Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 13:10



Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Tom12! Értem..és bocs de tök elfelejtettem a 30 Ft/dbot... ::-)
Hát SKFnél talán akkor mégsem annyira drága,ha emlékeim nem csalnak akkor olyan 150-200 Ft/db volt... (nemtom pontosan mert többmindent is vettem) Szal akkor ha olcsóbban nem találok,maradok annál...

siraly12! Hát nekem jobb lenne a grafikus progi de meglátjuk..kezdő dolgokhoz sztem jó lenne az is h azt mondanám hogy az 1es motor 140et lépjen a 2es 110et..stb...először legyen kész a mechanika..

srami !
Megnéztem a fotókat megint és barátságosnak tűnik...csak a mikrokontrollerrel lesz nálam bibi : eddig csak pic-et égettem,azt sem soxor...de sztem ha odáig jutok h a vezérlés hiányzik akkor még talán égetőt is építek atmelhez aztán akkor jól jönne majd a cucc... :-)
Egyébként én is idén végzek gépész szakon tehát remélem h a mechanika nem okoz komolyabb fejtörést...

Épp most próbálgatom a motorjaimat,tegnap megjöttek csak nemtudom h hogy vannak a kivezetések... :-) 6 kivezetés,4 számozva de 2 nem..gondolom a 2 lehet a közös? nah majd kiderül....:-)
Esetleg vki megnézte a tervemet?Mert érdekelne hogy a rugós feszítős módszer így működne-e vagy máshova - esetleg más módon kéne alkalmazni...


csüt. dec. 28, 2006 10:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Kicsa!
A motorvezérlést neked kell beleírni a mikrokontrollerbe, mert a PC-ről az LPT porton csak a STEP/DIR jelek jönnek. Én egy ATmega8-at használok, a három motor már korrektül látszik forogni a KCam jeleire.
Maga a program kb. ötven sor C-ben írva, az áramkör pedig -nálam- motoronként négy Darlington tranzisztor, mindegyik elé egy 1k ellenállás és a visszarúgás ellen esetleg egy-egy dióda. Valamint a tápfeszeknek, be- és kimenő jeleknek csatlakozók.(Össze tudtam rakni, tehát nem bonyolult :-) )
A mechanikám most készül, e-miat a vezérlés igazán élesben még nincs kipróbálva.
Ha eldöntötted, hogy mivel vezéreled a motorokat és Atmel mellett döntesz akkor természetesen tokkal-vonóval átadom neked az én megoldásomat -bár a C-kód még nincs eléggé megkommentezve, de, ha azon múlik elmagyarázom, hogy hogyan gondoltam.(Ugynis mint az ősi népi böcsesség mondja:C programot csak írni lehet, ovasni nem :-)
Valamelyik korábbi beszólásomhoz mellékeltem a vezérlőről fotót.
Bye!


csüt. dec. 28, 2006 10:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Kicsa írta:
Hát jah de nekem 8as kéne...
Namost a vezérlés..szgépen mit kell megadni a programban? Hányat lépjen a motor? Vagy ez 'kompatibilis' a CNC vezérlő szofverekkel? Vagy saját írt programod van rá?


A desk cnc-ben pl hossz/lépés-t kell magadni (tehát mennyi lépés 1 cm)
Ha jól emléxem a többi is ilyen.


szer. dec. 27, 2006 22:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Idézet:
Tom12!
Hát köszi szépen..közben megnéztem az én csapágyaimat amit vettem,kiköpött ugyan olyanok ... 608ZZ 65 NIS van ráírva,méretek ugyan ezek és ugyan úgy 2oldali porvédős...esetleg egy árat kaphatnék h te mennyiért vetted őket?Mert igazából nemtudom -sztem elég jó minőségű csapágyak ezek- h én drágán vettem-e őket...
Hát sajna a vásár nembiztos h össze fog jönni..főleg h mostanában (ebben az évben) nem lesz nálunk ilyen a lap szerint
Azért a 'golyós orsós bácsi't megnézném magamnak...

Mint írtam volt:
Idézet:
Annó egy zsibvásáron 30HUF/db áron vettem egy nagy maréknyit.

A 608Z a tipusa a csapágynak. Az ár a gyártótól függ. Gondolom SKF-éknél úgy 3-400HUF/db lehet ez a méret.


szer. dec. 27, 2006 21:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Tom12!
Hát köszi szépen..közben megnéztem az én csapágyaimat amit vettem,kiköpött ugyan olyanok ...:-) 608ZZ 65 NIS van ráírva,méretek ugyan ezek és ugyan úgy 2oldali porvédős...esetleg egy árat kaphatnék h te mennyiért vetted őket?Mert igazából nemtudom -sztem elég jó minőségű csapágyak ezek- h én drágán vettem-e őket...
Hát sajna a vásár nembiztos h össze fog jönni..főleg h mostanában (ebben az évben) nem lesz nálunk ilyen a lap szerint :-)
Azért a 'golyós orsós bácsi't megnézném magamnak... :D


szer. dec. 27, 2006 21:41
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Kicsa!
A csapágy becsületes neve: 608Z. D=22mm, d=8mm, vastagsága=7mm
Mindkét oldalán fém porvédős. És hát nem azért vettem őket, hogy továbbadjam... Itt Csongrád megyében 4 város (falu) heti körforgással tart zsibvásárt.
Esetleg itt nézz szét, hátha elérhető távolságban találsz kirakodóvásárt:http://www.bkik.hu/vasarnaptar/
Kitűnő elfoglaltság néha végigtúrni egy-egy ilyet :D A törött porcelánbilitől kezdve a PCI-E videokártyáig mindent lehet találni (alkudni kötelező) :D .
Felénk egy állandó árus komplett golyósorsókat is árul, de még bontottan is horribilis áron (ha jól emlékszem kb 40cm-es úgy 5kHUF/db)


szer. dec. 27, 2006 21:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Üdvözöllek a CNC építők táborában,bár még én is csak most kezdtem el a saját gépemet :-)
Lenne egy kérdésem: felrakok egy képet a cnc tervemről,a kérdés a rugós előfeszítéssel van: a sárga téglalap lenne rögzítve a vázszerkezethez...a lila a menetes szár...a téglában lenne rögzítve zéger gyűrűvel egy anya (a zéger tengelyirányú rögzítés,elfordulni nem tud).Látszik benne a 2 süllyesztés,ide lenne berakva 2 rugó,a zöld tégla pedig az ellendarab.Ebben is van szintén egy anya rögzítve és úgy lenne összeszerelve hogy a rugók feszítve lennének.Ez nincs lecsavarozva, az alakkal zárás miatt elforogni nem tud viszont tengelyirányban tud mozogni.(csúszik az alsó lapon)Ekkor így elvileg kész is a kottyanásmentesítés,nem? (a bal alsó sarokban lévő fehér téglalap :-) pedig szintén egy anyát rejt magában,ez lenne összekötve a 2 db piros nagy bumszlival,amik a csapágytartók. Vélemények? :-)
www.kicsa.atw.hu/rugo.JPG


szer. dec. 27, 2006 19:19
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 27, 2006 8:33
Hozzászólások: 6
Hozzászólás 
Üdv !

Nemrég találtam erre a fórumra, és már végig is olvasgattam, mivel engem is érdekel a téma.
Még nincs saját CNC -m, de már nagyon vágyom egyre :-)
Attól tartok a saját építés nemigen fog összejönni, mert a mechanikát valószínűleg nem tudnám összehozni ( jártasság és eszközök híján ), maximum egy nagyon szedett-vedett tákolmány jönne ki belőle, arra pedig nem vágyom annyira. Jó, tudom, egy sk ketyerét nagy élmény lehet működni látni akármilyen is, meg az azt követő már biztos jobban sikerülne, de én mégis szívesebben fordítanám az időmet magára a működő berendezésre.

Még mielőtt a fentiek miatt offtopicnak nyilvánítanátok gyorsan hozzáteszem, hogy azért - Titeket olvasva - én is kedvet kaptam a bütyköléshez, és elhatároztam, hogy valahogy életet lehelek az Epson FX-1050 -ből bontott léptetőmotoromba. Szerencsére egy PIC -es panel ( 16F877 ) is kallódik a fiókban; annakidején csak egy futófényig jutottam vele, most megpróbálom hasznát venni. Biztos lesznek kérdéseim :-)

Jozs


szer. dec. 27, 2006 9:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Kicsa írta:
Hát jah de nekem 8as kéne...
Namost a vezérlés..szgépen mit kell megadni a programban? Hányat lépjen a motor? Vagy ez 'kompatibilis' a CNC vezérlő szofverekkel? Vagy saját írt programod van rá?


Kompatibilis.


kedd dec. 26, 2006 21:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Hát jah de nekem 8as kéne...
Namost a vezérlés..szgépen mit kell megadni a programban? Hányat lépjen a motor? Vagy ez 'kompatibilis' a CNC vezérlő szofverekkel? Vagy saját írt programod van rá?


kedd dec. 26, 2006 21:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Vezérlő? Csak összedobtam valamit :) 3 motor, step/dir bemenet, halfstep, semmi extra egyelőre.

Görkori csapágy asszem 6-os belső átmérővel van. Tesco-ban 8db egy ezresért.


kedd dec. 26, 2006 20:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Tom12 Esetleg ha melegedne kicsit az idő,meglesnéd őket? :-) Amúgy és SKF-et vettem 6 db-ot próbálgatni,méregetni de hát picit drágább volt a 30 Ft/dbnál.. :d Ez is porvédős...Szóval ha lenne neked ilyen méretben akkor én lehet h vevő lennék rájuk :-) (sajnos nálunk ilyen 'zsibik' nem nagyon vannak.. :-( )


kedd dec. 26, 2006 20:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Kicsa!
Jelenleg kicsit hideg van, és lusta vagyok lemenni a garázsba, de kb ekkora méretű az egysoros korikba való csapágy. Annó egy zsibvásáron 30HUF/db áron vettem egy nagy maréknyit. Kétoldalon porvédős különféle gyártmányú (román, taiwani...), de nem lötyög, ebben a kiviteli kategóriában nem az SKF a nyerő! :D Hacsak nem ingyen van :D :D Érdemes a zsibiken szétnézni.


kedd dec. 26, 2006 20:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
www.kicsa.atw.hu/11.JPG
www.kicsa.atw.hu/12.JPG
De jó... :D Nekem kéne d=8 D=22 mmes olyan 25-30 db min...:-) De mind1,majd keresek vmit... :-)Amúgy a vezérlésről kérhetnék 1-2 infót?
Vagy ez is olyan Magi féle?(Titkos)


kedd dec. 26, 2006 19:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Legközelebb majd képet mutass, mert a dwg-t nemtom megnézni :)

Csapágyakat meg inkább nem mondom, mert mérges leszel :) (Csak úgy lettek :lol: )


kedd dec. 26, 2006 19:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Tab120L gratula...enyém is hasonló elvű gépecke lesz..rakok fel egy dwg-t (AutoCAD),nekem valami ilyesmi lesz.Elvileg minden mdf lapból lesz majd...
www.kicsa.atw.hu/vaz.dwg
A csapágyakat mennyiért vetted és hol?


kedd dec. 26, 2006 19:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Nézve a hozzászólások számát, bejött a sejtésem, hogy mindenki elcsapta a hasát mákosbejglivel, és a sarokban szuszog :lol:

Tab120L->gratula!

Ki az aki a Magi féle vezérlővel mozgatja a világot jelentő deszkát (asztalt)?


kedd dec. 26, 2006 14:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Nah, írok ebbe a topicba is ha már egyszer elkezdtem cnczni :)

Szépen csendben készülget egy kísérleti verzióm, igazi low cost :)
Tegnap már megmozdult az asztal is :)

Pár kép, lehet böngészgetni:
http://sziget.mine.nu/~tAB/nem_megnezni/CNC/


kedd dec. 26, 2006 11:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Szevasztok! Hát picit én is eltűntem de mostmár rendszeresen leszek...
5letesnek tartom az esztergaátalakítást..igen,a képeket letöröltem de töltök fel 3 frisset,ezek már a valószínűleg végleges tervek.A minapkezdtem el megrajzolni CADben a végleges tervet ami alapján január elején kezdem az elemek legyártását mdf lapból.
a 3 friss kép: (csak az Y-szán)
www.kicsa.atw.hu/1.JPG
www.kicsa.atw.hu/2.JPG
www.kicsa.atw.hu/3.JPG
Jah igen...nekem megvannak már a tengelyek,a menetes szárak és a motorokat pedig már feladták postán...
üdv Péter


kedd dec. 26, 2006 10:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 30, 2006 16:55
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Szombathely
Hozzászólás 
Sziasztok egy kicsit eltűntem.
Kicsa, hogy állsz a gépeddel?

Az enyém jelenleg így néz ki:
http://kepfeltoltes.hu/061226/DSC00015_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/061226/DSC00118_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/061226/DSC00119_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/061226/DSC00121_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/061226/DSC00127_ ... es.hu_.jpg

Bár nem a legújabbak a fotók. Ha kellenek még részletek, küldök.
Ez egy esztergagép (faipari) de majd 3D-s re bővítem.
Kicsa a régebbi képeidet, amit ide a fórumba linkeltél
nem tudtam megnézni, letörölted őket?

Szervóvezérlőt szeretnék építeni, van aki hasonló cipőben jár?
Dolgozhatnánk együtt.

Üdv: TT


kedd dec. 26, 2006 0:15
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
GuMiSzu!
Sz.tem v.milyen mikrokontrolleres megoldást kellene választanod.
Egy motorhoz a négy tranzisztoron(unipoláris kapcsolás), ellenálláson esetleg diódákon kívül csak a uC kell hozzá egy kb. húsz soros C programmal


szomb. dec. 23, 2006 18:59
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
tekerj vissza. Van egy 74194-es IC-vel, az ilyen elven műx.


hétf. dec. 18, 2006 15:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 27
Hozzászólás 
:)

esetleg tud valaki valami 1*ű kapcsolási rajzot?

pl 555 meg shiftregiszter meghajtó tranyóval vagy ilyesmi...


hétf. dec. 18, 2006 15:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
"Nyomtatóban szervo? ööö, egy plotterben láttam, de minden más nyomtatóban léptető motor van."

Én egy régi ('95 körüli) Olivetti tintasugaras nyomtatóban találkoztam egy szervó motorral. Volt lyuktárcsa is a tengelyén! De javára legyen szólva, h. volt benne egy léptetőmotor is... :) Azthiszem, a fejet pozícionálta a szervó, a lapot pedig a léptetőmotor vitte.

Üdv: fk


hétf. dec. 18, 2006 14:42
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 27
Hozzászólás 
Mármint LÉPTETŐMOTOR :)
csak éppen egy szervós cikket olvastam előtte, és mennmaradt a pici fejembe .. elnézést

:oops:

tehát léptetőmotort vezérelnék
nem vennék ezért ablaktörlő motort, mee az nincs, és valszeg nagyobb mint elvárható..
tud valaki használható kapcsolást adni?


hétf. dec. 18, 2006 13:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Nyomtatóban szervo? ööö, egy plotterben láttam, de minden más nyomtatóban léptető motor van.

Az erő a motor méretétől függ. Ált. a szervo erősebb, gyorsabb, és pontosabb mint a léptetőmotor. de a visszacsatolás, elmozdulásmérés, és vezérlés nem egyszerű...

nem adsz zabot a versenylónak, akkor még szántani sem jó...
billentőnyomatékod úgy lecsökken, hogy használhatatlan lesz.

autóban mozgatni->ablaktörlőmotor, +2 végálláskapcsoló...
nem kell túlzihálni...

nekem is lenne egy kérdésem:
Ki az aki élesztett már Magi féle vezérlőt?
működik, csak a progival nem tudom mozgatni. Egyszerű beállítási grimbusz lehet.


hétf. dec. 18, 2006 12:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 27
Hozzászólás Szervo motor vezérlés
Hali.

Olvastam, hogy valaki bányászott ki régi nyomtatóból Szervómotort (PM55L) nekem is van ilyen, és szeretném meghajtani,
tudtok, olyan nagyon egyszerű kapcsrajzot adni, ami meghajtaná ezt?
mondjuk 2db 555-el vagy ilyesmi, a végállásokat kapcsolókkal megoldanám.
És még 1 kérdés, a léptetőmotorok, erősebbek, mint a sima DC motorok?

előre is köszönöm a kérdést. kb 1kg-os tárgyat kellene emelgetnie egy menetes tengelyen keresztül.

ja, és a 24V helyett 12V-al hajtom meg, az mennyire gáz, 24V nincs ... > kocsi


hétf. dec. 18, 2006 10:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi!
Az külön áttételeket szeretném megúszni, mert plusz alkatrészek plusz költségek és plusz hibaforrások járnak vele. Legroszabb esetben kisebb emelkedésű csavarhajtást leszek bele. (Vagy erősebb motor) :-(


pén. dec. 15, 2006 20:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
srami írta:
Jelentem a vezérlés első verziója működni látszik.
A KCam forgatja a motorokat.
Most már csak a mechanika van hátra.
Számomra -gépész lévén- ez lesz az egyszerűbb.
Az ATmega8-ban lévő kódon még javítani/finomítani kell, de úgy tűnik, hogy korrektül mozgatja a motorokat.
A panelon -Krizsán Zolival faragtattam- van hely még náhány diódának, talán majd beleteszem.(a darlingtonok nem hiányolják)
Kérdés:egy 200X160 mm-es asztalt illetve az Y szánt amin rajt van a Z amin egy DREMEL, el tud tolni egy-egy Epson nyomtatóból
kinyert motor?
Mindhárom tengelyhez momentán ilyenem van.
A váz valamilyen könnyű -nem fa- anyagból lesz, az orsókon M8 menet.

http://kepfeltoltes.hu/view/061202/Pano ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/061202/Zoom ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/061202/Zoom ... es.hu_.jpg


Szerintem a motorok jók lesznek. Nekem is epson fx-es nyomiból való lesz. Ha más nem akkor max áttétellel kell megoldani.


pén. dec. 15, 2006 16:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Uhh..tényleg...a jpg nagybetűvel van írva :-) Tehát akkor:
www.kicsa.atw.hu/001.JPG
a helyes link...
Lényege: az alsó 2 csapágy fix tengelyre lenne szerelve és be lenne rögzítva a tartóba,és a felső 3. csapágy tengelye pedig úgy lenne kimunkálva hogy a fügőleges sík mentén minimálisan tudjon mozogni.Fentről 2 db M5 - M8as csavart meg lehetne húzni,ezeknek a végei nekifeszülnek a tengelynek és a csapágyat rányomja a tartó tengelyre.Szerintetk hosszú életű lenne így? (mdf lapból lenne a tartó)


pén. dec. 15, 2006 15:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Kaphatónak kell lennie... Több is kell.


pén. dec. 15, 2006 12:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Szia Ros-co.


Szerintem is régi nyomtatókban kellene körülnézned, némelyikben igazi kincsek vannak.


csüt. dec. 14, 2006 22:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Kicsa írta:
Szevasztok!
Lassan már meglesz a végső mechnaika :
www.kicsa.atw.hu/001.jpg
Nemtudom ez mennyire nyerő 5let de majd elválik...
Ros-Co Csak új érdekelne? Esetleg meg tudom nézni régi nyomeszokban ha érdekel...


404. Az oldal nem található.


csüt. dec. 14, 2006 22:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Szevasztok!
Lassan már meglesz a végső mechnaika :
www.kicsa.atw.hu/001.jpg
Nemtudom ez mennyire nyerő 5let de majd elválik...
Ros-Co Csak új érdekelne? Esetleg meg tudom nézni régi nyomeszokban ha érdekel...


csüt. dec. 14, 2006 20:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Valaki tud OLCSÓ léptetőmotor meghajtó IC-t. Nem az L sorozatúra gondolok, hanem olyanra mint pl. az SN754410 fél amper elég lenne. Autós cucchoz kell, de sokallom az adott IC 800Ft körüli árát. Ha nem megy megépítem tranyókból.


csüt. dec. 14, 2006 17:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Jelentem komolyen elkezdtem a projektet.

Tegnapi nap beszereztem 3db komplett epson fx-es mechanikát, és 4 db hozzávaló panelt, és egy hozzávaló trafót.

Így most van 3 db tengelyem, bronzpersejekkel.
A panelekről pedig van STK6722HZ ic, ami max 52V és 2,1 A -es lépetőmotor meghajtó ic. Minimál elektronika kell igy a vezérléshez.
A trafó az elején elég lesz a próbákhoz, később viszont erősebbre kell cserélnem.



Még lesz egy utam, mert hozok még 3 mechanikát, hogy meglegyen a 6 db tengely persejekkel, és egy nagyobb trafót.


csüt. dec. 14, 2006 16:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Hy!
Kicsit módosult a terv egy jótanács hatására,miszerint a párhuzamos futást megoldani igen egyszerű és enélkül ez a megoldás könnyen szorulna.Így a www.kicsa.atw.hu/1.JPG megoldás tűnik most jónak :-)
Hát igen,jó lenne minél egyszerűbben bár ha minden jól megy akkor van egy segítőkész tanárom a suliban akivelzínűleg meg tudnánk csinálni 1-2 dolgot ami ehez kellene.Hát az árak miatt (gondolom ezért írtad a görgőket stb) :A csapágyak tényleg elég húzósak mennyiségre,de szerencsére tudok olcsón venni így kb a 36 db olyan 4200 Ft-ra jön ki.Tengelynek én 5ös menetes szárból gondoltam megfelelő méretű darabokat vagdosni és arra rögzíteni anyákkal-alátétekkel,ez tényleg filléres dolog.(1m menetes szár volt 140 Ft)A villa és az egész rögzítés pedig terveim szerint MDF lapból lenne.Tudom hogy furán hangzik hogy fából de tulajdon képpen itt mozgó rész csak a csapágy:tehát elvileg nem kopna a fa szerkezet.
szerk: így már nem is 36 db görgő,'csupán' 30 :-)


szomb. dec. 09, 2006 21:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi!
No! Ez az ábra már arról szól amiről előzőleg beszéltél. Azt is látom, hogy "egyszerű" alkatrészekből valőszínűleg külső szakmunka (pl:forgácsolás) bevonása nélkül próbálod megoldani. Ez is egy hozzáállás sőt a fórum témáját (olcsón) nézve egy igazán jó hozzáállás.
De:gondold meg, hogy a három szán 36db(harminchat) görgőn fog futni, ehhez ugyanennyi tengely, villa ..stb... kell. Sok türelmet kívánok a megvalósításához.
Bye!


szomb. dec. 09, 2006 21:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Szevasztok! Csináltam 2 rajzot,nézzétek meg aztán légyszives írjatok véleményeket...
www.kicsa.atw.hu/jav2.JPG
www.kicsa.atw.hu/jav1.JPG
köszi szépen


szomb. dec. 09, 2006 18:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Hello!
Ugen tudoim,az alátámasztást nem teveztem lerajzolni...(bocsi ha így lehetett érteni) Szal a rajzon a 120 fokos csapágy elrendezésre van 5let,az alátámasztást meg gondolom mindenki el tudja képzelni :-) Tehát azt azért nem rajzoltam meg...Esetleg megtudhatom hogy miért nem jó a rajz?Mit kéne finomítani/átalakítani rajta?


csüt. dec. 07, 2006 15:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi!
Az ACAD ábrán nem egészen az van amiről a szövegben beszélsz.
Amit a szövegben mondasz az jónak tűnik -a már említett problémák mellett, a CAD ábra ellenben nekem nagyon nem tetszik.
Bye!


szer. dec. 06, 2006 19:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Nah készvagyok a rajzzal,én ezen azt érzem hogy megfelelő lenne.
www.kicsa.atw.hu/szan.JPG
www.kicsa.atw.hu/szan.dxf
(sajna több időm nem volt,a csapágyaknál úgy van megoldva a rögzítés hogy 5ös menetesszárból van levégva egy akkor darab ami elfér úgy hogy
anya-tartó fül-anya-csapágy-anya-tartó fül - anya. Remélem érthető így ...:-)


kedd dec. 05, 2006 20:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Hát kezdem érteni..viszont elvileg néhány nap és megjönnek a tengelyeim szal iknább használnám azokat.
Suliban van egy nagyon jó fej tanárom,és ő is épít egy hobby cnct :D:D
Neki van egy olyan 5lete hogy vett köszörült tengelyt de olyat amiben lukak vannak 10 cm-enként menettel...csináltunk múltkor egy ilyen alátámasztást mdf lapból:a tengelyt ráültettük és csavar meghúzás után semmi belógása nem volt pedig aztán tehétnkedtünk rá:D:D Szóval az nagyon jó 5let és úgy van megoldva hogy a 3 db csapágy 120 fokban elfér mellette.Megpróbálom lerajzolni...Van egy 5letem a 120 fokban rögzíthető csapágyakról...(nem lemezhajlítással)


kedd dec. 05, 2006 14:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi!
Iranytu megoldásában azért kell élére állítani a szelvényt, hogy elvegyük a szán szabadságát két értelemben: a mozgása irányaira merőlegesen és a mozgása síkjára merőlegesen. Az ábrádon a mozgás síkjára merőlegesen a szánt csak a saját súlya tartja; ez kevés. +Ha az egyik vezeték megoldotta az irányokra merőleges vezetést, akkor a másiknak már nem kell -ebből csak felesleges feszülések származhatnak. Viszont a szán másik szélén nyilván vezetni kell a sikra merőlegesen, igy azon az oldalon megspórolsz két-két csapágyazatot. Ezen kívül a terveidben látható görgös szerelvény (az asztal síkjára 45fok a görgők tengelye) egy-az-egyben felhasználható a szükséges módosításokhoz.
Egyébként a dolog megértéséhez nézd meg Tatai 09.30 beszólásához mellékelt fotót.
A nálad fennforgásban lévő problémára az általad forszíroztt konstrukció Knight (2004.03.24) által meg lett oldva Iranytu által nem javasol formában. Itt a fórum első lapján megtalálod. Tehát az egyik vezetékre kell négy-négy csapágy a másikra csak kettő-kettő, igy nem ponton fog futni a csapágy, hanem vonalon.(Knight-nál három-három van mind a két vezetéken -a kör szelvény miatt oda annyi elég, de a kört már elvetettük:-)(?)
Bye!


vas. dec. 03, 2006 23:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Hát nemtudom...nekem valahogy fejben a sokcsapágyas módsze jónak tűnik és valahogy tetszik is...Nekem is M8as vagy M10es szár lesz,én a motorokat most hajkurászom... :-)
Én viszont egy alap olcsó cnc-t akarok összehozni és ha jól sikerül,akkor talán belvágok egy nagyobb és pontosabb gép építésébe.Most viszont marad számomra a nyomtatóból bontott tengely pl...
Most egyébként az az 5letem támadt hogy az Y szánom marad ez a tengelyen csapágyas dolog merevítve...az X tengely zártszelvényes csapágyas megoldás,a Z pedig szintén vmi zártszelvényes megoldás...
na megyek,alszom rá egyet aztán még kialakul...


vas. dec. 03, 2006 22:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. nov. 10, 2005 17:01
Hozzászólások: 21
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hi!
Én is keresen a mechanikához az alapanyagokat -már itt tartok:-)
Hidraulika szakboltban láttam -a neten, de már beszéltem is velük- keménykrómozott dugattyúszárat.
Átmérő 6mm-től sok-sok méretben f7 tűréssel 66-68HRC felületi keménységgel.
A sokcsapágyas megoldást én sem tartom jónak mert: a rengeteg alkatrész miatt tűréstechnikailag szinte kiszámíthatatlan -de legalább is nem érdemes, mert ronda eredményt fog adni, hogy milyen hatással lesz a futáspontosságra.
Ezen túl: növeli a mozgó tömeget ami szintén pontatlanságot eredményez, és drágább.
Továbbá a sok alkatrész miatt több a szerelési időt igényel.(idő=pénz)
Az én szánjaim siklócsapágyakon fognak ülni, szép lesz és jó, és tizedannyi alkatrészből fog állni, mint bármelyik görgős konstrukció.
Görgős megvezetést a nagy gépeknél is ott szoktak alkalmazni, ahol nagy kiterjedésű de relative kis tömegű szánokat kell mozgatni és a futás pontossága nem elsődleges szempont. PL:esztergák között alkatrészt szállító manipulátorok.
Ezen kívül -nem akarom az izlésemet másokra erőltetni- ronda.

Bye!

P.S.:Kérdés:egy 200X160 mm-es asztalt illetve az Y szánt amin rajt van a Z amin egy DREMEL, el tud tolni egy-egy Epson mátrixnyomtatóból kinyert motor?
Mindhárom tengelyhez momentán ilyenem van.
A váz valamilyen könnyű -nem fa- anyagból lesz, az orsókon M8 menet.


vas. dec. 03, 2006 22:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Azthiszem értem...tehát fent élére van állítva,lent meg lapjára.Ekkor fent akkor mondjuk az L-vasas megoldásomhoz hasonlóan kell 4 db csapágy,lent mivel lapjára van,így elég 2. Jól értem? Egyébként az miért jó hogy lent tud valamennyit 'hintázni' a kocsi? Nem szorul meg?


vas. dec. 03, 2006 21:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
http://soc-machines.com/pdfs/MC433%20Hardware%20Reference%20Manual.pdf

ezt csak azért írtam ide, mert kb. ide tartozik, éshát ne menjen feledésbe se ;-)

üdv.


vas. dec. 03, 2006 21:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Kölülírom: (megpróbálom :wink: )

négyszög szelvényeken vanak a csapágygörgős kiskocsik

az egyik oldalt élére van állítva a négyszög szelvény.
ez akadályozza mind a függőleges, mind a az oldalirányú elmozdulást.

A másik oldal szelvényének oldala vízszintesen áll. Itt a csapágy oldalirányban elmozdulhat, csak függőlegesen van akadályozva.

(hosszirányban azért a kocsi elmozdulhat... :twisted: )

rajzoljak, vagy így ehető?


vas. dec. 03, 2006 19:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 30, 2005 15:26
Hozzászólások: 394
Hozzászólás 
Tud vki képet-linket-skiccet mutatni erről a zártszelvényes dolgról?Vagy csak annyi hogy a tengely helyett zártszelvény van? Mert nem nagyon értem..


vas. dec. 03, 2006 18:36
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 56 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség