Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:17



Hozzászólás a témához  [ 809 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Következő
Építsünk CNC-t olcsón! 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: vas. márc. 22, 2009 13:46
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok még új vagyok és érdeklődnék van egy pic16f84 és darlington tranzisztorral megépitett stepper motor vezérlőm, 3 nyomogombos bal, jobb ,és stop funkcióval. Kérdezem ha jól értelmezem ezt az áramkört akkor minden adott hogy cnc bizonyos funkcióját elérjem vele. De most jön a kérdés a nyomógombokat hogy tudom kiváltani ugy hogy pc-re kössem és esetleg a mach3-mal működjön.


hétf. márc. 23, 2009 18:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Nem írtam mert off, de egy léptetőmotorral hajtott szelepet akarok építeni. A motor egy csavart forgat, a kúpos vége pedig a pozíciójától függően akadályozza az áramlást egy lyukon keresztül. Lényeges a precíz szabályozhatóság ezért nem találom jónak a dörzskereket.


pén. márc. 06, 2009 20:45
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
ilyesmire gondoltam, a magasabb palást meg megoldható több kerék egymásra ragasztásával

:shock: mi van a fogszámmal és a modullal vagy az áttétel is mindegy:akkor,minek a fogazás,használj dörzskereket egy rugóval,kb annyit tud mid amit felvázoltál


kedd márc. 03, 2009 20:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Kösz, vmi ilyesmire gondoltam, a magasabb palást meg megoldható több kerék egymásra ragasztásával - gondolom én.


kedd márc. 03, 2009 19:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Gelez írta:
Sziasztok!
Bocs ha már volt róla szó, hol lehet kis műanyag fogaskerekeket venni? max 5cm kellene meg kisebbek is. Lehetetlen igény, hogy nagyobb legyen a magassága, hogy a kerekek tengelyirányban elmozdulhassanak 2 centit?


Például:http://www.hestore.hu/kat_390.html itt.


szomb. feb. 28, 2009 17:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Sziasztok!
Bocs ha már volt róla szó, hol lehet kis műanyag fogaskerekeket venni? max 5cm kellene meg kisebbek is. Lehetetlen igény, hogy nagyobb legyen a magassága, hogy a kerekek tengelyirányban elmozdulhassanak 2 centit?


szomb. feb. 28, 2009 13:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
Üdv építők tervezők!
Lesz egy off hozászólásom bár azért sztem itt lesz a legjobb helyen!!
Van pár eladó dolgom ami nem is igazán electronika de úgyondolom itt lehet hogy szükség lesz rá!!

Vannak levegős emelőim elég picik is pl 8,5cm az egész és 3 cm emel gyors cső csatlakozókal az összes! Nem tudom itt talán fel tudjátok használni.
Van ettől nagyobb is az kb 30cm es.

Vannak szervo motorjaim is különbözű méretűek csak az sajnos 100-115v méretűek többnyire de akad 200v os vagy 220as is! 1300 rpm/ 30 perc körüli fordúlatúak átétel is van! Esetleg a 115v os motorokhoz tudok beszerezni electronikát amivel lehet álítani 50v-tól 230ig és akár 6A is elbír szóval a legnagyobb motort is elbírja ami nekem van . Ha valakinek kép vagy több információ kell akkor itt érhet el : Msn hummer444444@hotmail.com Vagy Email.hammer14@freemail.hu


szomb. jan. 10, 2009 14:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Idézet:
Arra gondolok, hogy ha pl. két motornak kicsit eltérő sebességel kell mennie, akkor lehet olyan, hogy az egyik 3 millisec-enként lép, miközben a másik 3.1 millisecenként. Ehhez 0.1 millisec (100 mikrosec) felbontással kell az időzítéseknek menniük. Aztan lehet, hogy egy léptetőmotoros CNC-ben erre soha nincs szükség, mert ha eleg finomam lépked, akkor akármilyen görbét le tud írni egységnyi X Y lépésekből.


A két tengely ennyire összehangolt működése nem minden esetben feltétel. Csak, ha kúpot, háromszöget, vagy körívet akarunk esztergálni, marni.
Jó, később erre is szükség lesz.

Idézet:
A masina az mit jelent? Mekkora gépről van szó? Mit fog csinálni? Filctollal rajzol papírra vagy fémet mar 3D-ben? Milyen gyorsan kell mozognia? Sok olyan kérdés van, ami meghatározza az irányt, hogy milyen motorok, milyen elektronika, milyen sw (software, szoftver vagy program) kell a dologhoz.


Tényleg nagyon pontatlan voltam.
Mivel, még nem építettem soha CNC-t, sőt semmilyen gépet ezért a legegyszerűbbekkel kezdeném.
Egy NYÁK furkálóra és egy esztergára gondoltam.
Egy hobby gépnél szerintem a sebbég nem lehet követelmény. Sem a mechanika nem teszi lehetővé és nincs is rá olyan nagy szükség a száguldásra.

Próbáltam használni az idézetett. Még nem az igazi, de majd gyúrok rá.


vas. jan. 04, 2009 5:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
SzabóJani írta:
killbill

Bocs, engem fáraszt az ékezetek hiánya, mert nehezen értem a szöveget.
Köszönöm, hogy méltányoltad „kérésemet”.

Méltányolom, persze, de egyszerübb lett volna szólni a félreérthető célzás helyett.
Ha már itt tartunk, javasolnám az idézetekhez a quote funkció használatát.
Idézet:
„Vagy olyan megoldást vársz, hogy valaki tervezze meg az elektronikát, valaki írja meg a programot, de lehetőleg pascal-ban, és egyébként maradjon csendben? Vagy valamit baromira félreértettem.”

Ilyet szerintem senki nem várhat el.
Ha igen, hát egy kialkudott összegért megrendeli.
Mint lehetséges irányt vettem fel.
Itt a fórumon láttam, hogy van ez a téma és mivel hasonlókon gondolkodom, hát megpróbáltam bekapcsolódni a dologba.
Próbáltam kicsit megmozgatni az állóvizet. Feltételezem, hogy akik eddig eljutottak itt a fórumon, vagy megépítették a maguk gépét, vagy leálltak. Gondoltam hogy „minden újszülöttnek minden vicc új” alapon felvetem a kérdést és hátha betársulnak páran az együtt gondolkodásba. Nem feltétlenül az általam „erőltetett” irányba. Abban semmi érdekes. Ha az a volna izgatna, csendben nekifogok és csinálom, ahogy eszembe jut.


Ok, rendben. De én sem csináltam mást, mint megpróbáltam betársulni az együtt gondolkodásba. Pusztán elméleti síkon, gyakorlati tapasztalatok alapján.

Idézet:
„Amikor 100us pontossággal (felbontással) kell a motoroknak adni az impulzusokat, mert pl. az egyik motor 3ms-onként kell lépjen, míg egy másik 3.1ms-onként lépked, akkor a világ összes pszeudokódja sem lesz elég a megoldáshoz, oda programozó kell vagy HW.”

Az elején ezt a felbontás, pontosság kérdést nem igazán értem.

Arra gondolok, hogy ha pl. két motornak kicsit eltérő sebességel kell mennie, akkor lehet olyan, hogy az egyik 3 millisec-enként lép, miközben a másik 3.1 millisecenként. Ehhez 0.1 millisec (100 mikrosec) felbontással kell az időzítéseknek menniük. Aztan lehet, hogy egy léptetőmotoros CNC-ben erre soha nincs szükség, mert ha eleg finomam lépked, akkor akármilyen görbét le tud írni egységnyi X Y lépésekből.
Idézet:
Valójában a kérdést pontosan nem látom át. Úgy is mondhatnám, hogy csak sejtéseim vannak a vezérlést illetően.
Az igényeimnek bőven megfelelne, ha csak egytized tűrésen belül tudna működni a masina.

A masina az mit jelent? Mekkora gépről van szó? Mit fog csinálni? Filctollal rajzol papírra vagy fémet mar 3D-ben? Milyen gyorsan kell mozognia? Sok olyan kérdés van, ami meghatározza az irányt, hogy milyen motorok, milyen elektronika, milyen sw (software, szoftver vagy program) kell a dologhoz.
Idézet:
Mi az hogy HW?

A hardware, magyarosítva a hardver rövidítése.


szomb. jan. 03, 2009 21:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
killbill

Bocs, engem fáraszt az ékezetek hiánya, mert nehezen értem a szöveget.
Köszönöm, hogy méltányoltad „kérésemet”.

„Vagy olyan megoldást vársz, hogy valaki tervezze meg az elektronikát, valaki írja meg a programot, de lehetőleg pascal-ban, és egyébként maradjon csendben? Vagy valamit baromira félreértettem.”

Ilyet szerintem senki nem várhat el.
Ha igen, hát egy kialkudott összegért megrendeli.
Mint lehetséges irányt vettem fel.
Itt a fórumon láttam, hogy van ez a téma és mivel hasonlókon gondolkodom, hát megpróbáltam bekapcsolódni a dologba.
Próbáltam kicsit megmozgatni az állóvizet. Feltételezem, hogy akik eddig eljutottak itt a fórumon, vagy megépítették a maguk gépét, vagy leálltak. Gondoltam hogy „minden újszülöttnek minden vicc új” alapon felvetem a kérdést és hátha betársulnak páran az együtt gondolkodásba. Nem feltétlenül az általam „erőltetett” irányba. Abban semmi érdekes. Ha az a volna izgatna, csendben nekifogok és csinálom, ahogy eszembe jut.

„Amikor 100us pontossággal (felbontással) kell a motoroknak adni az impulzusokat, mert pl. az egyik motor 3ms-onként kell lépjen, míg egy másik 3.1ms-onként lépked, akkor a világ összes pszeudokódja sem lesz elég a megoldáshoz, oda programozó kell vagy HW.”

Az elején ezt a felbontás, pontosság kérdést nem igazán értem.
Szerintem sem esztergánál, sem marónál nem kell erőltetni az öt századnál nagyobb pontosságot. Nem csak azért, mert hobby gépről van szó. Ha, az ötszázadnál nagyobb pontosság kell, akkor ott már csak a köszörű segít.
(Nem akarok alumíniumból kúpos és ovális dugattyúkat készíteni) szerintem, hobbyból más sem.
Valójában a kérdést pontosan nem látom át. Úgy is mondhatnám, hogy csak sejtéseim vannak a vezérlést illetően.
Az igényeimnek bőven megfelelne, ha csak egytized tűrésen belül tudna működni a masina.

Mi az hogy HW?


szomb. jan. 03, 2009 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
SzabóJani írta:
killbill

Nemigazanertettemamitirtal.

Mit nem értesz? Sok szóközt használtam? Ha az a baj, hogy nem használok ékezetes betűket, akkor tessék, most lesznek.

Idézet:
Csaksaccoltam.

Mit saccoltál?

Idézet:
Olyan problemakat feszegetsz, amikkel azok talalkoztak, akik irtak hasonlo programokat.

Talán igen, de mi ezzel a baj? Megoldást keresel, nyilván olyanok tudnak segíteni, akik már csináltak hasonlót. Egyébként meg inkább olyan problémákat feszegetek, hogy miként érdemes nekiállni egy ilyen munkának. Ez ugyanis nem csak programozási kérdés, mert szorosan összefügg az elektronikával. Itt nem egy programról beszéltél, hanem CNC gépről. Vagy olyan megoldást vársz, hogy valaki tervezze meg az elektronikát, valaki írja meg a programot, de lehetőleg pascal-ban, és egyébként maradjon csendben? Vagy valamit baromira félreértettem.

Idézet:
A programozasban nem a nyelv ismerete a razos hanem a problema pszeudokodban valo megfogalmazasa.


Ez szerintem megint csak a megírandó programtól függ. Amikor 100us pontossággal (felbontással) kell a motoroknak adni az impulzusokat, mert pl. az egyik motor 3ms-onként kell lépjen, míg egy másik 3.1ms-onként lépked, akkor a világ összes pszeudokódja sem lesz elég a megoldáshoz, oda programozó kell vagy HW.


szomb. jan. 03, 2009 19:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
killbill

Nemigazanertettemamitirtal.
Csaksaccoltam. Olyanproblemakatfeszegetsz amikkelazoktalalkoztakakikirtakhasonloprogramokat.
Aprogramozasbannemanyelvismeretearazoshanemaproblemapszeudokodbanvalomegfogalmazasa.


szomb. jan. 03, 2009 17:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jan. 03, 2009 14:43
Hozzászólások: 1
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: CNC Verérlő
tvc írta:
Sziasztok!

Gábor vagyok Miskolcról. Régóta szeretnék építeni egy számítógép-vezérelt gépet.
Konkrét elképzelésem még nincs. Én egy cnc Plazma vágón dolgozok, tehát nem állmesze tőlem ez a téma. Igazából az elektronikával van bajom, ahhoz nem igazán értek, de a gép megépítésével nem volna problémám. Tehát egy vezérlő kapcsolási rajzát keresek és a megépítéséhez segítséget. Neten találtam vezérlőket, elég drágán adják (ahoz képest, hogy csak hobby szinten érdekel engem).
Tehát ha valaki tudna segíteni nekem azt megköszönöm.

Sziasztok!

Ja és boldog új évet :)



Üdv!
B.Ú.É.K.

Én építek vezérlőt.

http://www.indavideo.hu/video/hobby_cnc_controller
http://indafoto.hu/Noble/hobby_cnc
http://www.vatera.hu/leptetomotor_vezerlo_hobby_cnc_hez_114878726.html
http://www.vatera.hu/bipolaris_leptetomotor_vezerlo_hobby_cnc_hez_107584155.html
http://www.vatera.hu/leptetomotor_vezerlo_hobby_cnc_hez_114892278.html

Ha ezt nem találod drágának írj.
Üdv!


szomb. jan. 03, 2009 15:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
SzabóJani írta:
Arra gondoltam, hogy esetleg Pascal-ban kellene megoldani a programozást.
Azért abban, mert azt nagyon alapfokon ismerem és szerintem sokan.

Nem inkabb egy olyan nyelv kellene, amit felsofokon ismer a programozo? :-)

Idézet:
No meg, DOS alatt lenne célszerű futtatni a vezérlést. Egyszerűen, csak tipp. Pontosabban ilyesmit olvastam. Egy P1-es gépet bagóért lehetne venni. Az is lehet, hogy mindenkinek porosodik otthon egy használható gép.
Olvastam itt, hogy részben PC, részben PIC.
Nem lenne egyszerűbb az egészet PC-re bízni?

Az attol fugg, hogy mit varsz a geptol. Mindenkeppen kell valami elektronika, ami a motorokat vezerli, jeladokat lekezeli, stb. Azt valahogy illeszteni kell a PC-hez. Ha meg mar kulso elektronika van, akkor sokszor egyszerubb egy mikrokontrolleres aramkort csinalni es azt valami szabvanyos feluleten (soros port, printerr pont, USB) illeszteni a PC-hez. Ebben az esetben a 'lenyegi' reszt, az idozites kritikus es mas kenyes dolgokat megcsinalja a mikrokontroller (es/vagy celhardver), a PC-meg csak felsobb szintu parancsokat ad a gepnek (init, menj ide, menj oda, fej le 1mm, satobbi) A PC program pedig a G kodokbol (vagy barmi masbol!) csinalja ezeket a parancsokat es csak kikuldi a gepnek. Termeszetesen igy ket programot kell irni, de ennek ugyanannyi elonye is van, mint hatranya.

Idézet:
Anélkül, hogy mások illúzióját rombolnám a profinak keresztelt vezérlőknek csak az áruk magas. Ahogy hallottam, mert én nem vettem belőle. (Fű alatt sincs)
Egy amatőr vezérlőnek 3-4 gé kódot kellene ismernie. Ennyit nem lehet nagy esemény összehozni.
Gondolom.


Nem is a G kodotat bonyolult feldolgozni, hanem a motorokat ugy vezerelni, hogy gyors legyen, pontos, eros, ne szaladjon tul, hasonlok. Persze sima leptetomotorokkal, egyszeru DC vezerlessel nincs benne semmi kulonleges, csak kerdes, hogy ez eleg-e?


szomb. jan. 03, 2009 14:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Akit érdekel a CNC programozása a következő helyen talál tanulnivalót.

http://www.nct.hu/Letolt/letolt.htm


pén. jan. 02, 2009 14:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Arra gondoltam, hogy esetleg Pascal-ban kellene megoldani a programozást.
Azért abban, mert azt nagyon alapfokon ismerem és szerintem sokan. No meg, DOS alatt lenne célszerű futtatni a vezérlést. Egyszerűen, csak tipp. Pontosabban ilyesmit olvastam. Egy P1-es gépet bagóért lehetne venni. Az is lehet, hogy mindenkinek porosodik otthon egy használható gép.
Olvastam itt, hogy részben PC, részben PIC.
Nem lenne egyszerűbb az egészet PC-re bízni?
Az esztergályos részével elboldogulok, de a programozás az nem erős oldalam. Egy elektronikai kapcsolást is utána építek. Néha, javítok is.

Anélkül, hogy mások illúzióját rombolnám a profinak keresztelt vezérlőknek csak az áruk magas. Ahogy hallottam, mert én nem vettem belőle. (Fű alatt sincs)
Egy amatőr vezérlőnek 3-4 gé kódot kellene ismernie. Ennyit nem lehet nagy esemény összehozni.
Gondolom.


pén. jan. 02, 2009 14:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 11:11
Hozzászólások: 1
Hozzászólás CNC Verérlő
Sziasztok!

Gábor vagyok Miskolcról. Régóta szeretnék építeni egy számítógép-vezérelt gépet.
Konkrét elképzelésem még nincs. Én egy cnc Plazma vágón dolgozok, tehát nem állmesze tőlem ez a téma. Igazából az elektronikával van bajom, ahhoz nem igazán értek, de a gép megépítésével nem volna problémám. Tehát egy vezérlő kapcsolási rajzát keresek és a megépítéséhez segítséget. Neten találtam vezérlőket, elég drágán adják (ahoz képest, hogy csak hobby szinten érdekel engem).
Tehát ha valaki tudna segíteni nekem azt megköszönöm.

Sziasztok!

Ja és boldog új évet :)


pén. jan. 02, 2009 12:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 02, 2009 9:05
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Először is BUÉK!

Nekifogtam olvasni ezt a topikot. Még nem jutottam a végére.
Az idén én is nekifogok egy gépépítésnek. Tudtok majd ebben segíteni?
Előre is köszi.


pén. jan. 02, 2009 9:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 22, 2008 23:51
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Sátorajaújhely
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek

Az lenne a kérdésem hogy valaki esetleg foglalkozik-e áramkör glavirozással , maratással a vezérlő nyáklemezét kellene elkésziteni mert ez elég finom rajzolatu és az én lehetőségeim csak az egyszerübbekhez jó a részleteket a jelentkezővel privát üzenetbe megbeszéljük

előre is köszi :D


kedd márc. 25, 2008 19:47
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 22, 2008 23:51
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Sátorajaújhely
Hozzászólás 
Üdv
eggyenlőre nincs kössz szépen.
:D


kedd márc. 25, 2008 10:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
ha egy kicsit körülnézel a neten, találsz motorok adatlapját:
http://www.hobbycnc.hu/Magyar.html?Cach ... l=no-cache
(ezen az oldalon erősen javallott körülnézned, főleg, ha kezdő vagy)
1,2-1,4A körül vannak a tekercsek nyugalmi árama.
6,4Ohm x 1,3 = kb 8V. de ez csak a tertófeszültség. minél nagyobb frekin zekletod a motort, annál inkább a tekercs induktív ellenállása lesz a domináns. tehát nagyobb feszt. elvisel. áramgenerátorral, vagy PWM vezérlővel mindez automatikusan beáll.

Mach 3->http://www.hobbycnc.hu oldalon vannak tesztek. Azok szerint jó. Nem próbáltam.

További kérdés?


kedd márc. 25, 2008 7:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 22, 2008 23:51
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Sátorajaújhely
Hozzászólás 
Üdv a mocik fénymásolobol vannak és ingyé ! 6,4ohmosak, egyépként kezdő vagyok a cnc-s dolgokban egyellőre csak egy gravirozot szeretnék összerakni nem nagyot max egy 50×50cm méretü anyaghoz, van egy regisztrált Mach3 az jó gravirozni? amúgy itt a méhbe nefoglalkoznak vele hogy mibe mi van az alkalmazottak meg azt setudják hogy mire is jók ezek a dolgok még az értékét se tudják nekik csak egy darab fém :lol:

a segitséget előre is köszönöm.


vas. márc. 23, 2008 18:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
6 kanóc, addig O.K. ellenállásmérővel meg tudod nézni, hogy hogyan vannak a tekercsek bekötve. Unipoláris lesz. ha megnézed 1 tekercs ellenállását, és közzéteszed, akkor hasonló méretű ismert motorokra rákukkantunk, kis hibával meg tudjuk saccolni a feszültségét. R=U/I-ből megvan a tartóárama. Ha duhajkodni akarsz velül úgysem úszod meg a PWM-et, és ott ezek az adatok fogalmazzunk úgy tájékoztató jellegűek. :shock:
Tessék talpraesettebbnek lenni! :wink: Szép motorok! Fénymásoló? Tűs nyomtató? Méh telepen ezek nem szoktak kiszedve lenni... :(
Zárd össze őket, hátha szaporodnak! :lol:


vas. márc. 23, 2008 15:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 22, 2008 23:51
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Sátorajaújhely
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek

A héten lementem a mehtelepre és rátalálta négy darab léptető mocira csak nincs rajtuk semmi felirat enyit tudok roluk valaki nemtudna + adatot pl: volt ,amper ,stb

előre is köszönöm

hossz:52mm
átmérő:60mm
tengely hosz:19mm
tengly átmérő:6,4mm
6 kanócos

képek itt


http://kepfeltoltes.hu/view/080323/K_C3 ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/080323/K_C3 ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/080323/K_C3 ... es.hu_.jpg


[/img]


vas. márc. 23, 2008 11:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd aug. 21, 2007 20:16
Hozzászólások: 87
Hozzászólás 
Sziasztok!
Használ valki 3fázisú léptetőmotrot?
Honnan lehetne vezérlőt szerezni?
Az építés is érdekelne, csak nem találtam megfelelő ic-t hozzá, ha valaki tud megvásárolható és használható típsut az érdekel!

Előre is köszi!


vas. nov. 25, 2007 13:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd aug. 21, 2007 20:16
Hozzászólások: 87
Hozzászólás 
Sziasztok!
Van néhány eladó cuccom, (adok veszek rovat.)


vas. nov. 18, 2007 19:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!

programok közül milyeneket használsz?




Kezdetben Corelt, aztán jött a DesignCAD ez már tudja a 3D is,de ehez is átalakító kell amit CNCteacher-nek hívnak és a PLt (nyilván 2d) és CAD stb nyelevezetet forditja át DIN-re. Ezután már lehet marni!


kedd nov. 13, 2007 18:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Idézet:
Igazad van, Pl a forgács lapot ha a párhuzamos vezetőket akarsz felszerelni rá mindig síkba,de legalábbis azt a felületet ahol szerelsz,meg kell marni! ha ui. megméred a vastagság +0,7mm el is változhat!
Lehet hogy ezért van a "szorulásod"!


hehe! De bezony ám! A lapvastagság változása szabvány szerint+/-0,1mm... A 0.7 mm az durva. (természetesen víz hatására akár 1cm is lehet!!! :twisted: )
A megoldás az, hogy az asztalra egy (műanyag) lemezt teszünk (sűlyesztett csavar, ragasztás...), amjd a gép magának marja síkba. Nagy gerendás (szívópapucs) faipari gépeken is így csinálják!
MDF/farost/rétegelt lemez anyagot nem javaslom!

szorulás nem e miatt volt. Egyszerűen nem volt jó a konstrukció. :cry:

programok közül milyeneket használsz?


kedd nov. 13, 2007 11:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
[quote="Iranytu"]Béláim az Úrban!
Mondá a HobbyCNC építő ember:
már majdnem kész vagyok! :roll:

És mondá az Úr:
Höhöhö! Majd rájössz! :twisted:

Én pl. már majdnem összeraktam a tuti szánszerkezetet!
Forgácslap tálca, krómozott acél bútor akasztórúd, csapágy.
Ha egyszer végzek, akkor írok egy cikket a buktatókról... ...az ördög a részletekben rejtőzik.

Igazad van, Pl a forgács lapot ha a párhuzamos vezetőket akarsz felszerelni rá mindig síkba,de legalábbis azt a felületet ahol szerelsz,meg kell marni! ha ui. megméred a vastagság +0,7mm el is változhat!

Lehet hogy ezért van a "szorulásod"!

Üdv Klang


kedd nov. 13, 2007 10:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
kling->Kérdések:
-marómotor miféle?
-csigakerék+bordásszíj érdekes... nem leng/kotyog?
-csigakereket honnen vetted?
-tűtalpat hogyan fogatod le? (milyen szerszámmal/ milyen előtlással/ford. számon forgácsolod?)
-milyen terverőprogit, vezérlőprogit, vezérlőt használsz?[/quote]

A marómotor a Conrádnál vásárolt 12v8A-es modell motor(1 euróért)
hozzá főorsót magam készítettem,patronokkal együtt.
A csigahajtás szintén saját munkam nem lötyög mert állitható a hézag a csiga és csigakerék között.De 1-2 tized milimétert a programmal is lehet korrigálni. ( meg kell számolni mérés mellett ,hogy hány lépést téveszt ,és ezt a progi mindig korrigálja) de én ezt a funkciót nem használom.

A marandó anyagot,általában leragasztom kétoldalu szőnyegragasztóval,
a tűlapoknál ahol a vastagság már több miliméter is lehet, még plusz "praclikkal" rögzítem. Ezek anyaga szerszámacél ( M1-M5 régebben K1volt a jelölés) A fordulat szám előtolás mindig szerszám és anyag függő
én már jó ideje csak keményfém szerszámot (marót) használok ennél a fordulatszám 25-35ezer átmérö2 marónál, az előtolás pedib 80-120 m/p
Alunál,fánál ,müanyagoknál,márvány, mészkő stb a legnagyobb ford szám+ hütés 100-120m/perc előtolás.

A vezérlő kártya és vezprogramokkal több évet eltöltöttunk addig ami le nem füstölt két nagy léptetőmotor (94000 ft kár) ezután vásároltam egy
garnitúrát olyat ami 3D-is tud. A kicsin még az eredeti hajtás és vezérlés van.Ez már sok éve müködik hibálanul. Ha érdekel priviben elküldöm.
Noországi cégek,nem akarok reklámozni!

Üdv Klang


kedd nov. 13, 2007 10:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Sajna Én kifagytam a garázsból. Lassan ez már nem is CNC, hanem időgép... :evil:
Kantrikus buherátor lettem->csak beszélek róla... ...fene sem küzd a jegesmedvékkel. :wink:

kling->Kérdések:
-marómotor miféle?
-csigakerék+bordásszíj érdekes... nem leng/kotyog?
-csigakereket honnen vetted?
-tűtalpat hogyan fogatod le? (milyen szerszámmal/ milyen előtlással/ford. számon forgácsolod?)
-milyen terverőprogit, vezérlőprogit, vezérlőt használsz?


kedd nov. 13, 2007 7:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
Hallole!
Nagyon nehezen,de sikerült végre a regisztrálásom,de már régóta figyelemmel kisérem a topikot. Azért mert engem is érdekel,és mert pár évvel ezelőtt magam is ilyen vagy hasonló gondokkal küszködtem.
úgy 6 éve készült el a kisebb 300x200x90mm mozgású és kb 4 éve a nagyobb 1000x500x115. A kcsinél sk golyósorsó ,a hozzátartozó forgatón pedig csigahajtás van. A nagynál már nem lehetett a rezonálás miatt orsót alkalmazni,igy a bordásszíj +csigahajtás mellett döntöttem igy is megmaradt a pontosság a 0,025mm ill a felezéssel a fele. Teszek fel egy pár képet hátha ösztönzőleg hat.
Hogy mire használom? ma már csak hobbi célra , a hangdobozokat marom meg,és a fantáziának nincs kivihetelezhetelen határa, régebben a kicsin varrógép tülapokat és alkatrészeket gyártottam-szó szerint !
A nagy pedig plazmavágó volt!
http://kepfeltoltes.hu/071112/k01_www.k ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/071112/nagy01_ww ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/071112/nagyhajt_ ... es.hu_.jpg
Ha kérdés van szivesen válaszolok! Üdv Klang


hétf. nov. 12, 2007 16:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Mondá a HobbyCNC építő ember:
már majdnem kész vagyok! :roll:

És mondá az Úr:
Höhöhö! Majd rájössz! :twisted:

Én pl. már majdnem összeraktam a tuti szánszerkezetet!
Forgácslap tálca, krómozott acél bútor akasztórúd, csapágy.
Ha egyszer végzek, akkor írok egy cikket a buktatókról... ...az ördög a részletekben rejtőzik. Anno untam a "kényszerek/szabadsági fokok" c. mechanika tárgyrészt. Pedig, ha odafigyeltem volna, nem szívtam volna éveket. (ha egyáltalán a szívásnak vége... :cry: )

Előzetesként annyi, hogy többszörösen határozott dolgok feszülnek, szorulnak, nehéz beállítani őket.
ha 2 párhuzamos szán van akkor a fgg. tartást mindkettő, de a vsz. megvezetést kizárólag csak az egyiknek szabad végeznie!
Persze ezt még én is csak próbálgatom.... :oops:
de a végén megmondom a tutit! :idea:


szer. okt. 10, 2007 7:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. feb. 17, 2005 19:20
Hozzászólások: 356
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
- 11. parancsolat kőbe vésése: "Építs CNC-t olcsón!" :D


kedd okt. 09, 2007 19:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
értelmes cél?

-tanulás
-korábban tanultak gyakorlati alkalmazása


kedd okt. 09, 2007 19:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
értelmes cél?
ötlet:
műszerdoboz feliratozása
nyákpanel marása (nem kell vegyzerrel veszkődni, ha nem bonyolult a nyák)
gravírozás
egyszerű megmunkálások (hűtőborda)
összetett megmunkálások (önarckép, faragvány)
és nem utolsósorban mókusvakítás, és ámulatkeltés :twisted:
végül is egy ugyanolya eszköz mint a fúró/reszelő/maró, csak PC van a végén. :wink:


kedd okt. 09, 2007 12:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Nagyon birizgálja nekem is a fantáziám a CNC. (igaz, most sok időm sincs vele foglalkozni, de télen lehet, hogy lesz)

Egy bajom van, nem tudom, mire használnám. :D
Egyedül a panelfúrás, ami értelmes cél, de többnyire csak prototípust csinálok itthon, azt az 1-2 darabot meg nem nagy munka kézzel kifúrni. Lehet, hogy tovább tartana a furatfájlok elkészítése a CNC-hez, mint a fúrás.

20-30 db nyák esetén meg olyan áron megcsinálják a nyákgyártók, hogy nem érdemes vele pöcsölni. (meg furatgalvanizálni sem tudok..)

Szal kéne valami értelmes célt találni, és utána CNC-t csinálni. :D
(ez túl nagy project ahhoz, hogy csak a hobby kedvéért nekiálljak)


kedd okt. 09, 2007 12:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Idézet:
Nem lenne szép tőled, ha megfosztanál az alkotás "örömétől".

Sosem tennék ilyet... :twisted:
hogyan kezdesz hozzá, milyen fajta CNC-re gondoltál, milyen kegytárgyakból lesz megszoborva a MŰ?


kedd okt. 09, 2007 6:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
Köszi!

Nem lenne szép tőled, ha megfosztanál az alkotás "örömétől". :)


hétf. okt. 08, 2007 18:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Inkább örülj..., ...én majd irígykedem. :twisted:
2x nyomaték dupla pontos beállás (féllépésnél 4x...), nagy sebesség (gyárilag "dupla" tápfeszről jár...).
nehogy használd! ADD NEKEM!!! :twisted:


hétf. okt. 08, 2007 6:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Veszprém
Hozzászólás 
Tiszteletem,

Fióktakarítós CNC projekthez bipoláris léptetőmotorok adottak a hozzávaló integrált meghajtó híddal és tápegységgel együtt.
Van-e ellenjavallat a felhasználásukra, vagy mindenképpen szerezzek be unipoláris motorokat?


vas. okt. 07, 2007 10:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
oops'
még ne töltsétek! kb 13:00-re lesz teljesen feltöltve!
Én vagyok az internetes szupersztráda "Zsaporozece"
:oops:
kis türelmet! :wink:
ne dudáljatok, és ne is akarjatok előzni.... :twisted:


kedd szept. 25, 2007 10:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!

Elkezdtem feltölteni egy doksit. Neten találtam.
érdekes...
teljes hobbyCNC leírás. elektro, mechanika. Ékes angol nyelven.
ötletnek nem rossz, akit érdekel bogarássza. Túl nagy, zavarni fog ->idővel törlöm!
egy kellemetlensége van csak, hogy 58.5MB...
http://iranytu.uw.hu/Cnc_Robotics.pdf

Mdonci->ajánlott irodalom :wink:
http://hobbycnc.hu/
aztán amit nem tudsz azt a kérdést meg a topicon felteszed... :D


kedd szept. 25, 2007 10:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jún. 30, 2007 20:11
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
sziasztok!
én abszolút kezdő vagyok. nagyon szeretnék én is egy cnc-t építeni. meg tudnátok mondani, hogy ehhez mit kell beszereznem (miből áll egy gép). Előre is kösz! üdv! Dávid


szomb. jún. 30, 2007 20:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Van ott meg egy csapagy, L alu profil es par csavar, anya egyuttesbol kocsi keszites is. Ezt ha lesz idom kiprobalom hetvegen. Mennyire massziv egy ilyen linearis vezetek. Mert olcsonak bitang olcso, az mar biztos... (:

OFF:

Motohacker, privatban tudnal kuldeni egy sosav - hidr. peroxid keveresi aranyt nyakmarashoz? Ha jol emlekszem ezt haszalsz. Ez tobbszori marasra alkalmas, vagy csak egyszer?


csüt. jún. 28, 2007 23:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Én egyenlőre annyit látok,hogy két bútorlapot derékszögben hogyan szerel össze.....vagy én lennék a vaksi??


csüt. jún. 28, 2007 10:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
http://buildyourcnc.com/

Cafolom sajat magam! :lol: :lol: :lol:
Konnyu cnc-t epiteni olcson! :twisted:


csüt. jún. 28, 2007 10:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Iranytu írta:
...


fogsz egy danamid/teflon/delrin/zx-100 kockat. Kifurod kozeppen, belefurod a metrikus menetet. Egyik oldalan atvagod 2-3mm szelesen. Kozepen osszehuzatod egy csavarral. A ket szelen pedig szetnyomod. Finoman behangolod es megteszi. Mar csak azzal kell szenvedned majd, hogyan "vedd ki" a gorbeseget a metrikus sz/|rakbol. ...mert az csunyan hatasfok rombolo.

De senki sem mondta, hogy konnyu cnc-t epiteni olcson! :twisted:


vas. jún. 17, 2007 20:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Profil az akar jo is lehet. 5 fazisu motornak (bar nem ertek az elektronikahoz) maceras a vezerlese. 2 fazisu az elterjedt.


vas. jún. 17, 2007 20:41
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. máj. 10, 2006 11:04
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Kezdivasarhely
Hozzászólás Kerdes
Sziasztok!
Mit szolnatok az ajtoknal hasznalt ALU profilhoz es xeroxbol kitermelt 1,8 fokos,5 fazisu motrokhoz?


pén. jún. 15, 2007 20:22
Profil Privát üzenet küldése YIM
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 809 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 55 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség