Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:36



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
Ha ennyire vágod az oldalakat, akkor mit ír az 1/2-es TL-ről? (költői a kérdés, de válaszolhatsz!)

Azt két oldallal később tárgyalja, és egy rossz feltételezésből indul ki. Azt feltételezi, hogy - ellentétben a két oldallal korábbiakkal - a hangszóró felőli vég is nyitott, a cső mindkét végén nyomás- és sebességmaximum van. Márpedig a nyomás és a sebesség maximuma nem eshet egybe. Ugyanaz a hangszóró nem lehet az egyik csőben kemény lezárás, a másikban pedig nyitott vég. A Klinger-könyvnek nem ez az egyetlen tévedése.
A 40 Hz-en félhullámhosszúságú cső 20 Hz-en negyedhullámhosszúságú, amelynek 40 Hz-en nincs rezonanciája, hiszen csak a páratlan felharmonikusokon rezeg, 60, 100, 140... Hz-en.
A síp meg a furulya a befúvási oldalon nyitott végű csőként, lambda/2-es rezonátorként viselkedik. Ha befogod a síp végét, akkor egy oktávnyit mélyül a hangja, mert akkor változik át lambda/4-es rezonátorrá.


kedd aug. 23, 2005 12:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
http://www.walter-fendt.de/ph14e/stlwaves.htm

Ez egy tök jó oldal, egy baj van vele, hogy csak rezonancián tud működni.
Amúgy szerintem a fenti okok miatt a TL a "one side open" kategória.
És talán a "both sides closed" állapotban látni, amit fdsa mondott a félig nyitott TL-re.
(a "Lower" gombbal az alapharmonikusig kell állítani a frekit, ha alapból nem ott lenne)


kedd aug. 23, 2005 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Érdekes, mindenesetre jó lenne már végre tisztázni.
A múltkor is elakadtunk ezzel, ha jól emlékszem...


kedd aug. 23, 2005 11:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Oké megpróbálom felvenni.

Nem tudom felfogni mitől lenne csak egyik végén nyitott, mert akkor a síp is az. A hangszóró nem falként viselkedik, A rezonanciakor a membrán rezeg és pont azonos fázisban, tehát nem verődik vissza róla a hullám mint egy falról.

Idézet:
A Klinger-könyv is egyértelműen zártnak tekinti a hangszóróval lezárt véget (132. oldal).

Hát ezt megnézem, de én erre nem emlékszem. Talán azt írja, hogy hangszóróval lezárt cső. De ez nem azt jelenti, hogy a cső egyik végén akusztikusan zárt lenne. Na mindegy megnézem....

Ha ennyire vágod az oldalakat, akkor mit ír az 1/2-es TL-ről? (költői a kérdés, de válaszolhatsz!)


kedd aug. 23, 2005 11:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
> terminál órája
Állítsd be a kívánt eltolásra a beállításoknál!

TL:
Szerintem is L/4-en rezonálnak az ilyen egyik végükön nyitott csövek.
Martin J. King is eszonta nekem (http://www.quarter-wave.com)
A sok csillapítást nem is nagyon értem, azt inkább a felharmónikusok
ellen szokták bevetni, de itt 100Hz felett nincs is semmi. Vagy próbáltad natúr is ?

> Ezek szerint mindenki rosszul méretezi a TL-eket?
Nem, hullámhosszt kell negyedelni, nem a frekit.

> bizonyítsa be miért lenne lezárás egy aktívan dolgozó membrán
Mert ott a rezonancia miatt csak egy nagyon kicsit mozog a membrán,
elvileg semmit, úgyhogy majdnem nyugalomban vannak, és semmit nem
mozognak a részecskék, pont mint egy falnál.

> 37,35 Hz-en a cső nyitott végén nyomásmaximum és ezzel együtt
> sebességminimum lesz, a levegő egyszerűen nem mozdul.
Hát ezt elég könnyű lesz ellenőrizni.... :D
watt majd csekkold le hogy mozog e ilyenkor a levegő a végén,
illetve hogy valóban van e rezonancia 56Hz-en...


kedd aug. 23, 2005 11:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
... a TL nyitott csőnek felel meg...

Igen, de csak az egyik végén nyitott csőnek. A Klinger-könyv is egyértelműen zártnak tekinti a hangszóróval lezárt véget (132. oldal).
A 4,6 méter hosszú csőhöz tartozó rezonanciafrekvencia 18,679 Hz. (A 4,6 m-t korrigálni kellene a torkolati tényezővel, hogy megkapjuk a cső effektív hosszát, mint ahogy a fenti képen is szerepel.) A cső következő rezonanciája ennek a háromszorosán, 56 Hz-en jelentkezik. 37,35 Hz-en a cső nyitott végén nyomásmaximum és ezzel együtt sebességminimum lesz, a levegő egyszerűen nem mozdul. Ezen a frekvencián a cső a gerjesztő frekvencia hullámhosszának a felével megegyező hosszúságú, és a nyomás-, ill. sebességminimumok, ill. -maximumok lambda/2-nként ismétlődnek a csőben.

Watt, fel tudnál venni egy impedanciamenetet? Az választ adhat néhány kérdésre.


kedd aug. 23, 2005 10:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Egy kis alátámasztás az 1/4-es páratlan felharmonikus rezonanciájához, ami azt is bizonyítja, hogy a TL nyitott csőnek felel meg:
Kép


kedd aug. 23, 2005 9:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nem mindig tudlak követni fdsamano.
A cső, cső, tehát nem labirintus, a vatta kb 4cm effektív burkolat (ezzel I_M_I-nek is válaszoltam).
A cső végén jön ki hang 37Hz-en.

Szerintem nem lezárt csőnek számít a TL. mert a hangszóró dinamikusan zárja le. Itt a hangszóró nem más mint maga a síp. A cső másik vége meg a síp nyitott vége. Tehát kvázi nyitott a cső. Azért ekkorát a Klinger könyvben sem tévedhet a szerző! Egyébként 37Hz-en és 74Hz körül rezonál a cső, ami teljesen megfelel a méretezésnek.

Cortez!
Ha nem 37Hz-en rezonál egy cső, akkor a cső végén nem jön ki a 37Hz-es hang azonos fázisban, és nem fog erősödni. Ezért az 1/4-es áttételes elképzelésed nem lehet jó szerintem.

Ja és még valami fdsamano!
Ha lezárt végű lenne a TL, mint olyan, akkor az 1/4-es méretezése és a hozzá tartozó rezonanciák feltételezése is rossz, ha úgy számolunk, hogy 344/fs/4 !!!. Ezek szerint mindenki rosszul méretezi a TL-eket? :)

És még valami eszembe jutott. Itt sokszor a csőt külön értelmezitek rezonátorként és elképzelitek 1/4-es és 1/2-es méretezésűnek, de könyörgöm mihez képest? Itt a hangszóró rezonanciapontja a kiinduló alap. Ehhez képest lehet méretezni egy csövet. Ha a cső az fs-nek a 1/2 része, akkor az annyi. Ennyi erővel lehetne 1/3-os vagy amit akartok. :)

Azt belátom, hogy ettől függetlenül a csőnek saját rezonanciája van, ami viszont egy adott freki és annak felharmonikusai. De pont az 1/4-es csőnek vannak páratlan felharmonikusai és nem az 1/2-esnek! (Klinger után legalább is, és a többi forrás szerint is, ha a csövet nyitottnak tekintjük. Én annak tekintem, aki nem az bizonyítsa be miért lenne lezárás egy aktívan dolgozó membrán!)


kedd aug. 23, 2005 9:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
MÁS,
Nem gyanús nektek a terminál órája? 8 előtt még be se kapcsoltam a gépemet és 7:52-es a hozzászólásom :roll:


kedd aug. 23, 2005 8:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
> Aki azt állítja, hogy az 1/2-es cső nem jó, az téved.
Ok, természetesen meghajlok a tapasztalat előtt ! ;)
Csak azért fura, mert ha ezt is negyedesnek tekintjük, akkor
18.x Hz-re van hangolva, és ezután csak a felharmónikusokon fog csak rezonálni. (54 hz, 92Hz, stb...)
Viszont a fázis miatt az eredő hangnyomás valóban 37Hzen lesz a maximális.
fdsa, várom a véleményedet erről !

> Felkerültek a képek a honlapomra, mindenkit szeretettel "várok"!
Amúgy megnéztem a képeket, hát nem semmi fazon vagy....! Gratulálok, tök jó "kis" project ! ;)

1/2-es rezonátorként a mindkét végén nyitott, és a mindkét végén zárt cső viselkedik. Ha a cső egyik végére hangszórót teszünk, akkor az zárt vég lesz. Ha a cső másik vége nyitott, akkor az alapfrekvenciája az lesz, amelynek a hullámhosszának a negyede megegyezik a cső hosszával. Páros felharmonikusokon nem rezeg, csak páratlanokon. Tehát, ha Cortez jól számolt, akkor 37 Hz-en a cső szabad végén semmi hang nem jön ki. Ez önmagában nem baj, mert 37 Hz-en már feltehetően szól a hangszóró, a cső arra lenne jó, hogy az alatta lévő egy oktávban rásegítsen a hangszóróra, így az orgona legmélyebb hangjai is "természethűen" szóljanak.
Hogy mégsem így van, annak az az oka, hogy a cső nem viselkedik rezonátorként, mert a képekről úgy tűnik, hogy agyon van csillapítva. Így, ebben a felépítésben labirintus-hangsugárzóként viselkedik, a csőben a hang szépen elhal, a cső végén semmi nem jön ki, teljesen mindegy, hogy nyitott vagy zárt a vége, és hogy a szobába nyílik vagy a padlásra.


kedd aug. 23, 2005 8:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Watt,
Ezt te csináltad a padlásodra?
Nem sámli!!! A vattával teljesen kitöltötted a járatot, vagy hagytál valami csőszerüt, úgy mint a hangzórónál?
Ha teljesen kitöltöd vattával az jó?

Cortez,
Szép ez a sigma.

"Mit akarok?"
Ha már megvan a hangszóró gondoltam csinálni kellene neki egy jó dobozt, mert a hozzá kapott 30-35l-es nem igazám ideális. Dehát a TLtől valószínü el kell köszönni, mert:
Membrán felület ~ 5 dm2 x 45dm= 200l ami azért méretes!

Mondjuk lambda/4nél "csak" 100l


kedd aug. 23, 2005 7:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
> Aki azt állítja, hogy az 1/2-es cső nem jó, az téved.
Ok, természetesen meghajlok a tapasztalat előtt ! ;)
Csak azért fura, mert ha ezt is negyedesnek tekintjük, akkor
18.x Hz-re van hangolva, és ezután csak a felharmónikusokon fog csak rezonálni. (54 hz, 92Hz, stb...)
Viszont a fázis miatt az eredő hangnyomás valóban 37Hzen lesz a maximális.
fdsa, várom a véleményedet erről !

> Felkerültek a képek a honlapomra, mindenkit szeretettel "várok"!
Amúgy megnéztem a képeket, hát nem semmi fazon vagy....! Gratulálok, tök jó "kis" project ! ;)


kedd aug. 23, 2005 6:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Cortez!
Kösz a linket érdekes megoldás. Az egyik képen úgy látszik, mintha a hangszóró óriási lenne, mert a padlás igen kicsi a kollégánál. :) Azért kíváncsi lennék, hogy mit szólnak a szomszédok(még nálam is rezeg a léc). Emellett még az impulzus átvitel is kérdéses, mert szerintem túl nagy "doboz" a nyitott padlás tere.

A kérdéseidre a válasz:
1/2-es cső.
Aki azt állítja, hogy az 1/2-es cső nem jó, az téved. Szerintem meg az 1/4-es a kompromisszum. A méretei miatt szeretik, de nem ideális a csőből kilépő hang fázisa!
Méretei: hossz 4,6m, belső méretek 0,45mx0,19m, Anyaga tégla és beton, Hangszóró Eminence Kappa15LF (mért fs: 37,37Hz).

Felkerültek a képek a honlapomra, mindenkit szeretettel "várok"! (alul a nagy WWW gomra kattintva elérhető)


kedd aug. 23, 2005 5:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
watt, ezt a linket neked tettem félre: http://kingdaddy.linaeum.com/IB%20Sub/ ;)

I_M_I írta:
Ezzel már csak az a baj, hogy ez egy auto sub (persze nem
csak ott használható, de szobába nem akarok sub-ot)

De akkor mit akarsz ?

Kép


hétf. aug. 22, 2005 20:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Cortez írta:
IMI: Építs MLTL-t, sokan dícsérik ! De a legjobb az lenne, ha kikisérleteznél
egy új hibrid dobozt hozzá... ;)


Ezzel már csak az a baj, hogy ez egy auto sub (persze nem csak ott használható, de szobába nem akarok sub-ot)


hétf. aug. 22, 2005 20:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Idézet:
Érdekességképpen jelzem, hogy nálam 18 csomag vatta fogyott el.

És hova ? :)

Várom a képeket, addig is leírhatnád, hogy mekkora, hogyan hangoltad stb.
Akkor ez most nem is negyedes cső lett, hanem feles ?

Nekem valaki azt mondta, hogy a feles cső nem is jó, csak a negyedes.
Hogy is van ez, tisztázzuk már !

IMI: Építs MLTL-t, sokan dícsérik ! De a legjobb az lenne, ha kikisérleteznél
egy új hibrid dobozt hozzá... ;)

fdsa:
Dejóóóó ! Megépítette valaki, tök örülök neki ! :D Várom a részletesebb beszámolót.
Mért nem hableány számol be amúgy ?
Ja de várjunk csak. Ez nem is a Karlson-os ? Nem látom a kivágásokat.

Idézet:
Cortez, a Karlson-féle megoldás egy akusztikai impedancia-illesztő, más értelmezésben egy széles sávú rezonátor. John Karlson eredetileg a sugárhajtóművek hatásfokának javítására alkalmazta kipufogócsőként, később ültette át az általa szabadalmaztatott hangsugárzókba.

Sajnos ez nekem így kevés, nem sokat mond, csak tényszerű kijelentés.
Olyan, mint ha azt mondanám, hogy a turmixgép egy a céljai elvégzésére
alkalmas végberendezés, amely gyakorlatilag egy konyhai segédeszköz.
Mind igaz, de nem sokkal leszünk tőle előbbre, nem "jön át" a lényege.
Nem fogom megérteni belőle a működését, a lényegét. Mit jelent az hogy
"akusztikai impedancia-illesztő" ? Eddig a tölcsér volt az, most már ez is ?
"egy széles sávú rezonátor" ha a hangszóró csak egyik fele hajtaná meg a
csövet, akkor még érteném, hogy az ellentétes fázisú visszaverődéseket
próbálja meg kiiktatni ez a megoldás, de 2oldalú TL esetén nem zavar be
a nyílás által okozott akusztikus rövidzár ? Vagy a keskeny résen nem tud
áthaladni a hang ? Jó lenne egy animáció vagy valami ilyesmi, mert el nem
tudom képzelni, hogy mi történik egy ilyen kivágás esetén egy csőben... :cry:


hétf. aug. 22, 2005 20:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
nem mindenki lazsált, hableány nicknevű fórumtársunk megépítette az általam felvázolt Karlson-TL-t. Mérni még nem sikerült, de az bíztató, hogy a mély beütéseknél a hangszóró nem libben egyet, mint az általában megfigyelhető, hanem gyakorlatilag egy helyben áll. Íme, a félkész darab:

Kép

Cortez, a Karlson-féle megoldás egy akusztikai impedancia-illesztő, más értelmezésben egy széles sávú rezonátor. John Karlson eredetileg a sugárhajtóművek hatásfokának javítására alkalmazta kipufogócsőként, később ültette át az általa szabadalmaztatott hangsugárzókba.


hétf. aug. 22, 2005 16:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 226
Hozzászólás 
Ehez a SUBhoz megnéztem a TLt és kicsit nagy méret jött ki.

RMS/max.: 300/650 Watt
Impedancia: 4 Ohm
Frekvencia átvitel: 21 - 500 Hz
Qts/Vas/fs: 0,5/61 l/33 Hz
SPL: 92 dB

Lamda/2 több mint 5m
Ha még szűkülőre csinálom, akkor be se fér a szobába.

Legyen esetleg lambda/4? esetleg zárt vagy sima reflex?
Egyéb javaslat?


hétf. aug. 22, 2005 13:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Üdvözlet fórumtársak! Látom melegváltás van, mert én meg most teltem le sajnos...
Jelentem kész a tégla TL (TTL :) ) Első benyomás döbbenet, második józanodás, harmadik megelégedés.

Egy biztos, hogy azoknak van igazuk, akik azt mondják, hogy a TL-ek kisebb hatásfokon működnek pl. 50Hz felett, viszont 30Hz-en biztosan jobb a hatásfokuk, mint a 200l-es reflexemnek volt(hangszóró ugyanaz(Kappa 15LF). A hatás érdekes, mert egyszerre kevés lett az 50W-os suberősítő, ami eddig elégnek tűnt, viszont az átviteli egyenetlenségek kevésbé érezhetőek az én szobámban, TL hátrányok ide-oda. Pedig egyenlőre ez csak egy 1/2-es sima cső, hangoló üregek nélkül.
Ha a maximális előnyét akarom kiemelni, akkor az az, hogy nincs zavaró hang. Tehát dobozhang 0. Kevésbé hozzáértő fülű egyének véleménye szerin olyan, mintha a csepkőbarlangban hallgatnának mély hangot(volt már valaki aki ilyet hallot? Én igen!)
Kis kiemeléseket érzek 70-80Hz környékén, és 37Hz-en(ide van hangolva), de ezt inkább a szobám méreteinek tudom be, mert annak méretei is ezen a frekin okoznak rezonanciát(4m80cm kocka). Feljebb nincs hatás, mivel 100Hz-es aluláteresztőről hajtom. Egybevetve a reflexem sokkal hullámosabban viselkedett ebben a környezetben, és tele volt nemkívánatos ládahangokkal(amiket persze csak én hallottam, de ez mindegy)

Az üreggel hangolt megoldást én is fontolgatom (bár egyenlőre nem érzem, hogy nagy lenne a szüksége, de majd a mérések..). Ezt a Lancetta módszer szerint látom a legelőnyösebben kivitelezhetőnek. A hangoló üregeknek a hangszóróra kell hatniuk közvetlenül, mert ott a leghatékonyabb a kioltás a csőre nézve is. Az üregeket alapból nagyobbra kell méretezni, majd némi kitöltő anyaggal(tégla) lehet hangolni végleges bebetonozás előtt.
Szóba esett a csillapító anyag. Érdekességképpen jelzem, hogy nálam 18 csomag vatta fogyott el.

A Helmholtz rezonátorok hangolásánál némi félreértés van, mert én nem mondtam, hogy nem kell figyelembe venni pl. a reflex, vagy a hangszereknél a levegő hatását, de bent egy TL nyomóterében valami mégis másként van szerintem. Ott kényszerű mozgása van a nyílás előtti levegőnek, nem úgy mint pl. a reflex dobozból kilépő levegőnek. Ez olyan, mintha a fülünkhöz szorítanánk a Helmholtz gömböt. a fülünk között nem kell módosító tagokkal számolni. De mindegy egyébként is, mert a számítások úgy sem lesznek pontosak. Jó ráhagyással kell alá hangolni, és utána korrigálni a tér csökkentésével felfelé a rezonátor üreget. Ehhez persze mérni is kell. A szoba is beleszól, de úgy rendesen, ami eleve megkérdőjelezi, az elméletileg pontos hangolást, ami szabad térre vonatkozna. Naszóval majd kísérletezek, csak lenne több időm..

Képeket készítettem, holnap kiteszem a honlapomra(hát ha valakit érdekelne esetleg) Kár, hogy a hangot nem lehet lefényképezni... :)


hétf. aug. 22, 2005 13:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Továbbra is örülnék, ha valaki segítene megérteni a Karlson-t, meg a TL-t, meg az MLTL-t ! :wink:


pén. aug. 05, 2005 23:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Most néhány napra (néhány hétre) fórummentes helyre távozom, folytassátok nélkülem.

SZiasztok!
Hétfőtől én is csatlakozok fdsa-hoz olyan értelemben, hogy 3 hétre szabira megyek :)
Minden jót!


pén. júl. 29, 2005 21:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
> Persze mindent lehet modellezni
> es ha a vilagon minden parametert
> ismersz akkor tutira megmindhato
> elore minden.
Tudom-tudom, de akkor is szeretnék kicsit kutakodni,
kreatívkodi a témában, inkább csináljuk valamit a
semmi helyett, elsőre talán elég egy durva megközelítés
de akár egy találgatás is.

> Nemi mikrohullamu vena leven FDSA iranyat nagyon ertekelem :)))
Én is, örülök ha valakivel lehet közösen tervezgetni. ;)

> Tenyleg, van olyan progi aminel a
> geometriat lehet megadni es erre
> adja meg a valaszt?
Állítólag a bme-nek van valami akusztikai szimulátor progija,
gondolom nem egy winisd kategória, hanem inkább valami FEA.
(véges elem analízis)

> Most néhány napra (néhány hétre) fórummentes helyre távozom, folytassátok nélkülem.
Jó pihit ! Szerintem megvárunk... ;)


pén. júl. 29, 2005 21:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A mikrohullám és az akusztika tényleg rokonok, mindkettőnél a hullámhosszal összemérhető üregek rezegnek, csak az egyik transzverzális, a másik pedig longitudinális hullámokkal.
Most néhány napra (néhány hétre) fórummentes helyre távozom, folytassátok nélkülem.


pén. júl. 29, 2005 20:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Azt értem, hogy pontosan nem lehet elõre megmondani,
> de nagyjából azért lehetne tervezgetni ilyen dolgokat,
> legalább elindulásig, nem ?

Hehe, vissza megint az alapokhoz :)))

Persze mindent lehet modellezni
es ha a vilagon minden parametert
ismersz akkor tutira megmindhato
elore minden.

Nemi mikrohullamu vena leven
FDSA iranyat nagyon ertekelem :)))

Jo lenne a hullamegyenletek
megoldasaval univerzalis megoldast
talalni. Pontosabban beadjuk a proginak
a geometriat, az meg kiadja a
frekimenetet. Tok jo PHD tema :)))

Tenyleg, van olyan progi aminel a
geometriat lehet megadni es erre
adja meg a valaszt?


pén. júl. 29, 2005 19:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Azt értem, hogy pontosan nem lehet előre megmondani, de nagyjából
azért lehetne tervezgetni ilyen dolgokat, legalább elindulásig, nem ?


pén. júl. 29, 2005 16:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Egyébként jellegükre nézve, mi az alapvető különbség a soros és a párhuzamos szűrők között ?

Mondhatjuk azt is, hogy semmi. Egy Helmholz-rezonátornak vagy egy LC-körnek van egy induktív, egy kapacitív és egy rezisztív (ohmos) összetevője. Kezelhető soros, vagy párhuzamos rezgőkörként, de mindig a rendszerben elfoglalt szerepe alapján.
Aztán van egy csomó elhanyagoltnak vélt tényező, amit az egyszerűbb számítás miatt a modellünkben nem veszünk figyelembe, és aztán ezek az elhanyagolt tényezők miatt a valóság egész másként viselkedik, mint a modellünk. Az utolsó rajzom tekinthető úgy is, mint sorba kapcsolt L és C elemek sorozata (ha a rajzot tovább folytatod), de ott van pl. az üreg bejárata, ami egy plusz induktív összetevő, ráadásul megspékelve a bejárati nyílás torkolati korrekciójával. Tehát a keresztágban már se egyszerű kapacitás szerepel, hanem egy soros rezgőkör. És ki tudja, hogy még mi mindent hanyagoltunk el :(
Ezért jó, ha tudunk mérni, és nem csak a modellekre hagyatkozunk.


pén. júl. 29, 2005 12:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Egyébként jellegükre nézve, mi az alapvető különbség a soros és a párhuzamos szűrők között ?


pén. júl. 29, 2005 11:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Tehát akkor 3 soros elnyelő kamra kéne a 3,5,7 felharmonikusokra ?

Lehetne olyan is, bár akkor inkább párhuzamosan kellene kötni őket.
Ezeket kb. a 2. felharmonikusra kell hangolni, hogy az alapharmonikust észrevehetően ne csillapítsák, a páratlan felharmonikusokat viszont igen.


pén. júl. 29, 2005 8:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Mi lenne ha egy TL valamelyik pontján egy komplett reflex-dobozt
helyeznénk el ugyanarra a frekire hangolva, mint a TL frekije ?


pén. júl. 29, 2005 6:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Tehát akkor 3 soros elnyelő kamra kéne a 3,5,7 felharmonikusokra ?


szer. júl. 27, 2005 17:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Javaslat? Egy ilyen LC-tag méretezésére szerintem ugyanazt a képletet lehet használni, mint a bassz-reflex dobozra. Hangolási frekvencia kb. a cső alapfrekvenciájának 1,5-2-szerese. A cél az alapharmonikus csillapítatlan átvitele, de a 3. 5. 7. felharmonikusok csillapítása.
A szűkítés helyén se célszerű Sd/2 alá menni a keresztmetszettel, az üregek össztérfogata meglehetősen korlátozott, lehet, hogy az egyszerű válaszfal "induktivitása" kevés, és emiatt valami ilyesmi módon lehet csak megfelelően kivitelezni:

Kép


szer. júl. 27, 2005 13:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
> Ezzel a váltogatott elhelyezéssel aztán lehet, hogy még az alapharmonikust is kiszűröd
:)

Javaslat ? Dobszűrő továbbra is ?


szer. júl. 27, 2005 11:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Esetleg lehetnek helyi rezonanciák, de azok a kHz-es tartományba esnek. Az 1 kHz félhullámhossza 17 cm.
Ezzel a váltogatott elhelyezéssel aztán lehet, hogy még az alapharmonikust is kiszűröd, tényleges hangtompítót kapsz.
Ha tényleg az elektromos analógia alapján működik, akkor viszont ez egy igen meredek, sokadfokú szűrő, de magas frekvencián lehet a töréspontja, lehet, hogy így a megcélzott tartományban nem hatásos.


szer. júl. 27, 2005 8:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Valami ilyesmire gondoltam:
Kép
Csak összecsaptam, nem a terv konkrétan a lényeg,
hanem, hogy ennyire sok kanyar van benne.
Vajon mit tenne a hanggal, a TL működésével ?
Lehet a sok merőleges felület helyi rezonanciákat jelentene ?


szer. júl. 27, 2005 6:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Mi a véleményetek a hajtogatásról ?
Ha egy TL-t sok S alakú kanyarból építünk fel, mi lesz a hatása ?
Elvileg ez is szűr, mert a nagyobb frekik nem tudják jól megkerülni őket, nem ?


kedd júl. 26, 2005 11:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
Ha már sörnyitó... Tessék egy sörnyitó, ami mindig "nálad" van :D

Kép


hétf. júl. 25, 2005 16:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Valaki építse meg ezt a Karlson TL-t, lécci,léccci... :)


hétf. júl. 25, 2005 16:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
de hát tudjuk, hogy nincs olyan, hogy valami nem sörnyitó.

Ezen még most is röhögök. :lol: 8) :lol:


hétf. júl. 25, 2005 16:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
pagrus írta:
fdsamano:

Azért gondoltam a lyuggatást, mert be lehet tömni a lyukakat, ha elszúrom.
Veszek egy marék dugót :)
Ezt ugyanis nem tudom modellezni, muszáj kisérletezni.

Ha egyszer kivágtam a k-coupler formát, akkor azt visszacsinálni nem lehet.

Így lesz egy furathangolt bassz-reflexed, a végén meg dekopírral összenyithatod a lyukakat :)


hétf. júl. 25, 2005 16:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
Kérdezd meg DDL kollégát.


hétf. júl. 25, 2005 14:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Off:
A Circuit Maker-t használom, mert az 5-ös Tina 6 db műveleti erősítőnél kiírta, hogy túl sok áramköri elem, és nem végezte el a szimulációt.
A 6-os már jobb? Tud valaki ebben segíteni?


hétf. júl. 25, 2005 14:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano:

Azért gondoltam a lyuggatást, mert be lehet tömni a lyukakat, ha elszúrom.
Veszek egy marék dugót :)
Ezt ugyanis nem tudom modellezni, muszáj kisérletezni.

Ha egyszer kivágtam a k-coupler formát, akkor azt visszacsinálni nem lehet.


hétf. júl. 25, 2005 13:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Idézet:
Active Equalization
(from 402TMC, 502TMC or 802®C Series II
systems controller)
Required

írják a Bose ágyújáról. Valószínűleg annyira hullámos az átvitele, azért kell mellé egy többsávos equalizer.
Nem a legszerencsésebb választás az 1:3 arány, a rövidebb cső a hosszabb cső harmadik felharmonikusára van hangolva, 1:2 jobb lenne, akkor a rövidebb cső pótolná a hosszabb cső hiányzó páros felharmonikusait.


Kicsit beleolvastam a szintén hivatkozott DIY fórumba, amelyből kiderült, hogy a képen látható óriás dupla TL nem a Bose, hanem annak egy hibás utánépítése. A fórumon akadtak, akik olvasták a Bose szabadalmát, ahol egyértelműen leírják, hogy a két cső aránya 1:2. A rövidebb cső a hangszóró szabadtéren mért rezonanciafrekvenciáján lambda/4-es, a hosszabb pedig ugyanezen frekvencia felén lambda/4-es.


hétf. júl. 25, 2005 12:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
pagrus, kicsit finomítsd még, és eljutsz oda, ahova én jutottam:

Kép

Ez egy kétszer hajtogatott TL, ami átmegy Karlsonba. Corteznek már felajánlottam, hogy építse meg, de most nem ér rá :(


hétf. júl. 25, 2005 12:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Gilszkilabor:

Igen, tudom, de a formája miatt egyesíti a relex doboz hátrányait a TL hátrányaival...
Gondolom, most megpróbálod az előnyeiket egyesíteni :)

A furulyás hasonlat adott egy ötletet:

Kép

Megpróbálom lyukakkal hangolni a TL-t.


hétf. júl. 25, 2005 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
Active Equalization
(from 402TMC, 502TMC or 802®C Series II
systems controller)
Required

írják a Bose ágyújáról. Valószínűleg annyira hullámos az átvitele, azért kell mellé egy többsávos equalizer.
Nem a legszerencsésebb választás az 1:3 arány, a rövidebb cső a hosszabb cső harmadik felharmonikusára van hangolva, 1:2 jobb lenne, akkor a rövidebb cső pótolná a hosszabb cső hiányzó páros felharmonikusait.


hétf. júl. 25, 2005 8:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Például úgy, ahogy subvoice itt: http://www.subvoice.hu/index.php?articl ... =2&topic=4
Igaz, ő nem szűrőnek szánta, hanem csak merevítésnek, de hát tudjuk, hogy nincs olyan, hogy valami nem sörnyitó.


hétf. júl. 25, 2005 7:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsa: És ha azt feltételezzük, hogy ezt megtehetjük, te hogy csinálnád ?
Mármint hány darab ilyen szűrőt alakítanál ki, milyen frekiken ?
A szűrést, 2féleképpen is ki lehet alakítani. Az egyik a soros a másik
a párhuzamos. A soros a kipufogós, a párhuzamos meg amit pl a Lancetta-ban
is használnak. Ezt is át kéne gondolni, esetleg kombinálni.

Valahogy abból nem lehet kiindulni, hogy gondolom több különböző TL
csövet is lehetne párhuzamosan használni a hangszóróval, és akkor
be lehet úgy is állítani őket, hogy máshol púposodjanak, így persze
eloszlik a teljesítmény is, viszont kisimulna az átvitel, ha a púpok
a más csövek völgyeiben lennének. Mivel eloszlik a teljesítmény,
elég lenne kisebb keresztmetszet is, tehát kb egy sima méretezés
szerinti külső méreteket kapnánk, csak belül lenne megtrükközve.

Valami ilyesmit írtak erről a BOSE ágyúról is, mivel 2 TL dolgozik benne.
Egy hosszabb, és egy rövidebb. Mind2 TL-ként emel a mélyeken, plusz
a két nyílás fázisát is rá lehet hangolni a megfelelő mélytartományra.
A diyaudion ilyen 13Hz-es csöveket hangolgattak.. Mondjuk képen csak
kisebbeket láttam, mert ezekhez elég nagy csőhossz kéne, már ha jól
értettem a méretezést.


hétf. júl. 25, 2005 6:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Végigolvastam ezt a japán cikket. Arra rájött a szerző, hogy aluláteresztő szűrőt kellene faragnia a TL-ből, az Sd/2-re való szűkítés viszont csak a harmadik felharmonikust csillapítja, az ötödiket már nem. Több ötlete nem támadt, így aztán visszatért a csillapítóanyag alkalmazásához, ami aztán az összes rezonanciafrekvencián csillapít.
Továbbra is fenntartom, hogy a kipufogódob elve alapján kellene csillapítani a felharmonikusokat.


vas. júl. 24, 2005 22:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
> Gondolom, lefojtáson a zárt véget érted
Nem, azt, amit fdsa mondott, az LC szűrőt felharnikusok ellen.

Mi a véleménytek a nagy TL-ről ?


vas. júl. 24, 2005 21:33
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség