Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. máj. 06, 2024 23:17



Hozzászólás a témához  [ 387 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
SZÜNETMENTES TÁPOT! DE MILYET? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
potyo írta:
Lehet, ha terhelés nélkül vagy minimális terheléssel megy a trafó. És ha itt van egy 800VA-es trafó, akkor azon ha 5W megy át, akkor a terhelés szinte elenyésző, vagyis a mágnesezőáram dominál.


Na most egy órás üresjárás eredménye (bekötött akksival), hogy a trafóvas inkább ami melegszik, amit a tekercseken érezni az semmi (szép lenne ha a tekercsek melegednének). Meg még az elektronikán egy bordán lévő 7812 ami melegebb, meg a sok relé közül egy vagy kettő langyos. Akku hideg.

szerk.
Az ígért képek:
oldala
trafó
hátulja
másik oldal
elektronika A külön kis borda a 7812.
komoly RJ11 védelem+COM port
oldal 2
4xIRF3205
elektronika/relék


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára FeF pén. ápr. 30, 2010 10:28-kor.



pén. ápr. 30, 2010 10:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
FeF írta:
Érdekes, alapjáraton ha nincs rajta semmi, 0,19A 0,12 cosfi-vel, ami ~5 W-ra jön ki. Lehet ilyen alacsony a cosfi egyáltalán?
Lehet, ha terhelés nélkül vagy minimális terheléssel megy a trafó. És ha itt van egy 800VA-es trafó, akkor azon ha 5W megy át, akkor a terhelés szinte elenyésző, vagyis a mágnesezőáram dominál.


pén. ápr. 30, 2010 10:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
No közben elkezdtem méregetni ezt az eszközt (PannonPower Pro2080 800VA).
Érdekes, alapjáraton ha nincs rajta semmi, 0,19A 0,12 cosfi-vel, ami ~5 W-ra jön ki. Lehet ilyen alacsony a cosfi egyáltalán?
A szerkezet belseje amúgy hát, nem valami túl bizalomgerjesztő, láttam már APC-t belülről, nem kérdés hogy vacsorára megeszi. Nincs szekunder biztosíték pl.! (Mondjuk a trafó többleágazásos.) Nemsokára teszek fel képeket is hogy értsétek miről beszélek.
Melegedést mindjárt nézek, most szedtem szét, dugtam be.


pén. ápr. 30, 2010 9:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Félre a tréfálkozással.!.az Iszakovicsra(dupla a-val Iszákovics,de ez vérmes reményeket ébreszt a fórumtársakból!):) továbbra is vevő vagyok (kissé sárgult lapokon majdhogynem ólomnyomásos):
Ottan írva vagyon a méretezéseben az akkori vasakkal akkori derótokkal...azóta csak a "coulumbok" változtak atomilag és folyamilag,vagy csak az anyagminőség javult ennyit? :roll:


csüt. ápr. 29, 2010 21:03
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Enyhén langyos: az aksitöltõ trafó belsõ ellenállása miatt.

Inkább az alulméretezett vas miatt, ami kezd telítésbe menni. :shock:


Így volt? Igen.

Nos, akkor azt kell eldönteni, hogy nekem van-e igazam, és a drót belsõ ellenállása miatt melegszik a cucc vagy a vas melegszik, mert kezd telítésbe menni?

Valamit utánaolvashattál, mert itt javítod magad:
"Azért melegszik az egész cucc, mert kevés a menet, telítésbe megy a vas, megnõ az üresjárati áram. Ha vastagabb lenne a drót, akkor is melegedne (a voltonkénti menetszám ugyanannyi)."

Elõször is le kell szögezni, hogy a telítésbe menés csak a te hipotézised, de feltételezve azt: ha vastagabb lenne a drót, akkor mi történne? Kisebb lenne a belsõ ellenállása. Ez ugyan valamelyest növelné az átfolyó áramerõsséget, de ami ennél sokkal fontosabb, kevésbé melegedne! Ha a drót ellenállása nulla lenne, akkor semennyire nem melegedne. Tehát melegedni a trafó belsõ ellenállása miatt melegszik. Az már más kérdés, hogyha telítésbe megy a vas, akkor megnõ az áram és a megnövõ áram (a meglévõ belsõ ellenálláson) nagyobb melegedést eredményez. De ne keverjük már a szezont a f*mmal! Melegedni a belsõ ellenállás miatt melegszik, ha nincs belsõ ellenállás, akkor tökmindegy, hogy van-e vas, mekkora az, illetve mekkora annak a permeabilitása.


csüt. ápr. 29, 2010 19:13
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
Magyarázkodásnak jó volt. De ettől még tény a tény nem a vas melegszik, ahogy te feltételezted, hanem a derót, ahogy én írtam...

Sírva könyörgök, nem írtam azt hogy a vas melegszik.
Azért melegszik az egész cucc, mert kevés a menet, telítésbe megy a vas, megnő az üresjárati áram. Ha vastagabb lenne a drót, akkor is melegedne (a voltonkénti menetszám ugyanannyi). Ezért külön tudomány a jó trafó mértezés.
Már évekkel ezlőtt leíram valahova a trafó méretezési képleteket az Elektro-ban (nem emlékszem hova). :shock:

Itt van mégegyszer:

HÁLÓZATI TRAFÓ MÉRETEZÉS
------------------------------------------------------------------
Jelölések:
= egyenlő
~ körülbelül egyenlő
+ plusz (összeadás)
- mínusz (kivonás)
* szorozva
/ osztva
^2 négyzeten (általában hatványozás, a szám az értéke, lehet - előjele is)
ˇ2 négyzetgyök (általában gyökvonás, a szám az értéke, lehet - előjele is)
{[()]} a zárójel(ek)ben levő műveleteket sorrendben, előbb kell elvégezni
------------------------------------------------------------------

Voltonkénti menetszám: (ezt a primernél csökkenteni, a szekundernél növelni kell 3-5%-kal a vas és a rézvesztesétől függően, néhény kísérlet kell, ha pontos akarsz lenni)

N=1/(4,44*f*B*A)

ahol

N menetszám (Voltonként) ezt szorozni kell a feszültséggel
f frekvencia [Hz] (ez 50 nálunk)
B max indukció [T] (Tesla) (vas: 0,8; hiperszil: 1,4)
A vas keresztmetszet [m^2] (négyzetméter)
-------------------------------------------------------------------

Vezetékátmérő: (vörösréz esetén)

D=1,13*ˇ2(I/J)

ahol

D vezetékátmérő [mm] (valós, lakk nélküli méret)
I áramsürüség [A] (ennyi áram folyik a vezetékben)
J legnagyobb áramsürüség [A / mm^2] (belső tekercsrésznél 2-2,5 külső, jobban hűlő résznél 3-3,5)
-------------------------------------------------------------------

Vaskeresztmetszet: (tiszta méret)

A=k*ˇ2P

ahol

P primer teljesítmény [W]
k vastényező (1,2-1,4 50W-ig, 1,4-1,6 50W felett, 0,8-1 1000W felett)

A kapott tiszta méretet még osztani kell a kitöltési tényezővel, ami hiperszilnél 0,98; 0,5mm-es lemeznél 0.94; 0,35mm-esnél 0,92; 0,15mm-esnél 0,83.
*********************************

Szerk: megtaláltam a két hsz-t (négy illetve hat éve volt :shock: ):
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=633587#633587
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=383767#383767


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Laci_L csüt. ápr. 29, 2010 19:16-kor.



csüt. ápr. 29, 2010 18:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Magyarázkodásnak jó volt. De ettõl még tény a tény nem a vas melegszik, ahogy te feltételezted, hanem a derót, ahogy én írtam.

Mellesleg nem tudom honnan lõtted ezt az alulméretezett vas dolgot, mivel nem a filléres vason szoktak spórolni, hanem a drága rézen. Azaz vékonyabb drótból tekercselnek, a vékonyabb drótnak pedig nagyobb az ohmos ellenállása.
Ja, és ha rádobnának még egypár menetet - amit te hiányoltál -, azzal is az ohmos ellenállás nõne - a vékony drót miatt jelentõsen.


csüt. ápr. 29, 2010 18:06
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
potyo írta:
.. nem a vasveszteség emelkedik meg (legalábbis nem jelentős mértékben) a túlgerjesztéstől, hanem a rézveszteség a magas gerjesztőáram miatt...
... ha a voltonkénti menetszámot csökkented, akkor ahhoz az indukciónak kell emelkednie, ami a mágnesezési görbén a telítás közelében/után után már csak igen nagy mágneses térerősséggel hozható létre, az pedig nagy mágnesezőárammal jár, vagyis rézveszteséget okoz.

Félreértettél, én is erről írtam:
Idézet:
... Inkább az alulméretezett vas miatt, ami kezd telítésbe menni.

Vasveszteségről nem írtam. A vas pedig pont azért megy telítésbe, mert kicsi a voltonkénti menetszám, mert spórolnak a rézzel (meg a vassal is).

Off:
T68m-nek életeleme a támadás. Lelke rajta, nem érdekel, nem vitatkozok vele, írhat amit akar. :D
Ha meg valakinek más az álláspontja, azt le lehet kultúráltan is írni. Ahogy pl. te írtad. :shock:


csüt. ápr. 29, 2010 16:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
TargeT írta:
Supervisor írta:
Van erre valahol valamilyen paragrafus amire hivatkozni lehet?

Egyfázisú fogyasztásmérőnél az OMH pecséttől számított 15 év, háromfázisúnál pedig 10 év a hitelesség ideje.
Van erre törvény vagy inkább rendelet, most nem tudom pontosan. benne van az összes ilyen a vízórától, mellékmérőtől kezdve a gázóráig.
Hogy cserélnek-e időben, az jó kérdés. Időnként nem.

Volt egy óránk, aminek egy-két évvel lejárt a hitelesítése, és még meg is gyanúsítottak, hogy lopjuk az áramot, mert hiányzott az OMH plomba. :roll: A jó ég tudja mitől.
A mérőcserét végző kft. fontoskodott, valószínűleg nem tehetett mást.
Elküldték bevizsgálásra, és még csak nem is csomagolták frankón be. Részt vettem a vizsgálaton, persze megállapították, hogy nem volt semmi beavatkozás. :D
Utána meg levélben elnézést kértek.


Köszönöm szépen a válaszaidat.
Ezen az órán egy 2017 szürke matrica van, OMH hitelesítés mint a vérnyomásmérőkön, taxiórákon stb. nincs és soha nem is volt.
A 2017 címkét is gondosan leragasztották egy ellenőrző címkével. Ez még az a régi lemezből készült kivitel, amely időnként elviselhetetlenül búg mint egy villanymotor. A jelenséget bejelentettem, megnézték a sértetlen ólomzárakat és elvonultak.

A víz- és gázórát mindig pontosan cserélik.


csüt. ápr. 29, 2010 7:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
A kicsikék "természetesen" Bacup rendszerűek.
A géptermi nagy az On-line inverteres.

FeF!
Nemlehet, hogy a bemenő feszültséged határértéken kívül van?
Egyes típusok ilyenkor "rápótolnak", hogy meglegyen a kimenő.


csüt. ápr. 29, 2010 6:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
FeF írta:
Tron írta:
Egyetértek.
...
Itt a házban úgy 30 db üzemel, 90%-ban APC-k.
Ha már melegednek, akkor púpos az akkuja is rendesen.


Ezek line-interaktívok vagy sima backup rendszerû ups-ek?
Nekem ami Pannonpower van, line-interaktív, ha be van kapcsolva, állandóan megy benne egy trafó (automata fesz. szabályzós, autotrafó?), ez elképzelhetõ, hogy üresjárásban 20...30 W-ot megegyen? (Vagy csak az egyszerû konnektorbadugós fogy.mérõ téved.)
Melegszik is rendesen, úgyhogy ahogy nézem, a 20 W helyénvaló lehet, de csak a trafó meleg.


A line-interactive csak marketingfogás. Ugyanolyan off-line, mint a többi. A line-interactive arra utal, hogy van bizonyos szintû beavatkozás, pl. túlfeszültségvédelem normál (nem inverteres) mûködés esetén is.

A 20-30W irreálisan sok. Kösd ki az aksit, úgy mérd meg!


szer. ápr. 28, 2010 21:20
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Supervisor írta:
Van erre valahol valamilyen paragrafus amire hivatkozni lehet?

Egyfázisú fogyasztásmérőnél az OMH pecséttől számított 15 év, háromfázisúnál pedig 10 év a hitelesség ideje.
Van erre törvény vagy inkább rendelet, most nem tudom pontosan. benne van az összes ilyen a vízórától, mellékmérőtől kezdve a gázóráig.
Hogy cserélnek-e időben, az jó kérdés. Időnként nem.

Volt egy óránk, aminek egy-két évvel lejárt a hitelesítése, és még meg is gyanúsítottak, hogy lopjuk az áramot, mert hiányzott az OMH plomba. :roll: A jó ég tudja mitől.
A mérőcserét végző kft. fontoskodott, valószínűleg nem tehetett mást.
Elküldték bevizsgálásra, és még csak nem is csomagolták frankón be. Részt vettem a vizsgálaton, persze megállapították, hogy nem volt semmi beavatkozás. :D
Utána meg levélben elnézést kértek.


szer. ápr. 28, 2010 21:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Ezek szerint nem most romlott le az oktatás színvonala....

Térdre borulok tudásod előtt. :twisted:


Pedig T68m-nek igaza van, nem a vasveszteség emelkedik meg (legalábbis nem jelentős mértékben) a túlgerjesztéstől, hanem a rézveszteség a magas gerjesztőáram miatt. Gondolj a vasmag hiszterézisgörbéjére. Ugye a vasveszteség a két görbe közötti területtel arányos. Namost ha emeled a gerjesztést, akkor ott már a két görbe eléggé együtt fut, vagyis nagyobb gerjesztés miatt nem emelkedik számottevő mértékben a vasveszteség. Ezzel szemben ha a voltonkénti menetszámot csökkented, akkor ahhoz az indukciónak kell emelkednie, ami a mágnesezési görbén a telítás közelében/után után már csak igen nagy mágneses térerősséggel hozható létre, az pedig nagy mágnesezőárammal jár, vagyis rézveszteséget okoz.


szer. ápr. 28, 2010 20:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
Ez komoly? Van erre valahol valamilyen paragrafus amire hivatkozni lehet? Ugyanis az 1987-es gyártású villanyóra "csak" 2017.-ig van hitelesítve! :!:


szer. ápr. 28, 2010 20:40
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Supervisor írta:
... amit még az 1987-ben gyártott villanyóra mutat azután kell fizetni...

Nem kell. :shock:
10 évente cserélni kell az órát (gázórát is). A lejárt óra nem hiteles, joghatályos mérésre alkalmatlan. Ha felszólítod őket hogy nem fizetsz, nem tudnak semmit sem csinálni, amíg ki nem cserélik.


szer. ápr. 28, 2010 20:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
Trabi TM írta:
Supervisor írta:
Megmérted már 4 bekapcsolt UPS fogyasztását?:?:


Kiszámoltam, ha mind ennyit fogyaszt, akkor ez kb havi 150 Ft-omba kerül, vagyis 75 nekem, 75 a cégnek, na nekem ennyit megér, hogy egyrészt ne szenvedjek a kihúzásával/kikapcsolásával, másrészt, hogy szünetmentes legyen pl a riasztó, és a wlan is...


Nem Tescós műszerrel sem mértem én sem, sőt a szolgáltató hivatalos hitelesített műszerével is mértük, hát itt egészen más értékek voltak. Amit a szolgáltató mér illetve amit még az 1987-ben gyártott villanyóra mutat azután kell fizetni...
Nálad nagyon jók ez értékek, ebben én is kiegyeznék. :wink:


szer. ápr. 28, 2010 20:24
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
FeF írta:
... Melegszik is rendesen, úgyhogy ahogy nézem, a 20 W helyénvaló lehet, de csak a trafó meleg.

Vedd ki a szekunder biztosítékot, ha akkor is melegszik a trafó, az el van méretezve (finoman mondva). :shock:


szer. ápr. 28, 2010 20:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Tron írta:
Egyetértek.
...
Itt a házban úgy 30 db üzemel, 90%-ban APC-k.
Ha már melegednek, akkor púpos az akkuja is rendesen.


Ezek line-interaktívok vagy sima backup rendszerű ups-ek?
Nekem ami Pannonpower van, line-interaktív, ha be van kapcsolva, állandóan megy benne egy trafó (automata fesz. szabályzós, autotrafó?), ez elképzelhető, hogy üresjárásban 20...30 W-ot megegyen? (Vagy csak az egyszerű konnektorbadugós fogy.mérő téved.)
Melegszik is rendesen, úgyhogy ahogy nézem, a 20 W helyénvaló lehet, de csak a trafó meleg.


szer. ápr. 28, 2010 20:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Egyetértek.
Ha egy szünetmentes érezhetően melexik, az vagy rossz, vagy nagyon gagyi!
Itt a házban úgy 30 db üzemel, 90%-ban APC-k.
Ha már melegednek, akkor púpos az akkuja is rendesen.
Addig meg mi is megy? 1 db készenléti áramkör + 1 db csepptöltés.
Vagyis adva van egy kb 20*20*40 centis, több mint 20 kilós izé, amit fűt úgy 5, esetleg 10 watt. Ettől tuti nem lesz még langyos se.
Amúgy jellemzően 3 évente megesznek egy akkukészletet.
Ez alól kivétel a gépház központi invertere. Sajna nemrég (9.5 évesen!) kicserélték az akkupakkot, ezért nemtudom megmondani melyik típus volt, de úgy 7 éves korukban volt egy teszt, akkor még 80%-ot hoztak kapacitásban.


szer. ápr. 28, 2010 12:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 13:41
Hozzászólások: 5647
Tartózkodási hely: A gép előtt.
Hozzászólás 
Supervisor írta:
Megmérted már 4 bekapcsolt UPS fogyasztását?:?:


Na, nekiálltam, és megmértem.
Tegnap este lekötöttem az egyiket a rendszerről, bekötöttem elé egy amper, és egy watt mérőt, és úgy hagytam egész reggelig.

5W-ról indult még este, reggelre már csak 1W-ot mutatott, és 0,03A-t, természetesen nem tesco-s műszerekkel mérve, eddig hibátlan volt mindkét műszer, így valószínűleg most is pontosak voltak.

Terhelés nélküli melegedése meg abszolút nem volt, körbefogdostam, de sehol még csak langyos sem volt...

Bár nem egyformák a UPS-eim, csak 2-2 egyforma, de gondolom a másik kettő sem fogyaszt többet üresjárásban, igaz ezek teljesen alap UPS-ek, sem számítógépes kapcsolat, sem kijelző, sem semmi extra nincs rajtuk, ha a Tiéd ennyivel többet fogyaszt, akkor az vagy UPS hiba, vagy a sok (szerintem felesleges) dolog fogyaszt annyit, és nem a UPS... :wink:

Kiszámoltam, ha mind ennyit fogyaszt, akkor ez kb havi 150 Ft-omba kerül, vagyis 75 nekem, 75 a cégnek, na nekem ennyit megér, hogy egyrészt ne szenvedjek a kihúzásával/kikapcsolásával, másrészt, hogy szünetmentes legyen pl a riasztó, és a wlan is...


szer. ápr. 28, 2010 8:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Szétültetlek Titeket :!: :twisted:
Egymást szidni csakis magánban vagy inkább sehogy.


kedd ápr. 27, 2010 20:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Off:...ha még meg van,az Iszakovicsra vevő lennék eredetiben.
On


kedd ápr. 27, 2010 20:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Ezek szerint nem most romlott le az oktatás színvonala....

Térdre borulok tudásod elõtt. :twisted:


Felesleges. Azt viszont megtehetnéd, hogy az eladni, elajándékozni kívánt szakirodalmaidat mielõtt másnak átadnád, elolvasod. Tudod a fizika, benne az elektronika roppant érdekes dolog! :wink:

Hadd ajánljam kedvenc mûveim:
Физика — моя профессия
Порядок и беспорядок в мире атомов
Физика для всех


kedd ápr. 27, 2010 20:03
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Ezek szerint nem most romlott le az oktatás színvonala....

Térdre borulok tudásod előtt. :twisted:


kedd ápr. 27, 2010 19:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
T68m írta:
Az enyhén langyos és a melegszik között nagyságrend különbség van! Enyhén langyos: az aksitöltő trafó belső ellenállása miatt.


Teljesen igazad van! :wink:
Pontosítok: tehát a "melegszik" alatt ezt az enyhén langyos megnevezést kell érteni. :wink:


kedd ápr. 27, 2010 19:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... megnyugtatlak ...

Nincs igazad, de megnyugodtam. :o
Pórbálj majd méréseket végezni, és rájössz. Remélem érted mirõl beszélek. :D


Aha. Még jó, hogy neked - tudomásom szerint - ilyen irányú a végzettséged. Ezek szerint nem most romlott le az oktatás színvonala....


kedd ápr. 27, 2010 15:24
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... megnyugtatlak ...

Nincs igazad, de megnyugodtam. :o
Pórbálj majd méréseket végezni, és rájössz. Remélem érted miről beszélek. :D


kedd ápr. 27, 2010 14:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m írta:
... Enyhén langyos: az aksitöltõ trafó belsõ ellenállása miatt.

Inkább az alulméretezett vas miatt, ami kezd telítésbe menni. :shock:


megnyugtatlak, ha a vas kezdene telítésbe menni (amit kétlek), akkor is a drót melegedne - a belsõ ellenállása miatt.


kedd ápr. 27, 2010 12:27
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Enyhén langyos: az aksitöltő trafó belső ellenállása miatt.

Inkább az alulméretezett vas miatt, ami kezd telítésbe menni. :shock:


kedd ápr. 27, 2010 9:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Az enyhén langyos és a melegszik között nagyságrend különbség van! Enyhén langyos: az aksitöltõ trafó belsõ ellenállása miatt.


kedd ápr. 27, 2010 9:00
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
A 2000-es nagyon bírja de a 800-as is, ezekből kettő is van. Az, hogy melegszik pontosabban enyhén langyos a külső burkolat nem különösebben izgat, mert még mind garanciális. Van egy régi 5-6 éves is és még nem kellett akkucsere.
(A régi szép időkben a Skoda S-100 autómban 9 évig bírta az akku! Az új Ford Fusionban meg öt hónapig!) :wink:


kedd ápr. 27, 2010 8:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
by Supervisor:
Idézet:
...alapból is mindegyik melegszik ha be van dugva a konnektorba.

Majd akkor nézd meg,hogy mennyire meleg,ha kihúzod a tápot. és visszafelé dolgozik:akkor fogsz igazán pofáraesni amikor a kijelzős nem bír ki még negyed órát sem..szemben a másikkal pedig új! ..és csak a házat tapogatod :wink:

T68m-szakinak igaza van,ha jó az akku akkor bírja azt kb 2-3-4 évet és kiszolgálta magát.a többi csak a 'Jóisten ajándéka'..avagy a szerencse dolga.
-A szervereknél kötelező a 2 éves csere,de ott azért más,mert fürtölt a dolog-külön-külön kijelzővel-az újabbaknál legalábbis,-az olcsóbbaknál nincs,:arrow: attól még jók!Általános szabály a szünetmentesre munkaállomásnál min.10-12 perc áramszünetet bírjon.A szervernél 25-30 perc+hibaüzenet küldése és a rendszerhibernálás indítása üzenet a felügyelethez...ez+13-15 perc..(holott lehet hogy ez csak egy gépet biztosít),míg a másikról akár 3-4 is mehet,nyomival kölönckéstül.
Egyszóval,nem egy kategória a kettő szünetmentes-árban sem. :roll:


hétf. ápr. 26, 2010 21:35
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
Laci_L írta:
potyo írta:
... Amúgy meg kb. négy éves ...

Lassan éld bele magad egy cserébe. :D


az aksit mindenképp. Ha pedig a szünetmentes melegszik, akkor azt is.


Az akkuját egyébként is le akarom tesztelni, hogy mire képes még. Igazából azért vettem, mert egyidőben voltak ilyen fél-egy másodperces kimaradások heti 1-2 alkalommal, és persze mindig akkor, amikor valamit épp csináltam a gépen. Na aztán egy hétfő délelőtt a város másik oldalán valamit szereltek, ki-be kapcsolgattak részeket, és ebből kifolyólag nálam kb. 10 ilyen rövid kimaradás is volt. Akkor begurultam és megvettem az első boltban, ami volt. Persze kb. fél évre rá teljesen megszűntek ezek a kimaradások...


hétf. ápr. 26, 2010 20:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
potyo írta:
... Amúgy meg kb. négy éves ...

Lassan éld bele magad egy cserébe. :D


az aksit mindenképp. Ha pedig a szünetmentes melegszik, akkor azt is.


hétf. ápr. 26, 2010 19:29
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
Négy különböző gyártmányú UPS van kettő nem LCD kijelzős és alapból is mindegyik melegszik ha be van dugva a konnektorba.
Ezzel nem is foglalkozok csak működjenek rendesen. :wink:


hétf. ápr. 26, 2010 19:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
potyo írta:
... Amúgy meg kb. négy éves ...

Lassan éld bele magad egy cserébe. :D


hétf. ápr. 26, 2010 18:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Laci_L írta:
TargeT jól érezte ("józan paraszti ésszel" - bocs :D ), hogy ami nem melegszik, az nem is fogyaszt (sokat).

:lol: Valóban józan paraszt észre és praktikusságra akartam leegyszerűsíteni a dolgot.
Itt valami nem stimmel, ahogy utaltam is rá, hogy nem mindegy hogy W vagy VA, ahogy T68m is említette a látszólagos vagy hatásos teljesítményt. Ekkora eltérés talán még a cos fi-től se lenne. :wink:
Ha ez a cucc nem egy fekete lyuk, akkor ami energiát felvesz a konnektorból, annak valami fizikai érzékelhető jelének kell lennie, hogy mire fordítódik.
Ha se nem tölt, se nem melegszik, se nem semmi, akkor a mérés vezetett rossz eredményre.
Az én APC tápom egyáltalán nem melegszik használat közben sem, 160-180 W között mutat a szoftver fogyasztást, néha volt 200 fölött. Éppen egy picit érezni, hogy valami azért van, langyos. Kikapcsolva meg még talán annyi sem.
A korábbi és jó régi táp az tényleg jobban melegedett. Ezért az újat nyugodt szívvel hagyom rajta a hálózaton, legalább csepptöltés van, nem okoz meglepetést.

Szóval ha a szuper LCD kijelzős darab mégis annyira melegszik, és tényleg ennyi energiát vesz fel, akkor talán mégsem volt olyan jó vétel. A melegedés az garantált veszteség.
Nem biztos persze, hogy ez előzetesen is kiderül, vagy ki mire figyel, mi a fontos.


hétf. ápr. 26, 2010 18:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
Van benne egy kisteljesítményű trafó, ami az aksit tölti, ha van bejövő delej. Ha az aksi zárlatos, akkor melegedhet a trafó is és az aksi is. A többi áramkör mA-eket fogyaszt.
Ilyen téren tisztában vagyok vele, csak meg akarom nézni, hogy konkrétan mi melegszik benne. Ha az akku zárlatos lenne, akkor szerintem azonnal lemerültséget érzékelne, de pár hete egyszer valamit csináltam, akkor 2-3 percre áram nélkül maradt, és ez idő alatt nemm kapcsolt ki (monitorokkal együtt kb. 200W terhelés). Amúgy meg kb. négy éves, ennyi idő alatt a jó cellákat is kiszárította volna, ha cellazárlatos. Na majd valamikor szétszedem és megnézegetem, hogy mi melegszik benne...


hétf. ápr. 26, 2010 17:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
T68m írta:
Mi a fenétõl melegedne, mikor üzemszerû állapotban nem végez konverziót, a bemenet és a kimenet közvetlenül össze van kapcsolva! (Mint általában az off-line vagy marketingesítve line-interactive tápegységek)


Majd szétszedem, de az én Mustek Powermust Office 650-es tipusomban is a teteje az egyik végénél így kéz alapján kb. 50 fokos. Áramszünet kb. egy hete volt utoljára, és már újkorától ilyen...


Van benne egy kisteljesítményû trafó, ami az aksit tölti, ha van bejövõ delej. Ha az aksi zárlatos, akkor melegedhet a trafó is és az aksi is. A többi áramkör mA-eket fogyaszt. Ha mégsem, akkor dobd ki azt az UPS-t!


hétf. ápr. 26, 2010 17:26
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Supervisor írta:
TargeT írta:
Egyszerûsítve, azért ami nem nagyon melegszik, az olyan egetverõen sokat nem fogyaszthat.


Õszintén én sem hittem amíg több mûszerrel is meg nem mértük.
Szóval két UPS meg két bedugva hagyott mobiltöltõ egy laptop akkutöltõ és 100W alapból megvan.


Többször tévedtetek és összekevertétek a látszólagos teljesítményt a hatásossal.


hétf. ápr. 26, 2010 17:23
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
T68m írta:
Mi a fenétől melegedne, mikor üzemszerű állapotban nem végez konverziót, a bemenet és a kimenet közvetlenül össze van kapcsolva! (Mint általában az off-line vagy marketingesítve line-interactive tápegységek)


Majd szétszedem és megnézem, hogy mi melegszik pontosan, de az én Mustek Powermust Office 650-es tipusomnak is a teteje az egyik végénél így kéz alapján kb. 50 fokos. Akkuról több mint egy hete ment utoljára, akkor is csak néhány másodpercig, és már újkorától ilyen meleg...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára potyo hétf. ápr. 26, 2010 17:25-kor.



hétf. ápr. 26, 2010 17:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
TargeT írta:
Én nem, és nincs is ilyen mûszerem. Pár ezer forintért lehet kapni valami háztartási fogyasztásmérõt digitális kijelzéssel.
Állítólag alacsonyabb teljesítményeknél nem mér elég jól, és talán kérdés mennyire jól méri a wattos részt.
Nekem a villanyóra méri ezt is egyben, meg a bekapcsolt routert, tévét készenlétben, és akkor még nem beszéltünk a hûtõgéprõl. :lol:
Egyszerûsítve, azért ami nem nagyon melegszik, az olyan egetverõen sokat nem fogyaszthat.
Az APC szünetmentes tápom egyáltalán nem melegszik, pedig folyamatosan a 230 V-os hálózaton lóg, csak ki-be kapcsolom a gombbal.


Mi a fenétõl melegedne, mikor üzemszerû állapotban nem végez konverziót, a bemenet és a kimenet közvetlenül össze van kapcsolva! (Mint általában az off-line vagy marketingesítve line-interactive tápegységek)


hétf. ápr. 26, 2010 17:17
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
Az egyik mérőeszköz ára 6.000.- HUF körül van a másik meg a szolgáltató hivatalos hitelesített eszközével történt.
Mindkét UPS melegszik üresben is, sőt nemcsak ez a kettő hanem valamennyi négy különféle típus van.
Ha a szolgáltató hivatalos mérőműszere 98-102 között mér, akkor az annyi a számlát is a villanyóra szerint fizetem. :wink:


hétf. ápr. 26, 2010 16:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11884
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Supervisor írta:
... két UPS meg két bedugva hagyott mobiltöltő egy laptop akkutöltő és 100W alapból megvan.

Az a gyanúm, hogy itt valami nem stimmel. Sőt biztos. :shock:

Feltéve, hogy az UPS (meg a többi) üresjáratban fut, azaz éppen nem tölti az akkuját, vagy táplálja a PC-t.
Ezek csak néhány W-ot tehetnek ki. Az UPS típustól függően többet, de nem ennyit. Jól néznénk ki.
TargeT jól érezte ("józan paraszti ésszel" - bocs :D ), hogy ami nem melegszik, az nem is fogyaszt (sokat).
Korrekten mérni kizárólag valódi effektív értéket mérő wattmérővel lehet. Ilyenből manapság már kapható korszerű, mintavételes cucc is. Bár akinek van régebbi (hődrótos, két tekercses, lágyvasas stb), az is jó.
Ami biztos hogy nem jó: olcsó digitális kijelzős kéziműszerrel áramot és feszültséget mérni, és ebből számolni. Általában köze sincs a valósághoz. Kivéve az ohmos terhelést (ilyen az izzólámpa vagy a vasaló például). De az említett szerkezetek egyike sem az. Ezért lehet téves a mérés.

A most kapható konnektor toldónak tűnő szerkezetek (amik akár mutatják a forintosított fogyasztást is) között is van hamisan mutató. Ami kb 3000 Ft alatt van, az szinte biztos hogy nem jó.


hétf. ápr. 26, 2010 15:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Oké, ha szereted, akkor ezzel így jártál. :wink:
Nem tudom, miért kell annyira folyamatosan nézni, hogy mennyi az annyi. Ráadásul ezek szerint rosszat vagy nem pontosan mutat.
Ha érdekel, a lényeget a PC-s programból megnézem.

Ami meg a 100 W mért fogyasztást illeti, én nem vennék rá mérget. Nem a mérésre, az biztosan volt valahogy.
De hogy milyen műszerrel mérted, pontosan milyen eszközökön, W-e vagy VA, de még így is erősen sokallom.
Avagy a te szuperkijelzős eszközeid mégis ennyit fogyasztanak. :wink: :lol:

A mobilom feltöltését úgy szoktam ellenőrizni, hogy megfogom a töltőt. Ha hidegnek, szobahőmérsékletnek érzem, akkor már fel van töltve.
Ha langyos, akkor még tuti dolgozik. Megnézhetném a kijelzőn is gombnyomás után, de így egyszerűbb.
Ha 30 ilyet rádugnék, talán akkor se lenne 100 W. De ez csak egy mondás volt, számítás nélkül. :D


hétf. ápr. 26, 2010 10:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
Értem.
Az UPS-eket én is munkára használom, na meg egy másik fórum miatt.
Aztán itt nagyon gyakori az áramkimaradás és miután évekkel ezelőtt két winchester is kinyíródott emiatt, azóta vannak.

Az LCD kijelző: őszintén, kényelmes vagyok, szeretem a LCD kijelzős házakat, az LCD kijelzős UPS-eket :wink:


hétf. ápr. 26, 2010 9:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
TargeT írta:
Egyszerűsítve, azért ami nem nagyon melegszik, az olyan egetverően sokat nem fogyaszthat.


Őszintén én sem hittem amíg több műszerrel is meg nem mértük.
Szóval két UPS meg két bedugva hagyott mobiltöltő egy laptop akkutöltő és 100W alapból megvan.


hétf. ápr. 26, 2010 9:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 13:41
Hozzászólások: 5647
Tartózkodási hely: A gép előtt.
Hozzászólás 
Supervisor írta:
Megmérted már 4 bekapcsolt UPS fogyasztását?:?:


Még nem, egyben nem is tudnám, mert 2 a munkahelyemen van, 2 pedig otthon.
Miután a gépek kikapcsolt állapotában is megy a riasztró, wlan, fax/telefon, stb, így nincs lehetőségem arra, hogy kikapcsoljam, és őszintén megmondom nem is érdekelt eddig, hogy mennyit fogyaszt, de összevetve azzal, hogy milyen károkat okozott nekem 1-1 néhány pillanatnyi áramkimaradás, amíg nem volt UPS-em, szerintem elenyésző a dolog...

Ha nem munkára használnám a gépeket, akkor meg valószínüleg nem is lenne UPS-em, mert ott tényleg nem biztos, hogy megéri a UPS ára, és a fogyasztása...


hétf. ápr. 26, 2010 9:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6674
Hozzászólás 
Én nem, és nincs is ilyen műszerem. Pár ezer forintért lehet kapni valami háztartási fogyasztásmérőt digitális kijelzéssel.
Állítólag alacsonyabb teljesítményeknél nem mér elég jól, és talán kérdés mennyire jól méri a wattos részt.
Nekem a villanyóra méri ezt is egyben, meg a bekapcsolt routert, tévét készenlétben, és akkor még nem beszéltünk a hűtőgépről. :lol:
Egyszerűsítve, azért ami nem nagyon melegszik, az olyan egetverően sokat nem fogyaszthat.
Az APC szünetmentes tápom egyáltalán nem melegszik, pedig folyamatosan a 230 V-os hálózaton lóg, csak ki-be kapcsolom a gombbal.
A kiindulásra visszatérve én se vennék ilyen bizonytalan hátterű szünetmentest csak azért, mert csilivili LCD kijelzője van.
Még jó hogy nem vagyunk egyformák, különben sokkal kevesebb cég élne meg. :wink:


hétf. ápr. 26, 2010 9:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. szept. 10, 2004 5:49
Hozzászólások: 2607
Hozzászólás 
A következőképpen: az első kettőnél amikor meghozták ki sem lehetett kapcsolni, mert mindkét kapcsoló rossz volt.
Az InformGuard LCD-nél volt egy ilyen sorozat kapcsolóhiba.

Megmérted már 4 bekapcsolt UPS fogyasztását?:?:


vas. ápr. 25, 2010 18:45
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 387 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 34 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség