszernél tapasztaltam már olyat, hogy a fázis/nulla 2 db zavarszűrő kondival le volt kötve a testre. És ekkor ha a konektor földeletlen volt, akkor a 115V kiszivárgott a készülék házára. Földelés hiányos rendszernél olyat is tapasztaltam, hogy a TV kábel árnyékolása hozta be kintről a csípést. Ha leföldeltem akkor meg zúgott. Végül soros kondikkal oldottam meg a leválasztást.

Összefoglalva: Normális tápnak nem szabadna bizsergetni. Dugó fordítással nézd meg, változik-e a helyzet. Ha van külső eszköz (pl UTP, HDMI) akkor azokat lehúzva is mérni kellene. Én műszerrel kimérném, hogy a falbadugóson belül ohmos vagy kapacitív átvezetés van-e? Szétszedném a tápot, és ha van benne szimmetrikus kondi vagy bármi passzív elem a primer-szekunder oldal között, akkor azt kidobnám belőle. Különben gyári vagy utángyártott tápról van szó? Némelyik gagyi "kompatibilis" tápban előfordulhatnak csodák. A kényszerföldelés nekem azért nem tetszik, mert az csak tüneti kezelés, de jobb lenne az átvezetés tényleges okát megkeresni és elhárítani.


hétf. jún. 10, 2024 10:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. aug. 06, 2004 22:20
Hozzászólások: 3573
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
Laci_L írta:
Az adatlapon az "Akkumulátor kapacitása 3.42 mAh" hülyeség. Talán 3, 42 Ah lesz.
Az Ah sem sokkal jobb :lol: A töltő kimenetét V, A és W adatokkal lehet jellemezni:
Kép
Itt például 18.5V x 3.5A = 65W
Illetve a fenti EMAG felületen: 19V x 3.42A = 65W


hétf. jún. 10, 2024 7:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11928
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Laptop tápadapter földelése
A táp egyértelműen hibás. Vagy konstrukció hibás (ez azért nehezen hihető), vagy belső hiba van. Így ne nagyon használd.
Amit meg lehet próbálni:
1. megfordítod a tápot a konnektorban, talán átmenetileg nem ráz
2. nézel egy másik azonos típust, de csak kipróbálva
3. keresel egy másik 19 V-os gyártmányt, ami ugyanakkora feszültségű (+/- 0,5 V), és legalább 65 W-os. Vagy tud 4 A áramot. A dugónak azonosnak kell lenni. A polaritás általában: a külső rész a -, a belső lyuk a +. De láttam fordítva is, ez azonnal hazavágja a laptopot. Ellenőrizni kell.
4. Nagyon ronda fusi, szinte le sem merem írni: összekötöd a konnektor védőföldet a töltő dugó külső (-) részével. :shock:

Az adatlapon az "Akkumulátor kapacitása 3.42 mAh" hülyeség. Talán 3, 42 Ah lesz.


hétf. jún. 10, 2024 7:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4845
Hozzászólás Laptop tápadapter földelése
Üdv!
Van egy laptopom, aminek a tápadaptere kicsit problémás. Így néz ki.
A hálózati csatlakozója nem földelt, ennek örömére a laptop burkolata (valamilyen fémes ötvözet) enyhén ráz (furcsa, bizsergő érzés), illetve a csatlakoztatott fejhallgató is halkan ugyan, de hallhatóan zúg. Műszerrel rámértem, a védőföld és a burkolat között 60V a feszültség. Nekem ez a helyzet nem igazán tetszik, de mi lenne a jó megoldás? Próbáljak ráhekkelni egy földelt csatlakozót (ideiglenes földelésnél minden oké, nem ráz, nem zúg), és összekötni a kimenet negatív pontjával, vagy jobban járok ha veszek egy új tápot? De ha ez valamilyen tervezési/gyártási hiba, akkor az új táp is ilyen lesz???
:hm:


vas. jún. 09, 2024 21:06
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 22 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség