Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 16:56



Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
Digitalizalasi problema 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Bocsika kiesett 3 hét bárányhimlő miatt, kellett nekem gyerekkoromban kihagyni... :)

Pepi!

A kép és hang elcsúszás adódhat a codec hibájából is. Számtalan példa van rá.
Emberünknek annyi a dolga, hogy vegyen fel a videon AV kimenetén keresztül egy TV adást, ott nem lesz a szalag miatt szinkronhiba. Ha itt is csúszik a hang, akkor a codec a hibás, ha nem akkor te nyertél.

Egyébként egy ilyenre való kütyü pl. az ADS DVD Xpress USB 2.0, hardveres tömörítés hanggal együtt, nincs csúszás és a végeredmény mpeg1 vagy mpeg2, mehet DVD-re. Én pár hete vettem 25eFt-ért.

Üdv
Inhouse


csüt. feb. 03, 2005 12:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
Nos.
A felvételek elején kell egy csapó.így a képhez hozzá tudod illesztei később a hangot.Szerintem ezt érted.
Ha hang nélkül digizel akkor tartja pontosan a beállított fps értéket.
Általában mjpegbe(picvideo,18ason)indeo5be(fast compress,80-95)vagy huffyuvba,esetleg tömörítetlenbe digizek.Ezek mind avik,az mpgbe egyrészt nem tudok digizni,másrészt csak az avit lehet szerk+vágni átlagos programokkal.
utána külön felveszem a hangot tömörítetlen wavba.
soundforge proggal megnyitod a videofilet.utána az audiofilet. és bemásolod az audiot. a hangot a képhez húzod.
utána elmented a hangos avit.
ezt már utána úgy konvertálhatod,tömörítheted ahogy csak akarod.


szomb. jan. 22, 2005 11:02
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 320
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez a külön-külön felvétel megér egy próbát!

Konkrétan hogy csinálod?
1) Felveszed a filmet mpg fáljba?
2) Rögzíted a hangot? (milyen fáljba?)
3) Összefűzöd a kettőt? (milyen progival?)


pén. jan. 21, 2005 9:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. szept. 25, 2004 7:04
Hozzászólások: 385
Tartózkodási hely: Saint S,Budap Est :D
Hozzászólás 
Nos.
észrevettem ha a tv kártyával digizek és hangot is veszek fel soha nem lesz pl pont 24fps.
hang nélkül hajszálpontosan annyi.
tehát:digizd be a filmet
és utána külön a hangot.
utána egyszerűen össze tudod illeszteni őket.


csüt. jan. 20, 2005 22:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 15, 2005 23:28
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Hat elvagyok csüggedve,ezekutan lekell mondanom erről a digitalizálásról,mivel annyit azért nem tudok most csak úgy összerántani,hogy egy ilyen kártyát megvehessek.Gondolom nem két fillérbe kerül!
Ettől függetlenül nagyon köszönöm,hogy segítettetek ebben a problémában nekem.

További jó fórumozást kívánok! köszönettel :station


szer. jan. 19, 2005 21:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
station írta:
Hat eloszor is koszonom a hozzaszolasokat,nagyon sokat segitettek a jelenseg megerteseben.
Namost lehet,hogy butasagot kerdezek,de ha jol ertettem akkor itt a videolejatszo a ludas a dologban,mert azokat a szinkron ize mittudomen miket rosszul nyomja a szamgepnek.
Milenne akkor ha eloszor a tv keszulekbe menne a film,majd onnet v.milyen kimeneten keresztul kuldenem a gepre?Ebben az esetben mit gondoltok szinten megmarad a hibajelenseg?Meg kulonben is a tv okosabb a szamitogepnel? Merthogy ugye az "rendesen" visszaadja a filmet.Na csak ezert jott az otlet,de addig nemkoltok ujabb kabelekre,eloszor a velemenyeteket kerem errol is.

Koszonettel:station

"akkor itt a videolejatszo a ludas a dologban,mert azokat a szinkron ize mittudomen miket rosszul nyomja a szamgepnek."

Hát ez nem pontosan így van.
Maga a VHS/SVHS rögzítési technika olyan, hogy a szinkronjel a szalagon van és ennek a következménye az ingadozás mivel a sorfrekvencia a szalag természetes nyúlásával és természetes átmágneseződésével egyenes arányban változik. Ez pontosabban fogalmazva azt jelenti, hogy felvételkor az eredeti sorszinkronból egy 25Hz-es négyszögjelet képeznek (CTL jel) és ezt írják a szalagra. Ez azért szükséges, hogy a lejátszáskor pontosan követni lehessen a felírt anyagot (szervo vezérlés) továbbá mivel a kép megjelenítéséhez sorszinkronra van szükség ebből a CTL jelből állítják elő a sorszinkront is. Azért ebből mert ez a CTL jel magában hordozza a szalag nyúlásából származó különbséget és csak így érhető el, hogy a felvett anyag minden videomagnón pontosan lejátszható legyen.
Ez az ingadozás természetes és hagyományos analóg (nem digitális) TV-n is megfigyelhető. Minél viseltesebb a szalag annál jobban észrevehető a jelenség pld. a kép teteje lobog, vízszintesen kileng (remeg a kép), függőlegesen ugrál, stb.

VHS/SVHS esetén szinkronjel ingadozás mindig van azaz még a friss felvétel esetén is instabil a szinkronjel (igaz itt csak pár Hz eltérés van). Ez megfigyelhető egy hagyományos analóg (nem digitális) TV-n ha bekapcsoljuk a teletext-tet. Lejátszás közben bekapcsolt TXT-n megfigyelhető, hogy a megjelenített feliratok (ha nem tartalmaz TXT jelet a felvétel akkor a 100-as szám a bal sarokban) vízszintes irányban ugrál (mozog) akár simán csak bekapcsoljuk a TXT-t akár átfedésbe tesszük (kép és TXT egyszerre látható). Ennek az ugrálásnak a nagysága lefedi a szinkronjel ingadozásának a mértékét.
Azért említettem, hogy sima analóg TV-n lehet csak ezeket az ingadozási jelenségeket megfigyelni mert a digitális TV-k a videojelet fazonírozzák azaz stabilizálják a sorszinkront (szinkronstabilizátor ill. TBC).

"Milenne akkor ha eloszor a tv keszulekbe menne a film,majd onnet v.milyen kimeneten keresztul kuldenem a gepre?Ebben az esetben mit gondoltok szinten megmarad a hibajelenseg?"

Ez csak akkor lehet megoldás ha digitális TV-re kötöd.

"Meg kulonben is a tv okosabb a szamitogepnel? Merthogy ugye az "rendesen" visszaadja a filmet."

Ez így nem helytálló. Arról van szó, hogy a hagyományos analóg TV-k szinkronfokozata elviseli ezen ingadozásokat és mivel itt sima analóg rendszerről van szó nincs olyan, hogy kép-hang szinkron elcsúszás. A digitális TV-k esetében meg a videomagnóból jövő jel átmegy egy sor minőségjavító áramkörön és a szinkronjelet is stabilizálják.
A PC esetében ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy digitalizálni lehessen a viseltesebb szalagokat olyan capture eszközt kell használni ami kifejezetten VHS/SVHS digitalizálására való. A TV tuner és VIVO-s kártyák nem tartalmaznak semmilyen stabilizáló ill. minőségjavító áramkört ezért nem alkalmasak ilyen felvételek digitalizálására.

Ahhoz, hogy PC-vel tudj VHS/SVHS felvételeket jó minőségben és kép-hang szinkroncsúszás nélkül digitalizálni be kell, hogy szerezz egy direkt erre a célra készült capture eszközt (pld. Canopus eszközök).
További lehetőség még TBC-vel (időalap korrektor) ellátott SVHS videomagnó használata a lejátszáshoz. Azért SVHS magnó mert TBC csak és kizárólag SVHS magnóban van. Igaz ezeknél is csak a felsőkategóriásokban.

Összefoglalva ahhoz, hogy ilyen felvételeket tudj rögzíteni a következők közül kell valamelyik:

- szinkronstabilizátorral ellátott capture eszköz
- TBC-vel ellátott capture eszköz
- TBC-vel ellátott SVHS videomagnó (ebben az esetben capture-re jó a TV kártya is)

Ha van digitális TV-d akkor még az is megoldás lehet, hogy az egyik SCART-on beküldöd a jelet a másik SCART-on meg leveszed a már fazonírozott jelet. Persze ehhez a TV-nek támogatnia kell azt, hogy a SCART bemenetet ne csak áthidalja a kimenetre hanem a kimenetre a digitálisan feldolgozott és analóggá visszaalakított jelet adja ki.

Remélem sikerült érthetően felvázolnom a probléma okát és a megoldási lehetőségeket :)


kedd jan. 18, 2005 8:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 15, 2005 23:28
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Hat eloszor is koszonom a hozzaszolasokat,nagyon sokat segitettek a jelenseg megerteseben.
Namost lehet,hogy butasagot kerdezek,de ha jol ertettem akkor itt a videolejatszo a ludas a dologban,mert azokat a szinkron ize mittudomen miket rosszul nyomja a szamgepnek.
Milenne akkor ha eloszor a tv keszulekbe menne a film,majd onnet v.milyen kimeneten keresztul kuldenem a gepre?Ebben az esetben mit gondoltok szinten megmarad a hibajelenseg?Meg kulonben is a tv okosabb a szamitogepnel? Merthogy ugye az "rendesen" visszaadja a filmet.Na csak ezert jott az otlet,de addig nemkoltok ujabb kabelekre,eloszor a velemenyeteket kerem errol is.

Koszonettel:station


kedd jan. 18, 2005 3:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás 
inhouse írta:
Próbáld meg egy HUFFYUV kodekkel is, ez veszteségmentes tömörítéssel dolgozik, kevésbé fogja meg a géped, hátha mégis inkább itt keresendő a baj. Elég nagyméretű lesz a fájl, de ezt később tovább tömörítheted, de ahhoz már nem kell valósidőben dolgoztatni a gépet.

Üdv
Inhouse

Mint már írtam ez az instabil szinkronjel miatt van és teljesen mindegy, hogy milyen codec-et használ. A szinkronjelet kell stabilizálni a digitalizálás előtt. Erre nem alkalmasak a TV tuner és VIVO-s kártyák mivel ezeken nincs semmilyen szinkronstabilizáló áramkör. Megoldás csak egy TBC-vel ellátott SVHS magnó vagy egy olyan capture eszköz mely tartalmaz TBC-t vagy szinkronstabilizátort pld. Canopus termékek

szerk:

Digitalizáláskor a kép-hang szinkronban tartása kulcsolással történik és ehhez pontos sorfrekvencia kell.


hétf. jan. 17, 2005 9:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Próbáld meg egy HUFFYUV kodekkel is, ez veszteségmentes tömörítéssel dolgozik, kevésbé fogja meg a géped, hátha mégis inkább itt keresendő a baj. Elég nagyméretű lesz a fájl, de ezt később tovább tömörítheted, de ahhoz már nem kell valósidőben dolgoztatni a gépet.

Üdv
Inhouse


hétf. jan. 17, 2005 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 21, 2004 22:54
Hozzászólások: 596
Tartózkodási hely: hol itt, hol ott!
Hozzászólás 
Én még megpróbálnám a helyedben a következőt:

1. Külön leszedem csak a képanyagot,
2. Külön leszedem a hang anyagot,
3. majd a kettőt összefűzöm! (a gépen)

Hátha ez megoldás lehet, bár kicsit hosszadalmasabb!


vas. jan. 16, 2005 16:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1029
Hozzászólás Re: Digitalizalasi problema
station írta:
Sziasztok!
Remelem hogy jo helyen teszem fel a kerdesemet.
Szoval segitseget szeretnek kerni a kovetkezo temaban.
Szeretnek egy VHS filmet digitalizalni,de sehogy sem akar sikerulni.
Videot osszekotottem a tunerkartyaval,felvetel indul,a vegen leallit.
Egyetlen egy gond van csak,hogy a hang kesik a filmhez kepest,vagy talan meginkabb a film siet a hanghoz kepest.Kb egy honapja szivok ezzel a dologgal,es mar mindent vegigprobaltam,amit lehetett(koax bemenet,s-video,composit, software hegyek ,stb.)
Ami meg fokozza a bajt hogy a hang kesese nem allando,ugyertem,hogy pl az elejen kesik 3mp-t a kozepen 5mp-t,a vege fele megtobbet.
Arra kernek mindenkit akinek valami otlete van kerem ossza meg velem
ha csak tipp annak is orulnek,mert en mar kifogytam.
Elore is koszonom!

Teljesen természetes, hogy csúszik a hang. A gond az, hogy a VHS/SVHS szalagon a szinkronjel ingadozik és ennek az ingadozásnak a mértéke függ a szalag állapotától. Hogy ez miért okoz gondot? Azért mert a digitalizáláskor a kép és a hang szinkronizálása (kulcsolása) a szinkronjel alapján történik mely eredetileg ha TV-ből veszel fel akkor teljesen stabil.
Ahhoz, hogy elcsúszás nélkül lehessen digitalizálni olyan capture eszköz kell ami kifejezetten VHS/SVHS felvételek rögzítésére való.

A szalagon a videó és hangjelen kívül tárolnak még egy úgynevezett CTL jelet mely a felvételkor a sorszinkronból van származtatva. Ennek a jelnek két funkciója van. Az egyik a szervo vezérlése azaz a szalag mozgásának és a fejdob forgásának szinkronban tartása. A másik funkció amire ezt a CTL jelet felhasználják a szinkronjel visszaállítása. A szinkronjelben az ingadozás azért keletkezik mert a CTL jel frekvenciája a szalag természetes nyúlásával állandóan változik. Ebből következik, hogy a visszaállított sorszinkron nem lesz stabil. Az ingadozás mértéke nagyban függ a szalag és a videomagnó mechanikai állapotától valamint a szalag természetes átmágneseződése miatti jeltorzulás mértékétől azaz a szinkronjel instabilitása annál nagyobb minél jobban elhasználódik a szalag (természetes szalagnyúlás, átmágneseződés, mechanikai sérülés) továbbá növeli az instabilitást pld. a videomagnó mechanikájának elhasználódása, lassú reagálású szervo, stb.

A fentiek miatt problematikus a VHS/SVHS digitalizálása. Ahhoz, hogy kép-hang szinkron elcsúszás nélkül lehessen digitalizálni az instabil szinkronjelet a digitalizálás előtt stabilizálni kell. Erre több lehetőség van. Lehet olyan SVHS magnót használni ami tartalmaz TBC áramkört (Időalap korrektor) ill. szinkronstabilizátoros vagy TBC-s capture eszközt.

Tehát ha a VHS/SVHS felvétel nem "friss" akkor a digitalizálása csak olyan eszközzel lehetséges ami kifejezetten VHS/SVHS felvételek feldolgozására készült.
A TV tuner és VIVO-s kártyák ill. az ebbe a kategóriába tartozó digitalizáló eszközök csak akkor jók ha a VHS/SVHS felvétel állapota kiváló mivel itt az ingadozás mértéki csak pár Hz ami viszont kép-hang szinkroncsúszás szempontjából nem észrevehető (szabad szemmel).


vas. jan. 16, 2005 8:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 15, 2005 23:28
Hozzászólások: 23
Hozzászólás Digitalizalasi problema
Sziasztok!
Remelem hogy jo helyen teszem fel a kerdesemet.
Szoval segitseget szeretnek kerni a kovetkezo temaban.
Szeretnek egy VHS filmet digitalizalni,de sehogy sem akar sikerulni.
Videot osszekotottem a tunerkartyaval,felvetel indul,a vegen leallit.
Egyetlen egy gond van csak,hogy a hang kesik a filmhez kepest,vagy talan meginkabb a film siet a hanghoz kepest.Kb egy honapja szivok ezzel a dologgal,es mar mindent vegigprobaltam,amit lehetett(koax bemenet,s-video,composit, software hegyek ,stb.)
Ami meg fokozza a bajt hogy a hang kesese nem allando,ugyertem,hogy pl az elejen kesik 3mp-t a kozepen 5mp-t,a vege fele megtobbet.
Arra kernek mindenkit akinek valami otlete van kerem ossza meg velem
ha csak tipp annak is orulnek,mert en mar kifogytam.
Elore is koszonom!


szomb. jan. 15, 2005 23:51
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 12 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség