Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 13:01



Hozzászólás a témához  [ 144 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
CO hegesztőgép építése házilag 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gyakorlatilag egyetlen trafóból áll az egész készülék, az pedig túl kicsi. Akkor mi maradna az egészből átalakítás után? A doboz meg a kapcsolók?

Ha a bontott alkatrészek között van egy CO hegesztőd, akkor arra kicserélheted. :-)


pén. júl. 25, 2008 21:45
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 23, 2008 14:43
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
stubiflex írta:
Uhh, a fotokat megneztem. :( Annyi derult ki, hogy se kondik se fojto.Ezt meg lehetne potolni utolag, de maga a trafo is nagyon karcsu.Szerinte masodpercekig sem tudja szolgaltatni a megfeleo erosegu aramot. :(

Akkor kéremszépen itt a feladat ki kell hozni belőle amit lehet. Bontott alkatrészem annyi van mint a nyüvek .
Üdv
Károly


pén. júl. 25, 2008 21:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Uhh, a fotokat megneztem. :( Annyi derult ki, hogy se kondik se fojto.Ezt meg lehetne potolni utolag, de maga a trafo is nagyon karcsu.Szerinte masodpercekig sem tudja szolgaltatni a megfeleo erosegu aramot. :(


pén. júl. 25, 2008 21:28
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 23, 2008 14:43
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
stubiflex írta:
Tudnal csinalni par fotot a lelki vilagarol?
Van benne kondi, es mekkor a fojto?Ha van is benne kondi, nem mindegy mienek, es van-e sorban veluk elenallas.stb stb.Szoval pra foto sokat segitene/. :D

Csináltam néhány fotót :
http://picasaweb.google.hu/kborzok/Hegeszt
Köszi
Károly


pén. júl. 25, 2008 13:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Tudnal csinalni par fotot a lelki vilagarol?
Van benne kondi, es mekkor a fojto?Ha van is benne kondi, nem mindegy mienek, es van-e sorban veluk elenallas.stb stb.Szoval pra foto sokat segitene/. :D


szer. júl. 23, 2008 15:38
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 23, 2008 14:43
Hozzászólások: 3
Hozzászólás Co gép tuning
Sziasztok !
Nem rég vettem egy Kinzo co2 hegesztőt, de gondjaim vannak vele Nem szépen dolgozik fröcsög meg minden. Keresgélve a neten találtam rá erre a fórumra. Szóval a CO gép működéséről kéne egy kis info bár végigolvastam a teljes témát de még nem igazán világos minden. Más listán azt mondták ki van spórolva belőle a kondi meg rosszul van méretezve a fojtó. Na ehhez kéne nekem egy kis segítség mit kellene megmérni ellenőrizni.
Előre is köszi
Kbrozok


szer. júl. 23, 2008 14:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Mit csinalnak azok a diodak a fojtonal? :?:

http://www.donelektro.aaanet.ru/i/techinfo/1F24.jpg


vas. júl. 06, 2008 15:47
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Arra gondoltam, mi lenne, ha fojto gyanant a masik (hagyomanyos) hegesztom szekunderet hasznalnam?Van valamien negativ kovetkezmenye, ha esetleg tul nagy az induktivitasa a fojtonak? :roll:


vas. júl. 06, 2008 10:38
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
5 A / negyzetmilimeter aramsuruseggel szamolva pont eleg lesz a 4*(7*0.8mm) -es sodrat.Hypersil U vasam van, ha nem lesz eleg egy db, akkor tobbet rakok.


szomb. júl. 05, 2008 16:35
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Koszi a valaszt, eszerint mar tudok orientalodni.


szomb. júl. 05, 2008 15:04
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kb. 3...6 A/mm^2 a megengedhető áramsűrűség, ami függ a
- felhasznált anyagoktól,
- tekercselés módjától,
- légáramlástól,
- üzemidő aránytól,
- tekercselés vastagságától.


szomb. júl. 05, 2008 14:33
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Ok, igazad van. Tehat az adatok:
max 1mm atmeroju huzallal akarok vele hegeszteni, tehat korulbelul max 180A-t kell elviselnie a fojtotekercsnek.Ehez az ertekhez keresnem a megfelelo rezkeresztmetszetet.Trafonal , folyamatos uzemhez 2A/negyzetmilimeterrel szoktunk szamolni, de nincs tapasztalatom CO gep fojtojaval kapcsolatban ilyen teren.
:(


szomb. júl. 05, 2008 13:44
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Itt adodik a kerdes, mennyit hagyjak meg beloluk, tehat milyen keresztmetszetu legyen a rez a fojtokban?


Erre önmagában nem lehet válaszolni, nincs elég adat! (pontosabban: szinte semmilyen adatot nem adtál még meg.) Egyébként még a huzalkeresztmetszet előtt sokmindent ki kell számolni. Az sem mindegy, hogy mag vagy köpeny típusú lesz a tekercs.

Fojtóméretezés alapjai:
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php? ... gia#829037

Én úgy tudom, hogy mindenképp az elkónak kell a kimeneten lennie.


szomb. júl. 05, 2008 12:20
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Valoban elirtam.
Van hipersil U vasam, arra fogom tekerni, mert ugye kozben rajottem, hogy a toroid nem lesz jo egyenaramu fojtonak, hisz az elomagnesezes miatt amar telitesbe kerul.Rezet olyat vettem, ami 0.8mm vastagsagu elemi szalakbol 18-asaval osszesodort szal.Ezekbol van 7 szal osszetekerve, de szetszedheto.Itt adodik a kerdes, mennyit hagyjak meg beloluk, tehat milyen keresztmetszetu legyen a rez a fojtokban?Ha egy fojto nem lenne eleg, rakok kettot sorosan.A kondi mehet T szurokent a ketto koze?


szomb. júl. 05, 2008 11:57
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
csak azt szeretnem kerdezni, , hogy a triakos ket felperiodusos egyeniranyitas/szabalyozas okes lesz -e itt


Triak? Nem írtad el? Tirisztorral szokás vezérelt egyenirányítót építeni!

Fojtóból kb. 1 mH kell, de hogy végül milyet célszerű tekerni, az függ a tirisztoroktól, max. áramtól, és a rendelkezésre álló huzaltól és vasmagtól is.


szomb. júl. 05, 2008 0:33
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Induktivitasban kifejezve kb mekkora fojtora van szukseg?Vettem huzalt es kellene tekerni lassan.Ha maskeppen nem, legfeljebb szkoppal nezve a jelalakot a kimeneten hegesztes kozben fogom hangolni, de ez eleg maceras, jo lenne, ha lenne valami tampont. :?:


pén. júl. 04, 2008 22:14
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Igen, en is igy gondoltam.Nem is lehet vele rndesen dolgozni es ezt adjak 400$-ert. :D


csüt. júl. 03, 2008 22:35
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
stubiflex írta:
nah, ma megneztem egy gyari hegeszto lelki vilagat.Ketutas egyeniranyito, toroid trafo, alu idommal szekunderkent.Kondibol volt boven: 4700u/50V 8db. :) Adagolomotor 12V Lada ablaktorlo.Max percenkenti elotolas 12 m. Ezt is csak ugy , hogy a kimenofeszrol tapoljak a mocit.Persze igy nincs stabilizalva.En minden kepen stabilzalni akarom. :)


Nem tudom milyen hegesztő lehetett, de ne ezt vedd alapnak..


csüt. júl. 03, 2008 21:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
nah, ma megneztem egy gyari hegeszto lelki vilagat.Ketutas egyeniranyito, toroid trafo, alu idommal szekunderkent.Kondibol volt boven: 4700u/50V 8db. :) Adagolomotor 12V Lada ablaktorlo.Max percenkenti elotolas 12 m. Ezt is csak ugy , hogy a kimenofeszrol tapoljak a mocit.Persze igy nincs stabilizalva.En minden kepen stabilzalni akarom. :)


csüt. júl. 03, 2008 20:05
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Van egy trafom, amit eddig hagyomanyos ivhegesztesre hasznaltam.Szerencsere van kozepkivezetese.Raktam ra ket triakot.Uresben merve 2x23V valtofeszultseget produkal.Ha csinalok hozza egy triakos szabalyzast, erdemes megprobalni koreepiteni egy CO hegesztot?(Vasmagom is megvan a fojtohoz meg a moci stb stb) csak azt szeretnem kerdezni, , hogy a triakos ket felperiodusos egyeniranyitas/szabalyozas okes lesz -e itt.Rakjak-e a fojto utan elkokat? van ket db 5000u/50V -os. :)


szer. júl. 02, 2008 23:49
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
stubiflex írta:
Meg tudna nekem valaki mondani, a CO gepeknel milyen intervallumban allitodik a percenkenti huzalelotolas?


Attól függ milyen anyagú az elektróda, és milyen átmérőjű. 0,8-as 'szokványos' acélhuzalhoz 160A-ig olyan 3-11m/min közé esik. 0,6-os esetén értelemszerűen gyorsabb kell, még 2-3m/min. Sokkal nagyobb árammal meg ezeket az átmérőjű acélhuzalokat nem is érdemes használni.


szer. júl. 02, 2008 21:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Meg tudna nekem valaki mondani, a CO gepeknel milyen intervallumban allitodik a percenkenti huzalelotolas?


szer. júl. 02, 2008 20:07
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Ha a beállítások valóban rendben vannak, akkor azt kellene megnézni, hogy a huzal nem szorul-e valahol? Találkoztam már gyárilag rosszul feltekert dobbal is, de ebben az árkategóriában a munkakábel is szokott ilyet produkálni. Ha rendben van ez is, akkor sajna a gép rossz konstrukciója lesz a hibás.


vas. máj. 04, 2008 10:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Probald novelni a hegesztoaramot - vagy vekonyabb huzallal hegeszteni.


szomb. máj. 03, 2008 21:45
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 03, 2008 11:51
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Újfehértó
Hozzászólás huzal összeolvad a varrattal
Sziasztok!
Új vagyok,de már is egy problémával fordulok hozzátok,remélem tud valaki segíteni nekem.

Véletlen tévedtem a Terminal Fórumra.
Lenne nekem egy nagy problémám ,amit orvosolni / orvosoltatni akarnék.
A Co hegesztő gépemről van szó. Nekem egy osztrák gyártmányú Mastermax nevezetű gépem van (barkács célra). Maga a gép ára 75 000 ft volt, palack,reduktor,huzal nélkül....lényegten.

Lehet jobb lenne egy szerelőhöz fordulnom.....
Szóval a problémám az vele, hogy hegesztés végén a gomb elengedését követően a huzal összeolvad a hegfűrdővel azaz benne marad a varratban. Ezt úgy oldom meg ,hogy egy pillanatra még egyszer megnyomom a pisztoly gombját ,hogy szikrázzon egyet és ekkor elengedi,majd elveszem a pisztolyt.
Normál jó minőségű hegesztőgép nem így üzemel.....ha elengedem a gombot akkor a huzal néhány mm-re távol esik a varrattól,de nyilván ezzel tisztában vagytok ti is.
Szerény véleményem szerint nem a beállításokkal van gond,akkor más a "tünet". Valami a géppel nem stimmel. Megjegyzem a gép az első perctől így működik. Én egyszerűen arra gondolok ,hogy kifogtam pont egy hulladékot vagy elképzelhető ,hogy 75 ezerért csak egy ilyen sirány működésű gépet kap az ember !!????

Remélem valaki orvosolni tudja eme problémát,mert ez nagyban lelassítja a munkámat.

Remélem érhetően vázoltam fel a problémám.

Köszönöm válaszát!

Üdv. : Tamás


szomb. máj. 03, 2008 12:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Mimmmster írta:
Üdv Mindenkinek!
Nemtudom Él-e még ez a fórum?
Ha igen Írjatok.
Üdv.:Jim


És mégis mit? Milyen az idő? Vagy van szakmai kérdés is?


pén. márc. 21, 2008 18:48
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. márc. 21, 2008 17:53
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!
Nemtudom Él-e még ez a fórum?
Ha igen Írjatok.

Köszi.
Üdv.:Jim


pén. márc. 21, 2008 18:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 12, 2006 19:50
Hozzászólások: 257
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás inverter
Zedman

Idézet:
TUBI, ez egy gyári gép, vagy házi készítésű?

Igen ez gyári! A gép Murex 160-as Svájci gyártmány!


szomb. dec. 01, 2007 10:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
zedman!
Ha elég 23V a szekunderen, az 10-es áttétel.
Ebben az esetben az 5 mm2 bőven jó primernek.
Én 200-at se tekernék fel (B=1,05T) mert a vas kevéssé lesz ugyan gerjesztve, de a rézveszteség viszont nő (meg mint írtad a réz k. drága)
Azontúl minél többet tekersz fel, annál nehezebben tud hűlni a rendszer. Egy öklömnyi méretű kapcsolóüzemű trafó felülete a térfogatához mérten hatalmas, belőle a hőnek csak 2-3 cm-t kell kivezetődni, van esélye egy ventilátoros hűtésnek. Itt az esetedben valamit segít a kényszerhűtés.
Szekunder oldalra is inkább az 50mm2 felé kacsingass.


pén. nov. 30, 2007 18:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A réz hogy stílszerűen mondjam, lassan aranyárban van...


pén. nov. 30, 2007 14:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Megkérdeztem a Villértet, olyan zománchuzal van, hogy 2.539 mm-es kívül, 2.36 belül ez 5 mm2. Ez duplán zománcozott. Ennek áfával az ára 3000 Ft / kg, a 100m kb 4.2kg.

Namost én úgy számoltam kb 130m kell 300 menethez az én 8x8 cm-es csévetestemen (beleszámoltam a menetek miatti novekedést). Ez kb 16.000 Ft lesz. :?


pén. nov. 30, 2007 11:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Tom, TUBI,

akkor ha lesz ventillátor (ami mindenképp lesz) akkor elég lehet a 2.5mm2-es zománchuzal? Amit TUBI írt 2mm-es átmérőjű zománchuzal az szerintem a 2.5mm2-es huzal (átm.: 1,78mm) zománcozva.

TUBI, ez egy gyári gép, vagy házi készítésű?

A kondik kisütéséhez már beszereztem a fűtőszálat.


pén. nov. 30, 2007 10:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás Re: co hegesztőgép építése házilag
TUBI56 írta:
Zedman!....Tubi56


Na, ezt nevezem információnak. :!:

üdv! proli007


pén. nov. 30, 2007 0:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 12, 2006 19:50
Hozzászólások: 257
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás co hegesztőgép építése házilag
Zedman!
Nos elég fura látni,hogy műanyag szigetelésü huzalt használsz!
Nem szerencsés, amit már előttem kifejtettek!
A melegedés oka is lehet ez a szigetelési mód!
Zománc vagy selyem szigetelés dukálna ide,hogy minél kevesebb legyen a levegő a menetek között!
A primér menetszáma is lehet kevés és akkor is melegszik!
Rakok ide fotókat egy CO gépről majd,mert most javítok egyet ez is 230Voltos!
A folytó is nagyon lényeges az előttem szóló nagyon jól elmondta a méretezést!
Ami nálam van gép annak a folytója lemezelt vas és kb harmada a keresztmetszete a fő trafó magjának!A menetszáma 40 és ugyanolyan anyagból van mint a szekunder! Jelen esetben ez profil réz huzal 2.5mmx6mm!
A szeku feszültsége üresjáratban 13-22V ig terjed ( váltó) !Az egyenirányitón 6db 10.000 uF 63V-os elkó van amit egy söntel süt ki a mágneskapcsoló,ha a hegesztés szünetel! A sönt 50 Ohmos és fűtőszálból van csinálva! A sönt munka közben nincs az áramkörben! Az egyenirányitott fesz elkókkal üresjáratban :30V! A folytó a negativ ágon van ( test kábel )! A primér zománcozott huzal 2mm átmérőjű! A vasmag keresztmetszet 56cm2 ...8x7cm! a gép 160 Amperos!

Tubi56


csüt. nov. 29, 2007 23:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
zedman!
Mekkora hegesztőáramot akarsz? A 16 mm2 5A/mm2-el számolva is csak 80A. Hőkioldós védelemmel lehet esetleg emelni az áramsűrűséget, de nem a végtelenségig.
Szabadon hülő vezetékre 10-16A/mm2-t engednek meg, feltekercselve ráadásul több rétegben, azonban nagyon fel tud melegedni.
Számold vissza az áramokból a szükséges huzalkeresztmetszeteket.


csüt. nov. 29, 2007 22:39
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
3M típusú sárga "trafó szigetelő" anyag? Ismeri vki ezeket?


Farnell
3M Polyester Film 130 fokos 25mm-es 753-014
Recent Glass Cloth 180 fokos 25mm-es 726-965

Ha ugyan arra gondolunk.

üdv! proli007


csüt. nov. 29, 2007 21:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Tom,

megmértem, most a 200 menettel (ahogy a képen látszik) 15 percig hagytam bekapcsolva, így 29 fokig ment fel a hőmérő amit rátettem.

Most akkor vegyek zománcos 2.5-es huzalt?

2x2.5-essel tekercselve 300 menet is felfér szerintem. A szekunder oldalra is tudok még tekerni a 16mm2-esből hogy 40 legyen.

300/40=220V/29.3V lenne.

po la:

köszi, megnézem ott a kondit, a szekunder oldalam szerintem jó lesz a 16mm2-ből, ha más nincs veszek olyan varnis csövet rá.

köszi,
Zedman


csüt. nov. 29, 2007 21:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 13, 2005 20:21
Hozzászólások: 308
Tartózkodási hely: labor
Hozzászólás co trafó
Üdv Mindenkinek!

Zedman! Varnis szalagot minden tekercselési anyagokat forgalmazó cég árul, így a villért is. Az árát nem igazán tudom, mert vénségemre jelllemző, hogy még az átkosban vettem...De ha már bemész a villértbe nézd meg van e varniscsövük. Ezzel könnyebb dolgozni, mert csak rá kell húzni a szigeteletlen rézhuzalra, és kész a szigetelés. Többszáz fokig hőálló. Ha a trafó rendesen üzemel, és minden rendben van, a primert varnislakkal célszerű lekenni. Ez olyan biztos kivitelt jelent, hogy csak a sokadik atomcsapás szedi szét. A szekunder tekercset meg lehet oldani a rába indítómotor állórésztekercseiből, ha van volános, bkv-s ismerősöd...
Az energomat kondiját nézd meg itt: www.orczy. com.


csüt. nov. 29, 2007 20:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Persze mekkora állat vagyok mert az A az ugye a keresztmetszet és nem Amper... mert az meg I...:oops: Lőjetek le kérlek.


csüt. nov. 29, 2007 15:33
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Kiegészítettem az előző hozzászólást.
Azzal az árammal számolsz, ami az adott tekercsen átfolyik.
A primer áram = szekunder áram osztva a menetszámáttétellel.
Ip=Isz/(np/nsz) (ugyanez jön ki, ha a primer ill szekunder feszültségeket helyettesíted be)
A megengedett áramsűrűség J=3 -:- 5 A/mm2 (minél több, annál jobban melegszik a tekercs, ill csökken a szünet/üzem arány)
Ebből ki tudod számolni, hogy mekkora hegesztőáramhoz milyen vezetékkeresztmetszetek kellenek.
Addig ne vegyél semmilyen vezetéket, amíg a vasad 200 menet mellett lényegesen melegszik üresjáratban. (30-35 foknál nem kéne melegebbnek lennie)


csüt. nov. 29, 2007 13:38
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A hőálló "fekete vászon" szigszalag hogy viseli ha tekercseléshez használjuk? Nekem a szekunder esetén bevált.

http://www.brivill.hu/szigetelo-szalagok.html

kapton fólia hol kapható? Illetve 3M típusú sárga "trafó szigetelő" anyag? Ismeri vki ezeket?


csüt. nov. 29, 2007 13:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Tom,

az A értéke mennyi volt a képletben? Melyik árammal kell számolni?

köszi,
Zedman


csüt. nov. 29, 2007 12:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Köszi mindenkinek,

most akartam venni 2.5mm2-es drótot, de akkor nem veszek, hanem mekkérdezem a villértet, hogy mennyiért lenne 4mm2-es zománcos, de alighanem a gatyám rámegy... :) (a 1.5mm2-es 86Ft/m)

De ha vennék 2.5mm2-est, lehámoznám és azzal a varnisszalaggal szigetelném akkor szerintem beférne, de hol lehet varnis szalagot venni és mennyibe kerül?

A szekunder oldalon maradhat a pvc szigetelésű 16mm2-es vezeték vagy azt is hámozzam meg?

Az "energomat kondi" mekkora uF / V ?

A fojtóról amit csináltam rakok majd fel képet, 4x4cm-es EI vason 12 menet a 16mm2-ből. (=16cm2, a trafóé kb 49cm2)

A lemezek között nincs semmi bár bazi rozsdás mindegyik...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára zedman csüt. nov. 29, 2007 13:00-kor.



csüt. nov. 29, 2007 12:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
zeldman!

n=U/4,44*B*A*f --> B=U/4,44*n*A*f

ahol:
n: menetszám
U: feszültség (itt primernél 230V)
B: indukció (1,5-:-2,3 T között szokott lenni, vasminőségtől függően, minél kisebb, annál kevésbé melegszik a vas :) , ha jó a lemezelés)
A: vasmagkeresztmetszet m2-ben (itt 49x10-4m2)
f: a hálózati frekvencia (50Hz)

200-as menetszámnál B=1,05T, holott lehetne akár 2 is, de 1,8 mindenképp.
Ez alapján nincs a vas túlgerjesztve. Ha a vas összeszerelésénél nem lettek a lemezek elszigetelve villamosan egymástól (oxidréteg, lakk), akkor örvényáram alakul ki köztük, ami növeli a primer áramot, és melegíti a vasat.
Ui:
A PVC szigetelésű villanydrótnak van némi hátránya a CuZ-vel szemben:
Alacsonyabb a hőtűrése. 80 fokon már igencsak lágy, pedig a Lorenz-erő kapcsán komoly erőhatások rángatják.
Remek a hőszigetelése, ami itt kifejezetten káros, a belső menetek hamar kemencében érzik magukat.
Nagyobb a térfogata, kevesebb réz fér a csévetestre.
A primer keresztmetszetnek legalább 4mm2 kell, de minél több, annál kisebb a rézveszteség (a 2,5-ös drótvól 2x-esen min 120 menet ---> B=2T).
Azért még így se csodálkozzál, ha egy hosszabb varrat után elkezd kifolyni az érszigetelés a csévetestből :!:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tom12 csüt. nov. 29, 2007 13:18-kor.



szer. nov. 28, 2007 21:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 13, 2005 20:21
Hozzászólások: 308
Tartózkodási hely: labor
Hozzászólás Co hegesztő
Üdv Mindenkinek!

Elnézést, hogy belepofázok az istentisztelet rendjébe, de lenne pár apró észrevételem.
A képen látható trafóból nem igazán lehet használható co trafót összehozni.
Az általam eddig javított készülékekben kivétel nélkül 3 oszlopos Ei vasra tekert trafó volt, a hagyományos módon méretezve.
A co gépek lelke a méretezett fojtóban leledzik, ezt már snapscan említette.
A parlagi "méretezés"szerint a fojtó vasmagkeresztmetszete 2/3-ad része a trafó vasénak, a menetszáma kb fele, harmada ugyanazon rézszalagból, mint a szekunder tekercs.
Pvc szigetelésű huzalból nem szerencsés primert tekerni, mert hamar megég a szigetelés. Ha nincs szabványos tekercshuzal, akkor a sima szigeteletlen rézhuzalt varnisszalaggal kell betekerni, így megfelel a követelményeknek. / az előfordulhat, hogy nem fér be az ablakba.../
A biztos indulás és alacsony áramfelvétel okán célszerü a primerrel paralel kötni egy tisztes kondit.Az energomat mosógép kondija jó lesz, már többször beépítettem, ráadásul megfizethető...


szer. nov. 28, 2007 21:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 16, 2007 23:58
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Szfvár
Hozzászólás 
Akkor biztos hogy túl van gerjesztve a vas. Az eredeti legnagyobb áramhoz tartozó menetszám alá semmiképpen ne menj le, akkor nem lesz ilyen probléma.

Zeppa


szer. nov. 28, 2007 21:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Bocs hogy TUBI-nak címeztem, de vele tartottam a szálat a másik topicban.

Zeppa:

Amikor csak a 1.5-es volt rajta akkor a 18V-ot 400 menetnél adta.
Egymás mellett megy a két vezeték összefogtam a kettőt és úgy tekercseltem fel rá. Ha a 200-as állást használom akkor jóval kevésbé melegszik, a 160-asnál viszont nagyon.

köszi,
Zedman


szer. nov. 28, 2007 20:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 16, 2007 23:58
Hozzászólások: 18
Tartózkodási hely: Szfvár
Hozzászólás 
zedman írta:
Száműztek az inverteres topic-ból ide :D úgyhogy ide írom le a CO-s trafó készítési problémáimat.

--------------------------------------------------------------------------------

TUBI,

most 35V körül van a feszültség, most 2x1.5mm2 es dróttal tekertem fel 200 menetet a szekunder oldal 32 menet 16mm2.
Viszont kb 1 percig volt bekapcsolva és már most melegszik a vas. Ez normális? Nincs rajta semmi terhelés csak méregetem.
Az normális hogy így terhelés nélkül felvesz 3 Ampert? Csináltam egy kivezetést 160 menetnél is úgy 9(!) Ampert vesz fel.

Tekerjem fel 2.5mm2-essel?

köszi,
Zedman


Ugyan nem Tubi vagyok, de hátha tudok segíteni!

A 2x1.5mm2-es drótókat hogyan tekerted fel? Egymás mellett, összefogva a szálakat, vagy külön-külön. A melegedésnek több oka is lehet. Vagy túl kevés a menetszám (az eredeti is 200 volt?) vagy a két tekercsben eltér a fesz, és áram folyik rajta. Próbáld meg csak az egyik, ill. csak a másik primert bekötni, hogy úgy is melegszik-e!

Zeppa


szer. nov. 28, 2007 20:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. okt. 08, 2007 20:14
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Ros Co,

köszi az infot, sajnos sokkal több menet nem fér el az ablakban de ha nem fér el akkor nemerdekel letekerem a francba és feltekerem 2.5mm2-essel egy eressel es akkor lesz hely.
Viszont ha több menet lesz akkor a szekunder oldalra is kell feltennem par menetet hogy meglegyen a kb 30-35V.

Az üresjárati áramfelvétel normális (3A)? Amikor a 1.5mm2-es volt fent rajta a 18V-os állásban alig volt hangja és csak 200mA-t vett fel.
Ha több menet lesz akkor csökken az üresjárati áram?

(A 200 menettel megpróbálok majd hegeszteni.)

köszi,
Zedman


szer. nov. 28, 2007 19:56
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Valószínű túlgerjesztődik a vas, több menet kell a primerre.


szer. nov. 28, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 144 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 59 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség