Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 0:30



Hozzászólás a témához  [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Következő
Exponenciális tölcsér tervezése. 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
mert a tölcséreknél a Vas amire az isobár dolog hat, emlékeim szerint nem egy lényeges paraméter.

Így van. A tölcsér zárt kamrája kapacitív kompenzációkén szerepel a tölcsér induktív hatásával szemben.
idézet az első hozzászólásból:
Idézet:
V = kamra űrtartalma
A tölcsér induktiv hatását egy megfelelő kapacitiv hatású kamra kompenzálja. Igy létrejön a hanszóró és a tölcsér illesztése.

V = 2,9 * Ah * l

l = az a hossz, ahol a tölcsér keresztmetszete megduplázódik.
Ah = torok keresztmetszet

Ennyit erről.


hétf. dec. 17, 2007 13:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
webmaestro írta:
Mikrofon kérdés törölve, találtam róla mindenféle írásokat
(csak olyat nem találtam, hogy hol lehet ilyet kapni).

Ezt a témát a "méricske" topicban folytasd, ha kérhetem!


hétf. dec. 17, 2007 12:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
T-S paramétert (amiből most egyértelműen kiderülnek a számunkra fontos változások) és csak mélyátvitelt 500Hz alatt tökéletesen lehet mérni süketszoba nélkül is. Sőt megfelelően nagy süketszoba nélkül csak álom a pontos mérés alacsony frekiken. Mindig az adott követleményektől függenek a mérési körülmények, de ha ismerjük mondjuk az átvitelét féltérben, abból saccolható, mi lesz a mélyekkel pl. szobában.

A mikrofon nem túl drága, nem fér bele a +-1dB-be, de legalább közel ismert az átvitele.


vas. dec. 16, 2007 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres csüt. dec. 16, 2010 19:34-kor.



vas. dec. 16, 2007 17:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Pana márkaszervíz .


vas. dec. 16, 2007 17:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Mikrofon kérdés törölve, találtam róla mindenféle írásokat
(csak olyat nem találtam, hogy hol lehet ilyet kapni).


vas. dec. 16, 2007 14:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Mérni majd mérek én, az a biztos, mert tudom-látom, hogy mit csinálok.


Szerintem az az egyedül komoly mérés, amikor a hangfal a végleges helyére van téve, ahol a mérési eredménybe beleszámít a környezet (falak, bútorok, stb) összes módosító hatása. Minden más mérés (pl süketszobában) csak okoskodás és elmélet, persze anélkül nem készült volna el a hangfal, hogy aztán a végleges helyén is megmérhessük :wink:
Egyébként nagyon profi süketszoba híján 500 Hz alatt csak szerintem szabad térben szabad mérni.

shalafi66 írta:
Mikrofon: WM61-pana


Gondolom ez valami csúcsmikrofon +- 1 decibeles görbével, arany áron. Én túl sokat nem költenék rá, olyasmire gondoltam, hogy lehet-e kapni valami tűrhető minőségű olcsó mikrofont, amelyhez mellékelik a kompenzációhoz használható hitelesítő frekvenciagörbét.


vas. dec. 16, 2007 13:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Én mondjuk ezt is vitatom, mert a tölcséreknél a Vas amire az isobár dolog hat, emlékeim szerint nem egy lényeges paraméter. Mérni majd mérek én, az a biztos, mert tudom-látom, hogy mit csinálok. Mikrofon: WM61-pana. A jó hangszórók meg eleve túl vannak méretezve, mert pl. egy 25mm-es névleges (IEC265-8 ) 55W-os lengőcséve a többszörösét is kibírja ha nem torz a bemenőjel. Tehát inkább ez a fontos elektromos terhelhetőség-szempontból.


vas. dec. 16, 2007 12:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Lassan, de biztosan offtopik leszünk itt ezzel a témával.


Az eredeti célom az volt, hogy mekkora királyság a meglévő tölcsérünket a hagyományos egy-hangszóró helyett isobaric trükkel meghajtani (ráadásul a legtöbb esetben ez az átalakítás nem is jár komoly fúrásal-faragással), csak elmászott a fő irányvonal.


vas. dec. 16, 2007 12:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. dec. 16, 2007 11:52
Hozzászólások: 20
Tartózkodási hely: Bp III k.
Hozzászólás Re: Exponenciális tölcsér tervezése.
Sziasztok !!!

a segítségetekre lenne szükségem, régebben, még a fórum elején találtam ezt a hozzászólást:

putitibi írta:
Hi!

Találtam egy komplett tervet a következő címen: "www.prosoundweb.com/lsp". Talán hasznos lehet másoknak, akik esetleg még nem ismerik. Ezt szeretném megépíteni, néhány rosszul sikerült bassreflex doboz után. Nem kicsi, nem egyszerű megépíteni, de biztosan "jól" szól.


Én is valami ilyesmi megépítésén gondolkozok. Kérdésem az lenne, hogy valaki megépítette -e már, és ha igen akkor milyen. Érdemes -e bajlódni vele stb...

Segítségeteket előre is köszönöm!


vas. dec. 16, 2007 12:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Majd ha kicsit ráérek, kapsz méréseket az isobarik elrendezsről, van itt talán két egyfoma hangszóróm... :mrgreen:


Nekem elég, ha mutatsz pl az interneten olyan mérést, ahol a hangszóró duplázás után kimutatták a három decibeles hangnyomáscsökkenést.
Egyébként honnan lehet szerezni (hitelesített görbéjű) mikrofont házilagos mérésekhez?

shalafi66 írta:
Minek égessük szét a drága lengőcsévéket torz jelekkel. ;)


A túlméretezés a hangszórókra is érvényes :evil: persze ott nincs értelme négyszeresnek (kivéve, ha házibuli is várható).


vas. dec. 16, 2007 12:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Lassan, de biztosan offtopik leszünk itt ezzel a témával.


vas. dec. 16, 2007 12:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Elnézést, ismét használtam a high-end kifejezést.
Ha ez itt nem szokás, akkor adjatok tippet, hogy milyen kifejezéssel külöböztessem meg a boltban kapható hangfalak következő két kategóriáját:
1: A gyártó lekéri a megfelelő átmérőjű hangszóró paramétereit egy megbízható gyártótól, kiszámolja a computer az "ideális" dobozt, elkészítik az MDF szabásmintát és indulhat a sorozatgyártás.
2: A gyártó bevásárol sokféle jó minőségű hangszórót, saját laborjában megméri a hangszórók jellemzőit, a legjobbhoz kiszámol egy dobozt, amit azután addig módosítgat (forma, méret, anyagok), amíg azt a műszerek és a vájtfülű szakértők egyaránt optimálisnak ítélik.
Mindkét fenti kategória "hi-fi", de én szeretnék különbséget tenni közöttük. A "High-end" kifejezés valóban inkább a "parasztvakítás aranyáron" marketingtrükköket takarja, de én a komolyabb, odafigyeléssel tervezett cuccokra alkalmazom, jobb kifejezés híján.


vas. dec. 16, 2007 12:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
webmaestro írta:
Ha egy valódi, létező rendszer esetén duplázzuk a hangszórókat, akkor ezek szerint az mégsem nem lesz halkabb (igaz, hogy a teljesítményigény megnő).
idáig jó, persze 1W-on akkor is ott a -3dB... (harmadjára írom le) aztán innen nem
"webmaestro írta:
Szerintem hangosabb lesz, mégpedig megközelítőleg a kétszeres teljesítményfelvétel arányában, azonos hangerőhöz talán nagyobb teljesítményre sincs szükség. Még mindig nem tudtátok megmutani azt a mérési ereményt, miszerint az isobaric 6 decibellel (de szerintem még hárommal sem) halkabb lesz, mint az egy-hangszórós rendszer.
-3.
webmaestro írta:
Értem én az elméleti levezetést a fele olyan rugalmas eredő membránfelfüggesztésről, de szerintem sok esetben az elméletnek ellentmond a valóság és a valódi rendszer közel sem úgy működik, mint ahogyan előzetesen azt a képletek ígérték (pl hány high-end hangfal űrmérete pontosan akkora, amekkorának a képletek alapján kellene lennie?).
Az elméletnek nem mondhat ellent a valóság, mert akkor az elmélet rossz, vagy te voltál figyelmetlen, és nem számoltál valamivel. Ha egymásra teszel két hangszórót kézzel érezhető, hogy feleződik a Cms teljesen természetesen. A hájend hangsugárzók térfogata pedig mindig pont akkora, amekkorát a fejlesztőik kitaláltak, mert olyan képlet egyszerűen nem létezik, ami helyetted megmondaná, mekkora egy hsznél az ideáls térfogat, illetve hangolás. Viszont az adott hangsugárzó mélytartománybeli viselkedését egyértelműen meghatározzák a doboz és a T-S paraméterek (lassan 50 éves a T-S model...), a modellezés és a valóság olyan 99,5%-ban fedi egymást, a pontatlanságok néhány apróság miatt kerülnek bele, amikkel nem tudunk, vagy nem is akarunk számolni. Majd ha kicsit ráérek, kapsz méréseket az isobarik elrendezsről, van itt talán két egyfoma hangszóróm... :mrgreen:
webmaestro írta:
Komoly rendszerekben minden erősítőnek illene tudnia a szükségesnél legalább kétszer (de inkább négyszer) több wattot és ki kellene bírnia az általában szükséges áram négyszeresét is.
Igen, ez tetszik, és egyet is értek. Minek égessük szét a drága lengőcsévéket torz jelekkel. ;)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shalafi66 vas. dec. 16, 2007 12:07-kor.



vas. dec. 16, 2007 12:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Feszültségre nézve, ez a dupla felvett teljesítmény, mondjuk 2W, ugyanolyan hangos lesz,


Ha egy valódi, létező rendszer esetén duplázzuk a hangszórókat, akkor ezek szerint az mégsem nem lesz halkabb (igaz, hogy a teljesítményigény megnő). Szerintem hangosabb lesz, mégpedig megközelítőleg a kétszeres teljesítményfelvétel arányában, azonos hangerőhöz talán nagyobb teljesítményre sincs szükség. Még mindig nem tudtátok megmutani azt a mérési ereményt, miszerint az isobaric 6 decibellel (de szerintem még hárommal sem) halkabb lesz, mint az egy-hangszórós rendszer.
Értem én az elméleti levezetést a fele olyan rugalmas eredő membránfelfüggesztésről, de szerintem sok esetben az elméletnek ellentmond a valóság és a valódi rendszer közel sem úgy működik, mint ahogyan előzetesen azt a képletek ígérték (pl hány high-end hangfal űrmérete pontosan akkora, amekkorának a képletek alapján kellene lennie?).

shalafi66 írta:
de itt a hangszórónak is tudnia kell elektromosan a kétakkora terhelhetőséget,


A két hangszóróra jut kétakkora terhelés, egy hangszóróra nem jut több, mint eredetileg.

[quote="shalafi66"] az erősítőnek a fele impedanciát és a dupla leadott teljesítményt. [quote="shalafi66"]

Komoly rendszerekben minden erősítőnek illene tudnia a szükségesnél legalább kétszer (de inkább négyszer) több wattot és ki kellene bírnia az általában szükséges áram négyszeresét is. Nemrég készítettem zenecuccot egy presszóba, ott egy 4 ohmon 2x250 wattot tudó basszus-erősítő fog szólni 8 ohmos hangfalakon max kb 2 x 50 wattal (ilyen kevés watt is bőven elég lesz, mivel a basszushangfalak sarokban lesznek, úgy is van méretezve a frekimenetük). A legegyszerűbb hangminőségi trükk, ha egy rendszerben minden jól túl van méretezve :wink:


vas. dec. 16, 2007 11:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hja, aha. igy akkor ez nem is gond.


vas. dec. 16, 2007 11:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
...de itt a hangszórónak is tudnia kell elektromosan a kétakkora terhelhetőséget, ...

Na de kettő van belőle, tehát az egyre jutó teljesítmény nem változik.


vas. dec. 16, 2007 11:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
maestro, te nem olvasod, amit írok?

teljesítményre nézve pl. 1W halkabb 3dB-lel. Miért? Mert a mozgó tömeg duplája, ezért a Vas fele akkora, és a hatásfok ha megnézd, Kép változatlan fs és Qes mellett Vas-t felezve feleakkora lesz. Feszültségre nézve, ez a dupla felvett teljesítmény, mondjuk 2W, ugyanolyan hangos lesz, de itt a hangszórónak is tudnia kell elektromosan a kétakkora terhelhetőséget, az erősítőnek a fele impedanciát és a dupla leadott teljesítményt. Most őszintétn... mér kell ezt kétszer leírnom? :?

Ui: a tölcsérekre, TL-re azért nem egészen érvényes a feleakkora szükséges méret, mert ha jól rémlik, ott a hangszóró Vas értéke kevésbé fontos paraméter.. (de ezt is másodjára írom...)


vas. dec. 16, 2007 9:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Mondjuk még mindig nem értem, hogy két, egymást akusztikusan segítő hangszóró pl 2x50 wattal meghajtva hogyan lesz halkabb, mint egy darab hangszóró 1x50 wattal meghajtva, de megígérem, hogy többé nem hozom fel ezt az isobarik dolgot: mindenki elégedjen meg azzal, hogy a tölcsére ilyen olcsó/kis hangszóval nem képes ennél lejjebb menni és mindenki építsen kétszer nagyobb mélyládát, mint amekkora hely a rendelkezésére áll 8)

Mielőtt valaki beleköt a wattokba (miszerint "nem vagyok én milliomos, hogy kétszeres teljesítményű erősítőm legyen"):
1 -- Valóban hifi rendszerekben szerintem az erősítőnek (és persze a hangszóróknak) a sokszorosát (de legalább három-négyszeresét) kell tudnia a valóban szükséges teljesítménynek, tehát az isobaric-féle meghajtáshoz szükséges teljesítmény-többlet nem lenne szabad, hogy problémát okozzon. Mivel az erősítővel elérhető maximális teljesítménynek csupán töredékét használjuk, egy jó 8 ohmos basszus-erősítő nem eshet pánikba, ha 4 ohmmal terhelik (az igazán professzionális cuccokat még az 1-2 ohm sem ejti zavarba).
2 -- Autóban pedig legtöbbször annyira kicsi a rendelkezésre álló hely, hogy megfelelő mélyhang előállításánához százszor inkább erősítőre és duplahangszóróra költ a gazdi, minthogy az egész csomagtartó tele legyen a mélyládával. Persze biztosan van olyan is, amikor nem baj, ha nem marad a csomagtartóban semmi szabad hely (akkor nem szükséges isobaric trükk a mélyekhez), de ilyennel én még nem találkoztam.
Mélyhang alatt nem a teknógyerekek "U-U-U" hangzású mélyeit értem, ami sávszűrés után az erősítő teljes erejét a 99 és 101 Hz közötti tartományra összpontosítva (=egyetlen hangon szólva) zörgeti az ablakokat, hanem olyan mélyeket, amelyeket szinte már nem is a fülével hall az ember, inkább csak érez, amelyek előállításához 40-50 centis hangszóró kellene egy hatalmas (pl.csomagtartónyi) ládában, már ha nem lenne ez az isobaric trükk. :wink:


vas. dec. 16, 2007 1:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
webmaestro
Rosszak a forrásaid, vagy nem értetted meg, mire vonatkoznak! De én feladom, mert elegem van! Azt hiszel amit akarsz engem nem érdekel, csak arra kérlek tartsd magadban, mert nem lenne szerencsés, ha valaki elolvassa a hibás kijelentéseidet, és még a végén azt hiszi, hogy helyesek! Itt nem szokás hibás adatokat tényként előadni!


szomb. dec. 15, 2007 23:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nna ez így nem igaz. Mozgó tömeg duplájára nő, ezért Vas feleződik, de az fs marad ahol volt, mert a felfügg. engedékenysége is feleakkora lesz. Membránfelület változatlan, és ha egyformák a hangszórók az elektromos oldal is. Ennek az eredménye hogy a két hangszóró hatásfoka együtt felakkora lesz, ez ref. érzékenységben -3dB-t jelent, de az impedancia variálható lesz felére vagy kétszeresére, szóval ha a felezést választjuk, akkor adott feszültsgre nézve megmaradhat az eredeti hangnyomás, bár ez kétszerakkora felvett teljesítményt jelent, de ez nem olyan nagy gond, mert ha jó hangszórókról van szó, és az eredetihez képest feleakkora dobozba kerülhet a két hsz, duplájára nő a mechanikai terhelhetőség. Persze ez csak akkor vigasz, ha a cséve is bírja elektromosan.


szomb. dec. 15, 2007 23:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
Ha nem érted, hogy két szembefordított hangszóró fele akkora dobozban fog ugyanúgy szólni fele hangerőn(!), mint 1db a hozzá való dobozban, akkor nem értem miről beszélünk még itt!?


Valóban nem értem, hogy honnan veszed, hogy két, egymás mögött lévő és azonos fázisban mozgó (tehát egymást segítő) hangszóró fele olyan hangerővel fog szólni, mint ugyanott egy darab hangszóró? Milyen szakirodalom vagy tapasztalat alapján állítod ezt?

Ha egy basszushangfal hangszórójával azonos fázisban akusztikailag sorba kapcsolunk egy másik hangszórót, az a következő változásokat okozza:
1: a két hangszóró által képzett "eredő hangszóró" mozgó tömege kb kétszerese lesz az eredetinek (picit több, mert a közöttük lévő levegő is dolgozik),
2: a rezonancia frekvenciája kb 30 százalékkal lejjebb kerül (1/gyök2 + a levegő bekeverése)
3: bizonyos torzítások is csökkennek, habár ezek a mélytartományban nem zavarók.
Akusztikailag csak a fentieknek megfelelő változások történnek, más változás nem történik, tehát pl a mélysugárzónk hangereje semmit nem fog csökkenni a hangszóró-duplázástól.


szomb. dec. 15, 2007 23:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Esetleg még arról is lehetne, hogy a Vas felezése egész más hatással van egy zárt, vagy b-reflex doboz átvitelére, és más egy TL-nél, vagy tölcsérnél.


szomb. dec. 15, 2007 13:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
webmaestro
Felesleges köröket futunk. Ha nem érted, hogy két szembefordított hangszóró fele akkora dobozban fog ugyanúgy szólni fele hangerőn(!), mint 1db a hozzá való dobozban, akkor nem értem miről beszélünk még itt!?

Csak az arányok számítanak, a többi csak praktikum, kompromisszum elfogadásával!

Idézet:
Önállóan egy hangszóró értékei nem sokat számítanak szerintem

Valószínű, hogy valóban csak szerinted. Fából vaskarikát, hallottad már ezt a mondást?


szomb. dec. 15, 2007 12:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
nem feltétlen.


pén. dec. 14, 2007 22:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
Kiemelném, hogy a hangszóró szemszögéből vizsgáltuk a kérdést, és nem a doboz felől!


Szerintem csak komplett hangsugárzó (dobozba beépített hangszóró) frekimenetét érdemes vizsgálni, hiszen szerencsés (esetleg: okos) esetben a hangszóró és a hangfal (vagy tölcsér) kijavíthatják egymás hibáit.
Önállóan egy hangszóró értékei nem sokat számítanak szerintem (csak irányadók lehetnek), hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen dobozba kerül, sőt, ugyanahhoz a hangszóróhoz sokféle "ideális" hangdoboz készülhet, amelyekben más-más módon fog szólni.


pén. dec. 14, 2007 22:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
Ilyet használtál kocsiba dB versenyre? :shock: Nem túl bölcs dolog.


Nem decibel verseny volt, a feladat lehetőleg igen mély hangokról szólt (akusztikus jazz, templomi orgona, stb), mélyebbekről, mint amit a rendelkezésre álló helyre beépített hangdoboz lehetővé tett volna. Amelyik kocsinál a csomagtartó felé is nyitott volt a rendszer, ott is a mélység volt a lényeg, nem a decibel.

Decibel versenyhez beépítenék egy merevített vaslemezt az autó teljes keresztmetszetébe elválaszófalként és teleraknám az egész felületet hangszórókkal aztán megnézhetnénk, hogy mi hangosabb, mint kb 1 négyzetméternyi membránfelület :twisted:

watt írta:
Azt meg nem hallottad meg, hogy ilyenkor 6dB-vel csökken a hangerő!


A hangszóró duplázása után még egy hangszóróénál is kisebb lesz az eredő hangerő? Hol olvashatok részleteket erről a 6dB-s dologról?


pén. dec. 14, 2007 22:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
de a zimpedancia is felére csökken. :D de csak viccből.

De az is lehet, hogy kétszeresére nő? És akkor még fele lesz a teljesítmény? :lol:


pén. dec. 14, 2007 19:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
de a zimpedancia is felére csökken. :D de csak viccből.


pén. dec. 14, 2007 19:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Már leírtuk, a hangszórók egymásba fordítása nem váltotzatja meg a hangszóró frekvencia átvitelét, csak a Vas értékét. Ezért nem változik meg a frekimenet, csak a doboz nem lesz egyforma. Kiemelném, hogy a hangszóró szemszögéből vizsgáltuk a kérdést, és nem a doboz felől!
Nem kell újra elmagyaráznod, hogy mi a helyzet a doboz méretekkel, tisztában vagyok a dolgokkal.

Azt meg nem hallottad meg, hogy ilyenkor 6dB-vel csökken a hangerő! Ilyet használtál kocsiba dB versenyre? :shock: Nem túl bölcs dolog.


pén. dec. 14, 2007 19:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Idézet:
Még lényegesebb, hogy ez egy hangszóró beépítési módszer, nem sok köze van az átviteli frekire. Egyszerűen arra való, hogy fele akkora dobozban lehessen elérni ugyanazt az f3-at.


Fele akkora hangdoboz nem ugyanúgy szól, tehát az isobariknak mégiscsak van valami köze az átviteli frekimenethez :wink:
Szerintem minden olyan esetben van értelme isobarik alkalmazására gondolni, amikor
1 - a kétszeres méretű hangdoboz elkészítése sokkal bonyolultabb vagy sokkal többe kerülne, mint a hangszóróduplázás,
2 - eleve nincs elegendő hely az alkalmazni kívánt dobozméret számára (pl kis csomagtartó, kis lakás, kis színpad, stb)

Például egy dobozba belehajtogatott mélytölcsér meghajtásakor igen hasznos lehet az isobaric trükk, ha pl túl kis légtér maradt a hangszóró mögött.
(de igen tanulságos kísérlet BÁRMILYEN mélyládán duplázni a hangszórót)

Idézet:
Amire Te gondolsz azt hangfalnak hívják! Ide speciális hangszóró kell, mert nem csillapítja semmi.


Akkor lenne hangfal (majdnem), ha a nyomókamrát meghajtó hangszóró hátoldalát nem zárnám le egy dobozzal. Ha nyitott lenne hátulról, annak valóban örülnének a szomszédok 8) Viszont autóban kimondottan kérés szokott lenni a kimenő hangnyomás, ezért ott nyitott a nyomókamra hátoldala és oda valóban csak merev felfüggesztésű hangszórót alkalmazok.

A lényeg, hogy én szeretem felhasználni az isobaric trükköt ahol csak lehet, mások meg nem, ezen kár vitatkozni. :) [/img]


pén. dec. 14, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Korrekt.


pén. dec. 14, 2007 14:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
>...Még lényegesebb, hogy ez egy hangszóró beépítési módszer, nem sok köze van az átviteli frekire. Egyszerűen arra való, hogy fele akkora dobozban lehessen elérni ugyanazt az f3-at...

Azért ez visszafelé is igaz, mert ha eleve nincs elég hely, akkor kétszer akkorának látszik a doboz, ami így már optimális lehet. :wink:

Gilszkilabor


pén. dec. 14, 2007 12:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
webmaestro

shalafi66 írta:
isobarik? az csak felezi a Vas-t és az érzékenységet

Még lényegesebb, hogy ez egy hangszóró beépítési módszer, nem sok köze van az átviteli frekire. Egyszerűen arra való, hogy fele akkora dobozban lehessen elérni ugyanazt az f3-at.

Amire Te gondolsz azt hangfalnak hívják! Ide speciális hangszóró kell, mert nem csillapítja semmi.

Megjegyzem, hogy padlásra nyíló hangfalat építeni nem túl szerencsés. Egyrészt kin hideg van és nedvesség, másrészt a szomszédok ki fognak nyírni.


pén. dec. 14, 2007 12:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
isobarik? az csak felezi a Vas-t és az érzékenységet, de ott nem csak a cső szól, hanem a membrán és a cső összege adja a normális átviitelt, amikor csak a cső, az a BP.


pén. dec. 14, 2007 1:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
Ezért lett a TTLa padláson.


Ha van padlás/pince, akkor egy 10-15 cm-es átmérőjű lyukon lehet jó mély rejtett basszust benyomni a helyiségbe: például lyuk a sarokban, a lyukban rövid cső, a cső végén (a pincében vagy a padláson) egy isobarik elven meghajtott (több, akusztikailag sorbakötött hangszóró) nyomókamra.
Egy régebbi autómba készítettem egyszer egy ilyen mélyhangot: a kalaptartón mindössze egy nagy lyuk látszott, mégis 10 méter mély hangok szóltak (templomi orgona pedálsor rulez :D ).
Persze egy TL egyenletesebben szól, mint egy isobaric, de van is vele munka bőven.


csüt. dec. 13, 2007 22:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Eléglettvolna befűteni .


csüt. dec. 13, 2007 21:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Nem semmi, de az asszony kivágna vele az biztos. Ezért lett a TTLa padláson. Pedig azt terveztem hogy a padlásra építek egy tölcsért, ami a szobába 5x2,5m-es szájnyílással figyel be és 10m hosszú lett volna, csak aztán győzött a józan ész, meg az, hogy nem mertem azt a tömeget rátenni a födémre! :)


csüt. dec. 13, 2007 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Ha már tölcsér, legyen tölcsér:
http://diyparadiso.com/schees44.htm
(flamand nyelven nem beszélők számára is érdekes képek :wink: )


csüt. dec. 13, 2007 21:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
Az otthoni hifinél pedig csak a hely dönt.


Az a baj, hogy ha jó mélyhang átvitelről van szó, a legtöbben egy jó nagy kockát (vagy majdnem kockát) képzelnek maguk elé, pedig például majdnem minden szobában akad negyed négyzetméternyi hely, ahol már elfér pl egy jó magas transmision line elvű oszlop.
Arról már ne is beszélve, hogy akinél akad egy szabad sarok, mert az a pont, ahol összefut két (neadjisten három) fal, azt a sarkot már fel lehet használni egy közveszélyes hangerejű mélytölcsér utolsó szakaszaként :twisted:

Apropó, kapható-e manapság valahol Klipsch-tölcsér?


csüt. dec. 13, 2007 20:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
A high-end-et gyorsan felejtsd el itt, mint fogalom, mert nekem és szerintem itt másoknak sem mond semmit! Csak egy szemfényvesztés! Vagy jól szól valami, vagy nem! A többi üzlet, sznobizmus és parasztvakítás!
Egyébként egyetértek. Én is építettem 3 részre szedhető törlcsért és nem tudsz annyi reflexet betenni a helyére ami leszólná! Jó inkább faluházban, és szabadban használják a fiúk, de szállítani sem lehetetlen, elég egy kis utánfutó. Egyébként nem zörög, mert rendes csavarokkal van elkészítve a pántolás, csak össze kell csatolni. Az éleken gumicsík csillapít. 2x100W-al bitang szépen és nagyot szól, de ahogy olvasom soraid, ezt neked nem kell bizonygatnom! :wink:

Az otthoni hifinél pedig csak a hely dönt. Bár, hogy őszinte legyek nem cserélném le a TTL-emet semilyen tölcsérre jelenleg!

Idézet:
Színpadi cuccnál ma már nem gond jó erősítőket és erős hangszórókat beszerezni, a mélyhangnál tölcsérnyílás-felületek helyett manapság jobbára csak membránfelület van.

Ez igaz, de nekem akkor sem tetszik úgy a hangjuk, mint a tölcséreknek, valahogy nem ugyanaz a hatás!


csüt. dec. 13, 2007 19:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
watt írta:
A 3 rétegű lemezről meg az, hogy csak akkor tudnám elképzelni, ha nem kéne szállítani!


Hát igen, ez is olyan terület, ahol icipicit különbözik a diszkó meg a high-end hifi követelményrendszre :wink:

Szállításnál meg a nagy méretek miatt többnyire el lehet felejteni a tölcséres dolgokat (legalábbis mélyhangra). Régesrég (amikor még sokkal többe került a hangszóró/erősítő, mint a légköbméter a turnébuszban) terveztem szétszedhető-összecsukható tölcséreket színpadra (a kisebb helyigény miatt), de előbb-utóbb a legtrükkösebb zsanéroknál és rögzítéseikél is zörögni kezdett, azt meg mégsem várhattam el, hogy a road minden bulin be- majd kitekerjen négyszáz facsavart :D
Egy jó tölcsér hangnyomásban helyettesíthet egy ötször akkora teljesítményű erősítőt+hangszórót, amelyek akkoriban megfizethetetlnek voltak. A hatalmas mélytölcsérek csak az általános szegénység miatt voltak. Színpadi cuccnál ma már nem gond jó erősítőket és erős hangszórókat beszerezni, a mélyhangnál tölcsérnyílás-felületek helyett manapság jobbára csak membránfelület van.
A színpadi buli-hangosításnál használt mélytölcsérek lassan teljesen kihalnak, de ahol nincs szállítgatás és jó hangminőség kell nagy hangnyomáson (otthoni hifi, igényesebb mozik, koncerttermek, stb) ott bőven van létjogosultságuk.


csüt. dec. 13, 2007 18:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
cfm76 írta:
Tudod ezek az emberek nem olyan hangfalakra gondoltak amit buliról bulira szállítanak,hanem olyanra ami a nappali dizse.
Zongora lakkos a mozgatás kimerül a jó elhelyezésben.

Nappal nem járunk dízsébe.


csüt. dec. 13, 2007 15:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. jan. 03, 2007 9:42
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Tudod ezek az emberek nem olyan hangfalakra gondoltak amit buliról bulira szállítanak,hanem olyanra ami a nappali dizse.
Zongora lakkos a mozgatás kimerül a jó elhelyezésben.


csüt. dec. 13, 2007 12:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. jan. 03, 2007 9:42
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Sajnálom, ha egyszer az vagyok.


csüt. dec. 13, 2007 12:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
cfm76 írta:
Na mi az?
A vékony falú hajlított tölcsér már nem is tűnik annyira hülyeségnek?

Kár, hogy nem érted a lényeget! Csak egy momentumot emelsz ki és kárörvendően gúnyolódva reagálsz, mint egy kisgyerek!


csüt. dec. 13, 2007 10:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. jan. 03, 2007 9:42
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Na mi az?
A vékony falú hajlított tölcsér már nem is tűnik annyira hülyeségnek?


csüt. dec. 13, 2007 7:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
áh, mindegyik azon van, hogy kitoljon velem.

Biztosan egyedi igényeid vannak! Kétségtelen, hogy tökéletes nincs, csak megfelelő valakinek!


csüt. dec. 13, 2007 5:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Az üvegtölcsérről nekem is a zengő bongás jutott eszembe egyből.

A 3 rétegű lemezről meg az, hogy csak akkor tudnám elképzelni, ha nem kéne szállítani! Egy normális mélytölcsér súlya nem kicsi. Tönkremenne, még a 20mm-es rétegeltlemez(ami ugye sokkal több mint 3 réteg) is elkopik! Igaz nem semmi mit ki nem bír! De még a 19-es forgácslemez is jól bírja, csak az éleket kell védeni sarokvédőkkel. Én ebből az irányból is vizsgálom az anyag alkalmasságát, egyébként belátom, hogy rezonancia és merevség tekintetében az ívelt dolgok megfelelnének mélyre.


csüt. dec. 13, 2007 5:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 11, 2006 22:06
Hozzászólások: 42
Hozzászólás 
Transztyuszeres írta:


A koncepció ötletes (a tölcsér kellemes ívű és szeretem a kétoldalt nyitott hang-falak semleges mélyhangjait is), de az az érzésem, hogy a gyártó a látványosság érdekében feláldozta a hangminőséget:
képzeletben :roll: leemeltem az átlátszó tölcsért az állványról, a közepénél fogva fellógattam a mennyezetre egy spárgával, megkoccantottam a szélét egy kis fényes villáskulccsal és sajnos rezegni kezdett, mint egy harang. Amikor plexinek képzeltem, akkor mély hangon és nagyon rövid ideig, amikor üvegből, akkor magasabb hangon csengett. Sajnos volt saját hangja és lecsengése 8)
Ha ez nem valami rafinált, átlátszó anyagokból összeragasztott szupersemleges szendvics-szerkezet, akkor valószínűleg erősen színez valamelyik tartományban (és felharmonikusain).
Na mára elég volt belőlem (talán sok is) egy üveg bor után marha okos tudok ám lenni :wink:


csüt. dec. 13, 2007 2:31
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 27  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség