Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 28, 2024 23:43



Hozzászólás a témához  [ 24 hozzászólás ] 
Mi az egészségesebb a szemnek? Monitor nagy fényerõn full ki 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1202
Hozzászólás 
Én vakon gépelek, nem kell látnom a billentyűzetet :))))
A kék fényű izzó egyenlő a kék fényű diszkólámpával? Hol, milyen boltban lehet kapni? (Típusára vonatkozóan, nem cím érdekel.)

Üdv: Dester


vas. okt. 05, 2003 15:47
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
A magam részéről egy kis olvasólámpába egy hűtőgépizzót helyeztem, az volt a megfelelően gyenge fényű, minden más túl erősnek bizonyult. Ennek a fényében még látom a billenytűzetet. Sokat vagyok többféle monitor előtt (munkahely, otthon), méretre típusra is változó.

AZ biztos, hogy a neonnal nem fér össze, de itthon compact fénycsövek vannak, azok 100 Hz-n üzemelnek. Munkahelyen inkább a természetes fényt, illetve az olvasólámpát használom.


vas. okt. 05, 2003 7:36
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Ezt az SRGB beállítást hogy lehet elérni?

Az én monitorom elég rossz beállítással van, de nem tudom jóra beállítani.


szomb. okt. 04, 2003 20:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Csorvás
Hozzászólás 
dester.. huuuuuuuuuuu.. ):-D


szomb. okt. 04, 2003 12:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1202
Hozzászólás 
Elég puha ennek is a fénye, valami alacsony fogyasztású ketyere. Ha meg kevés a fényerő, akkor megintcsak bántja a szemem a monitor. (A fénye, eléggé fényérzékeny sajna a szemem.)

Bodzafa: ugye-ugye? Tudok én mindenről, nem lehetnek titkaitok előttem :P

Üdv: Dester


pén. okt. 03, 2003 15:30
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Jajj, Dester... :-))) Mindenki 60W-okat fogyaszt a tápja mellett?
Miért nem vesztek vmi takarékosabb, "puhább fényű" izzót, emberek?!
Az előbbi után pont ideillik (+említettétek már): kékfény! :-)))

Üdv, Cov.
ui: ha nincs kék bill-em, legalább a fényem legyen kék; eszembe se jutott!


pén. okt. 03, 2003 12:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Csorvás
Hozzászólás 
dester.. nem bördzsekis, de rendőr.. honnan tudtad?? jah.. nem is fbi, de akkor is lekérem, és rendőr.. (habár ha mocin ül, akkor télleg bőrdzsekis rendőr.. :-)), miket tudsz te rólam dest? :-))))))))))))))))))))) ) a csilivili progik meg relative dolgok.. nekem pl nem tetszik az agyonszínezett világ.. kicsit lehet szürke vagyok, de mivel nincs se yo se rossz, mert relativ, így nekem is csak szürkének szabad lennem.. se nem túl yo, se nem túl rossza.. de éljen egy csaj.. :-))))


bodzafa


pén. okt. 03, 2003 12:09
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Egy kis infó az sRGB-ről:
http://www.hp.hu/nyomtatok_kepfeldolgoz ... a/srgb.htm

Fényerőt, kontrasztot is állít, szerintem pont a megfelelőre.
Ha vki látja, akkor elsőre kicsit sárgásnak tűnhet(pl. az én iiyama monitoromon), de hosszú távon nekem nagyon bejön. Nem láttam még olyan fény-kontraszt-szín kombinációt más monitorokon, ami ennyire el lenne találva, mint nálam.
Vagy túl nagy a fényerő, vagy rossz a kontraszt, vagy pl alacsony a fényerő és közepes a kontraszt(hinnye).

Minden olyan, ami pl. a monitorban tükröződhet és nem a grafikus kártyáből jön, az természetesen rosz és kerülendő.

Bordog.


csüt. okt. 02, 2003 13:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1202
Hozzászólás 
És ha valaki benyit a szobádba, akkor csilivili programok futnak éppen, amint épp egy titkos aktát kérsz le az FBI-tól egy bőrdzsekis rendőrnek :))))

Üdv: Dester


szer. okt. 01, 2003 23:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Csorvás
Hozzászólás 
jah.. elfelejtettem a megvilágítást.. nappal napfény, mert yot tesz a léleknek.. éccaka (pl most) pedig egy kék üvegű asztali lámpa elfordítva a plafon felé, mert az tök szép.. így felém enyhe kék színű fény szóródik, (azt mondják nem tesz yot.. majd kiderül.. :)..) ami rávetődik a monitor mögé a falra is.. remélem érthető volt.. ha nem, akkor úgyis mind1.. :-))

bodzafa


szer. okt. 01, 2003 21:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Csorvás
Hozzászólás 
xega

Nékem 19" crt moncsi van.. 80 contrast mert nekem ez tűnik élesnek (más szerint a 60% tök éles.. nekem az nem tetszik.. tuti bennem van a hiba..)!; fényerőm pedig max 50%, mert ha fölé rakom akkor baxottul kisüti a szemem..

DE ki mit szeret.. mint írtam, sok embernek a 80% sok, nekem pont elég (remélem nem).. fényerő meg 50% bőségesen elég.. pontosabban az én siemens monitoromnál.. :-))


bodzafa


szer. okt. 01, 2003 21:30
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Adalék az eddigiekhez, vagy inkább egy kis összefoglalás.
A többször emlegetett "neon" az fénycső, sajnos az a sajátossága, hogy 50 Hz-vel villog. Ezt ugyan nem érzékeljük közvetlenül, de egy idő után (néhány óra) fejfájás, stb. lehet. Ezért lakásban (ahol általában egy fázis van és nem három) senkinek nem javasolom a fénycső világítást.
Munkahelyeken, ahol 3-csöves fénycsőarmaturák vannak, és ezek valóban 3 fázissal üzemelnek, már jobb a helyzet, mivel az egyes fázisok különböző időpontokban villannak, így mindig van világítás.

A monitorról, én elég sokat ülök a gép előtt (napi 3-18 óra), és azt a legkülönbözőbb időpontokban, nappal is. A monitorom ablak mellett van, nappal is el kell húznom a sötétítő függönyt. Így viszont nagyon sötét a környezet, nem látom pl. az írni való anyagot.
Az én tapasztalatom az, hogy a szoba és a távolság függvényében 40-60 W-os izzólámpa a mennyezeten, úgy elhelyezve, hogy ne tükröződjön a képernyőn. Nekem van a gép mellett még egy kis olvasó lámpám is, ezt akkor kapcsolom fel, amikor egyébként nem látom rendesen az írnivalót. Ezt úgy helyeztem el, hogy se a képernyőn ne tükröződjön, se a szemembe ne világítson.
A képernyőt kb. 90%-os fényerővel és 50-60%-os kontraszttal használom, nekem ez vált be. (Zenith monitor 16").

Üdv: Janek


szer. okt. 01, 2003 16:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1202
Hozzászólás 
Villanyoltás? Elméleti alap? Egyszerűen tudod van egy kapcsoló, ami megszakítja az "áramkört", így a lámpa többé nem fog égni... Mit kell ezen elméletben alapozni? :))))

Ha villanyGYÚJTÁSra gondolsz, az már más! :) Nem mindegy...

Üdv: Dester


szer. okt. 01, 2003 7:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
Hali!
Igen a háttér világítás szerintem is jó ötlet.
Ez a redőny csak......ehh :-)Másra is kell a szoba,nem csak gépezni.Nem vagyok még túl öreg az egyéb földi dolgokhoz.:-)
Üdv Zso :-)


kedd szept. 30, 2003 22:01
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Köszönöm az eddigieket, várom a további szakvéleményeket. Már keményen dolgozom a villanyoltás elméleti megalapozásán:)

http://www.optika.hu/manager.asp?page=h ... nitors.htm


kedd szept. 30, 2003 21:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1202
Hozzászólás 
Én is gondoltam, hogy kék fénnyel bevilágítom a szobát, de még nem tettem meg. Az én beállításaim: a székem a szoba egyik sarka felé néz, a monitor velem szembe ugye, egy kislámpa 60W körüli égővel pontosan merőlegesen világít a monitorra úgy, hogy a lámpa elsődleges fénye rám ne essen, viszont a monitorra igen (pontosan beállítva). Így a monitorra megy a lámpa, de rám nem. Így a lámpa a fénycsóva szélével épp a monitort világítja és ami mögötte van. Ha valakinek nem világos, e-mailben küldök egy kis ábrát.
A lámpa kb. 2 méterre van. Ezt alkalmaztam a kis 14"-os, a nagy 21"-os Trinitron és a mostani 17"-os TFTvel is. A mostani monitorom fényereje 30%-on, a CRT-k kb. 80%-on voltak (de ez monitorfüggő is ugye). Töksötétben nem jó, mindig nagyon zavarta a szemem, ezért a sötét lanparty-kat fényforrás nélkül nem nagyon kedveltem. Ilyenkor mindig kb. 2 méterre ültem még a 14"-os monitortól is.

Üdv: Dester


kedd szept. 30, 2003 15:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1340
Hozzászólás 
hátha szemébe süt a hold:)
ezért kell éjjel napszemüveg:))


kedd szept. 30, 2003 14:01
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Az én tapasztalatom szerint a legkevésbé fárasztó akkor, ha megvilágítom a monitor hátterét, (tehát van valami a monitor mögött, ami megvilágítható, a világítás egy 15W-os izzó) és ugyanakkor van környezeti világítás is.
A háttér világításra láttam speciálisan erre készült izzót is, amely kékes színű.


kedd szept. 30, 2003 10:58
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
zso:
Most fél 1-kor miért húzod le a redőnyt? Nem mindegy az már? :-)
Az, h mi az oprimális, az igencsak jó kérdés. Sztem max érezni lehet.

Üdv, Cov.
ui: vannak ilyen-olyan okosságok, de pontos szabály nincs (erős fény nem jó, az tuti)


kedd szept. 30, 2003 0:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
Hali!
Én szvsz a szem érzi a rossz megvilágítást.Én spec 60-as izzóval világítom meg a szobát,vagy a redőny félig felhúzva.És a monitor az ideálisra beállítva.A fekete az fekete............A full fény jobban rongál,főleg ha arra még koncentrálni is kell.Pl:Tervezés,programozás.
Üdv Zso :-)


hétf. szept. 29, 2003 23:23
Profil Privát üzenet küldése ICQ

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Nem tudok adatokkal/számokkal szolgálni, de már Te is felfigyeltél rá,
h vmi nem stimmel. Neon alapból nem szembarát, ezt ugye tudjuk. Az, h
a látómezőbe más eltérő "folt" esik, az sem jó: legyen az akár erősebb
fény, akár sokkal sötétebb rész. H mi a(z pontos) aránya a monitor
fényerejének, meg a monitorénak, azt nem tudom. Nálam 17" Eizo van,
és egy 60W-osnak +felelő takarékos izzó a mennyezeti lámpában (nem
világit a szemembe, de kb 5 fokban érinti még a képernyőt sajna).

Úgy jó, ha a beltéri fény csak alapot teremt (szórt jellegű), és
nem tükröződik se nagyon erősen vissza, se nem érinti a képernyőt.
A távolsággal "csak" óvod a szemed. Ugyan ide tartozik, de másképp
függ össze a fényerővel sztem. A képátló 1.5-2szeresét szokás mondani,
egy "biztonságos" távolságnak; és inkább kontrasztos, mint fényerős legyen...

Üdv, Cov.
ui: akármi is van, nem szabad folyamatosan egyvmire bámulni/koncentrálni sokáig!


hétf. szept. 29, 2003 23:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Ja és a topic teljes címe:

Mi az egészségesebb a szemnek? Monitor nagy fényerõn full kivilágított szobában vagy kisebb fényerejû monitor enyhébb kivilágítással?


hétf. szept. 29, 2003 23:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
"ez folyamatos az erõs fény"

helyesen: ez a folyamatos erõs fény:))


hétf. szept. 29, 2003 22:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
A következõ probléma vetõdött fel. Egy szobatársam és én különbözõ szintû fényerõ és kontraszt mellett használjuk a monitorainkat. Az övé egy 19 collos iiyama aminek marha nagy a fényereje van (illetve ilyen fényerõn néz ki jól a képe)és SRGB beállítással úgy nem süti ki az ember szemét, ha a szoba 60 wattos neonja bevilágítja a szobát. Õ ezt kb 50-60 centirõl nézi 1200-as felbontásban. Nekem egy elég régi, de szerintem egész szép képpel rendelkezõ peacock típusú (Sony trinitron képcsöves)) 20 collos monitorom van. Ezt több mint egy méterrõl nézem 1024-es felbontással. Akkor érzem legjobban magam mellette, ha egy 60 wattos izzóval rendelkezõ kislámpa a plafon felé fordítva világít (ennek a
fényreje a neonhoz képest ugye elég kevés...).
Alapvetõen engem az zavar, hogy mivel távolabb is ülök a monitortól a neon fénye erõsen bevilágít a perifériás látómezõmbe, meg a visszavert fények is rendkívül erõsek, és egyszerûen ez folyamatos az erõs fény bántja a szemem, ráadásul nyilván jobban kell erõltetnem a monitoromon levõ dolgok olvasásához is, hiszen (kis túlzással) a falról nagyobb fényerõ jut a szemembe mint róla

Az volna a kérdésem szerintetek melyik megoldás egészségesebb elvileg a szemnek?
Egyáltalán a monitor fényerejének és a környezõ fénynek az ideális arányát hogyan lehet meghatározni, illetve ezek abszolút optimuma hol helyezkedhet el?
Az SRGB beállítás a fényerõt és a kontrasztot is szabványosan állítja be? Ha igen megfelel az optimális monitor fényerõnek?


hétf. szept. 29, 2003 22:54
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 24 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség