Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 14:53



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 25, 2011 16:10
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Sziasztok! Nos nem ma kezdtem el a hangfalgyártást, de eddig csak zártakat vagy reflexeket csináltam! (sub, 2 utas, 3 utas). Szeretnék kicsit magasabb szintekre jutni ebben a témában! Nagyon megtetszettek a TL hangfalak az itt leírtak alapján! Illetve az egyik tanárom( Aki ismer Téged Watt) szokott csinálni ilyeneket, és Ő is ezek mellett pártol! Szóval a problémám a hangszóró választásnál kezdődik! Nem szeretnék most még túl nagy összegeket kiadni, ezért Sal vagy MNC rendszerben gondolkodom, mégpedig 3 utasban! Esetleg még a TVM szóba jöhet,azt hiszem azok sem túl nagy összegbe kerülnek! Szóval merevebb hangszóróra van ugyebár szükség! Ezen márkák melyik családja elégítené ki ezt az igényt? Válaszotokat, tanácsotokat előre is köszönöm! :)


pén. nov. 25, 2011 17:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
csbeni írta:
Szóval, a járatok hossza, ahogyan .watt írta: be nem építetten a rezonancia frekvencia 1/4-e.
Nem igazán. A járatok hossza a hullámhossz 1/4-e. A frekvencia és a hullámhossz közötti kapcsolatot a hangsebesség értéke adja meg. A képlet: f=c/λ. f a frekvencia Hz-ben, c a hangsebesség m/s-ban, λ (lambda) a hullámhossz m-ben mérve. A hangsebesség átlagos értéke 344 m/s.
Az 50 Hz-es hang hullámhossza 6,88 m, ennek a negyede 1,72 m. Ebből az látszik, hogy a TL nem nagyon valósítható meg hordozható méretben, legfeljebb autóba építve.
Idézet:
Én néztem hangszórókat, mindegyiknek olyan 55-70 Hz körül van ez a szám. Ha ennek vesszük a negyedét (60:4=15), a kapott szám az méterben, vagy centiméterben van megadva? Vagy esetleg nem jól számolok valamit?

Mindenképpen szeretnék megpróbálkozni egy ilyen rendszerű szerkezet elkészítésével. Én viszont hordozható méretben, kicsiben szeretném megvalósítani. Kb akkora méretben mint egy rádiós magnó, kisméretű ~150mm átmérővel rendelkező hangszórókkal. Érdemes egyáltalán gondolkoznom rajta, vagy felejtős a kis méret?
Ha ezt így nem lehet, vagy nem érdemes, akkor kicsit nagyobb méretben gondolkodnék, számítógép hangfalakban. (Csak a doboz méretéről van szó, hangszóróból nem szeretnék sokkal nagyobbat)

Várom a válaszokat és javaslatokat!

Szép napot!

Üdv,
Beni


kedd jún. 14, 2011 21:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Általánosságban bármilyen hangszóróhoz hozzáalakítható a TL, csak a jósági tényezőkhöz kell megválasztani a keresztmetszetet (további infó MJK írásaiban). A rezonancia pont sem számít igazán, 150mm-es hangszórónál 40-50Hz közötti az átlagos érték, de a csőhosszt nem ehhez kell méretezni. Hangolási frekihez inkább azt kell megnézni, hogy a hangszóró mechanikai terhelhetőségéhez képest mekkora kitérést kell majd elviselnie, és a jósági tényezők, érzékenység illetve EBP érték alapján hol kezd esni az átvitel mélytartományban, hol van szükség a rásegítésre. Általánosságban alacsonyabb érzékenységű hangszórók jobb mélyátvitelűek, ezeknél lehet egy alacsonyabb hangolási frekvenciát, nagyobb csőhosszt választani, érzékenyebb példányoknál fordított a helyzet.
Mekkora helyiségben szól majd? Mert ez is számít a mélyek és a hangolás szempontjából.

De szerintem inkább a középtartomány alapján érdemes választani, később, válótervezésnél sok küzdelemtől tudod megmenteni magad, ha a hangszórónak nincsenek nagy gondjai 1k fölött, váltási frekvencia 2 oktávos környezetében.


hétf. jún. 13, 2011 13:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jún. 11, 2011 7:06
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Köszönöm a részletes magyarázatot! Szóval akkor olyan hangszóró a legjobb a TL-be aminek magasabb a rezonancia frekvenciája?
Pontosan mit is takar a T-S arány? Esetleg tudnál segíteni a hangszóróválasztásban?

Ajánlanál néhány hangszóró gyártót, amik könnyen beszerezhetőek Magyarországon is és passzol a TL rendszerekhez?
Nem a high-end kategória érdekel, egyenlőre csak hobbi szinten foglalkozok a témával.


Köszi,
Beni


vas. jún. 12, 2011 22:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
:) Watt leírása az elején nem stimmel egészen, ez a későbbiekben ki is derült, csak azt már nem olvastad.

A negyedhullám arra vonatkozik, hogy egy egyik végén zárt, másik végén nyitott cső, az effektív csőhosszal megegyező hullámhosszhoz tartozó frekvencia egynegyedén rezonál, ez lesz a legmélyebb, alaprezonanciája, és aztán persze ennek felharmonikusain, vagyis egész számú többszörösein.

A hangszóróknál mindig teljes T-S arányt kell nézni TL készítésekor is, nem elég csak az fs-re hagyatkozni, hiszen léteznek akár 40-30Hz körüli rezonanciafrekvenciájú 150mm-es mélyközepek is. A hangolást itt is úgy kell megválasztani, hogy megfeleljen a hsz képességeinek, az elvárt terhelhetőségnek, és illeszkedjen nagyjából a szoba mélytartománybeli hatásaihoz.

Általános alapelvek, hogy az egyszerűség kedvéért érdemes egyenes csövet készíteni, lehetőleg forduló nélkül, esetleg ennek a tömegterhelt, MLTL változatát egy reflexnyílással. A hangszóró lehetőleg legyen minél távolabb a kilépőnyílástól. Ezen felül egy próbadobozra mindenképp szükség lesz, ha nem a szokásos "akusztikus mocsár" szerű TL-t készíted, a nem kívánt rezonanciák hatásának csökkentése, a fékezőlemezek pontos helyének meghatározása miatt.


vas. jún. 12, 2011 11:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. jún. 11, 2011 7:06
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Sziasztok!
Lehet hogy már más is kérdezte, de most nem tudom átböngészni az összes hozzászólást, emiatt elnézéseteket kérem.

Szóval, a járatok hossza, ahogyan .watt írta: be nem építetten a rezonancia frekvencia 1/4-e.
Én néztem hangszórókat, mindegyiknek olyan 55-70 Hz körül van ez a szám. Ha ennek vesszük a negyedét (60:4=15), a kapott szám az méterben, vagy centiméterben van megadva? Vagy esetleg nem jól számolok valamit?

Mindenképpen szeretnék megpróbálkozni egy ilyen rendszerű szerkezet elkészítésével. Én viszont hordozható méretben, kicsiben szeretném megvalósítani. Kb akkora méretben mint egy rádiós magnó, kisméretű ~150mm átmérővel rendelkező hangszórókkal. Érdemes egyáltalán gondolkoznom rajta, vagy felejtős a kis méret?
Ha ezt így nem lehet, vagy nem érdemes, akkor kicsit nagyobb méretben gondolkodnék, számítógép hangfalakban. (Csak a doboz méretéről van szó, hangszóróból nem szeretnék sokkal nagyobbat)

Várom a válaszokat és javaslatokat!

Szép napot!

Üdv,
Beni


szomb. jún. 11, 2011 7:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
"Igen, telepítem is mindjárt."


Na ezt hiába várjuk, úgy látom! Hol vannak a "szakértők"? Uraim, azt gondolom frissíteni kéne! Támadni mindig egyszerűbb,persze értelmesen ez is nehéz!

Üdv: klang :D


csüt. szept. 09, 2010 17:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
"Ha ilyen egyenes csövet használok itt sem egyszerű a szűkülő doboz?"

Egyszerübb és jobb is -az én szimulációm szerint.Ime:

Párhuzamos falu,a piros nincs csillapítva,a kék négyzetes keresztmetszettel készült.

Kép

Uploaded with ImageShack.us

Szűkülő,törés nélkül változó áramlási hosszokkal:

Kép

Uploaded with ImageShack.us

Ha érdekelnek a méretek akkor írj egy privit.


csüt. aug. 19, 2010 11:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Igen, telepítem is mindjárt.


kedd aug. 17, 2010 22:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
nem sikerült még szimulálni? amúgy a szimulació hogy történik, matlabban?


kedd aug. 17, 2010 22:18
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Oké, nagyon köszönöm! Csillapítóanyagnak hullámszivacs nem jó?
Ha a magas hangszórót fülmagasságba teszem, nem baj, hogy a 2 hangszóró nem lesz közel egymáshoz?
Kerekítést mindenképpen használok, bár most nem sok hely van a hangszóró, és az oldalfal között.
És szerinted mi legyen felül, a nyílás, vagy, a mélyhsz.? Bár ezt nem tart sokáig kideríteni.


szer. aug. 04, 2010 17:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Majd 7végén ha lesz egy kis időm megnézek MJK számolótábláival, milyen mélytartományt rajzol erre a verzióra. A csillapítóanyag sajnos a falakra ragasztva kevésbé hat, mivel ott mindenképp nyomásmaximum pontok vannak, vagy vastagabb rétegban használva, vgay kicsit felgyűrve többet lehet várni tőle.
A kb. fülmagasságot érdemes tartani a magashangszórónál, a lekerekítések meg sosem ártanak. ;)


szer. aug. 04, 2010 14:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
hangelnyelő = csillapító, csak nem ugrott be


szer. aug. 04, 2010 13:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Na kész az új rajz!
http://data.hu/get/2828757/Vifa_tl2.pdf.html
Hát ha a fordulók rontják a minőséget akkor legyen egyenes, a forma és a méret nem számít, egyszerűbb is, a szobába befér így is. Az oldalak aranya 1,5:2, bar ezt te is láthatod a rajzon, a számított értékekhez képest néhány millimétert eltértem a gyors rajzolás kedvéért, mennyit számít?, a magasságban van 7 mm, a cső szélességeben 4 mm, bár ezt javítom majd.
A cső alapterülete viszont több mint a duplája a hsz. membránfelületének MJK szerint.
Ha ilyen egyenes csövet használok itt sem egyszerű a szűkülő doboz?
A cső minden falára kell ragasztani hangelnyelőt? vagy csak 2 szemköztire? bár ezt majd úgyis meglátom.
Már csak azt kéne kideríteni, hogy melyik legyen az alja, és a teteje, a kilépőnyílást hogy kell kialakítani? Mi a lányeg? le kell kerekíteni?
köszönöm


szer. aug. 04, 2010 13:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Csökkenti, de nehezebb a sebességmaximum pontok helyeit megtalálni, ahol jól csillapíthatók lennének ezek a nemkívánt felharmonikusok. Illetve általában kisebb hangnyomással jelentkeznek ezek a rezonanciák, de időben jobban elnyújtva.

Az egyenes is jó, meg legalább egyszerű is. A félbehajtott jobb ötlet, mint a három forduló, bár a második csőszakasz általában még helyes fordulókialakítással sem érvényesül teljes hosszában. Érdemes figyelni arra, hogy lehetőleg minél távolabb kerüljön a cső nyitott végétől a hangszóró, illetve a nyitott vég és a padló között legalább a torkolati tényező értékével megegyező távolságot tartani érdemes. Ennél a hangszórónál a teljes kitömés (=> akusztikus mocsár) nem jó ötlet, túl jó ahhoz elektromosan. Szóval csak vigyázva adagold a csillapítóanyagot.

A hangolást a T-S paraméterek együttesen határozzák meg, nem kell rezonanciafrekvenciára hangolni, lehet fölé, alá, úgy, hogy megfelelően egészítse ki a mélytartomány átvitelét. Ebben az esetben a 40Hz kb. jónak tűnik. A cső belső keresztmetszete a jósági tényezők függvényében változik, erre van egy közelítő táblázata MJK-nak, elsőre érdemes abba belenézni, extrém esetektől elteniktve egész jól működik. De építés előtt nem árt modellezéssel is ellenőrizni.
Akármilyen hangsugárzót építesz is, érdemes elkerülni, hogy valamelyik belső oldal hossza a másiknak egész számú többszöröse legyen, mert így biztosan erősítik a kialakuló felhullámú rezonanciák, és azok felharmonikusai egymást. Olyan arányt kell választani, ahol ezek minél távolabb kerülnek egymástól.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára shalafi66 szer. aug. 04, 2010 13:54-kor.



szer. aug. 04, 2010 11:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Azt hittem, hogy a szűkülő doboz pont a rezonanciákat csökkenti, pont azért kérem a segítségeteket, mert sajnos nincs sok időm kísérletezni vele.
De ha azt mondod, hogy az egyenes cső is jó, én elhiszem. Ha például egy félbehajtott csővel próbálkozok az jó lenne? Például a cső nyitott vége a föld felé néz, a mélysugárzó a cső harmadánál, és ha kész a doboz lehet próbálkozni a terelőlapokkal, és a kitöméssel?
És még néhány kérdés: a csövet a rezonanciafrekvenciára kell hangolni, vagy fölé?, ha fölé akkor mennyivel? A hangszóró membránfelülete és a cső alapterülete megegyezik? Igaz e, hogy a cső alaplapja nem lehet négyzet, akusztikai okok miatt??? Ezek a dolgok nem tiszták, mert valaki ezt mondja, valaki azt. Ha időm engedi ma még rajzolok egy másik dobozt, és elküldöm.


szer. aug. 04, 2010 10:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Kezdetnek egy egyenes csővel jobban boldogulhatnál, könnyebb lenne a rezonanciáit megfékezni, és ne fordítsd meg ennyiszer, a sok forduló nagy buktatókat rejt, és MJK számításai is egyenes csőre vonatkoznak.


kedd aug. 03, 2010 23:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jún. 22, 2009 13:59
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: TL (Transmission line) tervezése
Üdv mindenkinek!

Látom már rég nem írt senki a témában.
Tegnap rajzoltam egy dobozt MJK táblázatai alapján. A kérésem az lenne, hogy mondjátok el a véleményeteket, mik a hibák, hogyan javítsam őket, mi jó, mi nem jó benne.
A hangszóró: Vifa PL18WO09-08.
A rajzot innen tölthetitek le: http://data.hu/get/2824425/Vifa_TL.pdf.html
Előre is köszönöm.


kedd aug. 03, 2010 9:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ha jól mérsz, gyakrolatilag mindegyik, az ingyenes excelestől kezdve a drága fizetősig.


szer. máj. 13, 2009 17:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 09, 2009 21:22
Hozzászólások: 3
Hozzászólás hangváltó tervező
hangváltó tervező (közelítő) programot tudtok ajánlani, ami nagyjából használható, és (persze mérés mellett) viszonylag normális eredményt hoz?

köszi


kedd máj. 12, 2009 15:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Igen, ez az a táguló TL szerűség, amit mindenképp el kell kerülni, hacsak nem egy elviselhetetlenül rezonáns, kiemelésekkel tarkított mélytartomány a célunk.

Ui: Klang, nem tudom, hogy egy 850mm magas doboz mióta felel meg core222 "monitor" elvárásainak... :lol:


hétf. máj. 11, 2009 8:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: kérdés
core222 írta:
Sziasztok,

Segítségeteket kérném...
Van valakinek használható ötlete? Várnám a segítséget....

Előre is köszi![url][/url]




Hallole! Talán itt :
http://www.hifisound.de/oxid/out/oxbase ... 001816.pdf

Üdv Klang


hétf. máj. 11, 2009 7:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Tudtommal MJK nem készített semmiféle exceles programot (MathCAD sheeteket annál inkább). Amit fentebb linkeletek, az persze csinál valamit, de eleve halott ötlet, ha a hsz rezonanciafrekije alapján méretezi a TL-t. Nem sokkal ezelőtt sztem pont ide le is írtam ugyanezt.. vagy vmi hasonlót.

Azt pedig, hogy nem lesz monitordoboz, a józan ész mondatja velem, ugyanis TL-nél a legjobb megoldás, ha nincs forduló, félbehajtani még talán lehet, de már annak sem sok értelme van, ezek után pedig a hangdoboz magassága sztem kizárja a klasszikus közeltéri monitordoboz projectet.


vas. máj. 10, 2009 23:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 09, 2009 21:22
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Szia,

A hangszóró adatok alapján mondod ezt vagy csak amit én írtam :roll: ?

Az exceles MJK TL progira, amiről itt is beszéltetek....

shalafi66 írta:
Hát ebből monitordoboz csak b-reflexként lesz, ha TL, akkor biztos hogy álló.

Milyen tervezőprogira gondolsz? :shock:


vas. máj. 10, 2009 19:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hát ebből monitordoboz csak b-reflexként lesz, ha TL, akkor biztos hogy álló.

Milyen tervezőprogira gondolsz? :shock:


vas. máj. 10, 2009 9:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 09, 2009 21:22
Hozzászólások: 3
Hozzászólás kérdés
Sziasztok,

Segítségeteket kérném...

Egy Tl monitor dobozt építek (szeretnék) (hasonlót mint a PMC) de szülesávú hangszóróból (JX92S EJ Jordan).
A TL tervező progi (MJK) egyenes csővel (SO=SL) 1,89 métert hoz nagyjából 45Hz-re hangolva....
A hangszóró adatok itt vannak: http://www.esotericaudiodevices.com/Frameset.html
Lehetséges ez..? Nem számoltam el valamit? Csak azért mert monitor dobozba ezt belehajtogatni majdnem lehetetlen...:(
Valamilyen külföldi oldalon már láttam ebből ilyen "gyári" kivitelt, de sajnos semmilyen adat nem áll rendelkezésre...a cég pedig nem igazán akarta elárulni a belső adatokat :)

Van valakinek használható ötlete? Várnám a segítséget....

Előre is köszi![url][/url]


szomb. máj. 09, 2009 21:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
ha pl. ki lenne dolgozva a forduló, esetleg a rezonanciák csillapítása is megoldott lenne, akkor biztosan más véleményem volna.


csüt. ápr. 09, 2009 23:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 26
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
pl. az Event jó példa arra, hogyan lehet rossz TL-t építeni.

A tulaj azt mondja rá, hogy soha rosszabbat. Szerinted milyennek kellene lennie?


csüt. ápr. 09, 2009 23:18
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
pl. az Event jó példa arra, hogyan lehet rossz TL-t építeni.


csüt. ápr. 09, 2009 23:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 26
Hozzászólás 
Szerintem az az .xls nem is olyan rossz: pl. az Event méreteit adja ki, ha beütöd a 18W/8535 adatlapján szereplő T/S paramétereket.
Ha nagyon óvatos vagy, akkor terveztessél Martin J. King MathCAD sablonjával.


csüt. ápr. 09, 2009 22:55
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Jó, hát egy pár dolgot meg kell tanulni hozzá...


szer. ápr. 01, 2009 11:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 11, 2007 7:47
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
öh, nem egészen, a hangszóróválasztás megoldható doboz nélkül is, csak a hangoláshoz, és a rezonanciák eltüntetéséhez kell egy szétszedhető TL.

Nameg a váltótervezéshez egy végleges doboz.


A hangoláshoz és váltótervezéshez pedig mérésre alkalmas
felszerelés és hely kell. Meg rengeteg idő.
Úgy tűnik a TL marad a szakembereknek.
Ahhoz már túl kényes a hallásom, hogy egy "egész jól szól"
dobozba pénzt és időt fektessek.


szer. ápr. 01, 2009 9:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
öh, nem egészen, a hangszóróválasztás megoldható doboz nélkül is, csak a hangoláshoz, és a rezonanciák eltüntetéséhez kell egy szétszedhető TL.

Nameg a váltótervezéshez egy végleges doboz.


kedd márc. 31, 2009 21:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 11, 2007 7:47
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Igen, további olvasások után már én is látom, hogy
ez inkább úgy működne, hogy első körben a mélyközepet
kéne kiválasztani, ahhoz tervezni egy csövet figyelembe
véve, hogy fizikailag egy magas is lesz benne, aztán
mérni a dobozba beépítve, hogy mégis mi az ábra és
abból kiindulva lehet hozzá magasat választani, váltót
tervezni és jöhet a mérések végeláthatatlan sora.
Mindezek alapján azt mondanám, hogy
ugyan nem lehetetlen egy nagyon jó TL
dobozt építeni, de mire elkészül, addigra
annyi időt és pénzt ölök bele, hogy jobban
járok egy erre ráállt cég dobozának megvásárlásával.
T+A, TDL, PMC, stb.
Vagy egy neten közzétett TL terv megépítése. Bár ezen a területen
lehangoló, hogy még a ScanSpeak Event se kapott itt túl jó
kritikát, pedig már az is egy vagyonba kerülne és nincs is
agyonbonyolítva.
Jól látom a helyzetet? :(


kedd márc. 31, 2009 21:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A H2000 mélyközepeivel semmi gond, olyannyira nincs, h. jobb magashangszórót érdemelnek sztem, mint a HG 2,5, vagy 1,9. Legolcsóbb alternatíva a DT-99, utána DX25 peerles dóm, XT 25. Én ezekkel próbálkoznék.

Jó dobboztervhez, vagyis a megfelelő csőhossz és keresztmetszet megtalálásához modellezni kell a hangszóró T-S-ével a várható átvitelt, membránkitérést, stb. és ha csak lehet, érdemes forduló nélkül, vagy egy fordulóval megoldani a kívánt csőhosszt, mert a forduló csak gondokat okoz, és a belső reflexiók megszüntetése után is túl keveset változtat a hangolásban a cső második, forduló utáni része. De ez csak az egyik része. Másik, a tényleges megépítés, kivitelezés... Amikor impedancia és hangnyomásméréssel le kell vadászni a nemkívánatos rezonanciákat :arrow: doboz szétszedése, és fékezőlemezek beépítése. szóval nem hiszem, hogy a TL készítés, pusztán fórumos segítségekkel menni fog abban a nagyon jó minőségben, amit már közzé lehetne tenni.

A váltóhangolás sem egyszerűbb feladat, minimum szükség lesz a hangszórók méréseire dobozba épített állapotban csupaszon, ebből már el lehet indulni valamilyen kezdetleges hangváltó felé, aztán további számítások-mérések-alakítások sorozata következik, elég hosszú ideig.


kedd márc. 31, 2009 19:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 11, 2007 7:47
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Azt még hozzá tenném, hogy nem ragaszkodom a H2000
sugárzókhoz, de azt azért szeretném, ha magyar alkatrészekből
készülne el a TL.
Összefoglalnám, mit is szeretnék:
egy TL dobozt, ami két utas, előre néz a cső
nyitott vége, lehetőleg magyar sugárzókat tartalmaz,
egyenes vonalú, vagy szűkülő és hajtogatott.
A mélyek ne döngjenek, legyenek megfogottak.
És azért menjen elég mélyre, ha már egyszer TL :)
Ehhez volt egy alapelképzelés a fent említett H2000
sugárzó páros, de ez nem fix, a hangminőség fontosabb.

Azt is szeretném elmondani, hogy nem csak magamnak
akarom a dobozt. Remélem sikerül egy nagyón jó
minőségű dobozt tervezni a segítségetekkel, amit
aztán elérhetővé tennék minden érdeklődő számára.


kedd márc. 31, 2009 14:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 11, 2007 7:47
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
Hibás megközelítés, nem fs-hez hangolunk, és Whiteful scriptjeivel nem lehet hangváltót tervezni, azok alkalmatlanok erre a feladatra (kivéve, ha képes vagy fejben hozzáadni a szűrők Bode-diagramjához a doboz+hangszóró páros akusztikus tulajdonságait).


Akkor mi a jó megközelítés?
Az xls megfelelő adatokat ad
egy jó doboztervhez, vagy másra
van szükség?
Ha whitefül progija nem jó, akkor
mivel lehet jó váltót tervezni, ami
nem követeli meg tőlem, hogy mérnökké
képezzem magam egy TL dobozpár miatt?


kedd márc. 31, 2009 12:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Hibás megközelítés, nem fs-hez hangolunk, és Whiteful scriptjeivel nem lehet hangváltót tervezni, azok alkalmatlanok erre a feladatra (kivéve, ha képes vagy fejben hozzáadni a szűrők Bode-diagramjához a doboz+hangszóró páros akusztikus tulajdonságait).


kedd márc. 31, 2009 11:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 11, 2007 7:47
Hozzászólások: 7
Hozzászólás H2000 TL
Sziasztok,

perempe által közölt xls file segítségével
próbálok tervezni TL dobozt.
whitefül oldalán lévő kis programmal pedig
hangváltót hozzá.
Úgy tűnik a szűkülő cső lenne a jó megoldás,
de ahogy itt olvasgattam a hajtogatás bizony
nem megy olyan egyszerűen, mint ahogy elsőre
tűnik.
Ebben szeretnék segítséget kérni.
Illetve lenne az xls-hez is egy kérédésem:
ez a sugárzóhoz beírt Fs értékre méretezi a
dobozt? Mert ha jól értettem egy picit mélyebbre is lehet
hangolni.
Jelenlegi terv szerint H2000 620 lenne a mélyközép és
1,9-623 a magas 5K váltással.
Még nyitott kérdés, hogy soros/párhuzamos váltó
legyen-e és milyen db/oktáv értékkel vágjon.
Minden konstruktív javaslatot szívesen fogadok,
szeretném elméleti síkon a lehető legjobbra csiszolni
a tervet, mielőtt csak úgy elkezdek dobozokat gyártani.
Ha már belevágok, akkor ne legyen az egész pénz és
idő pazarlás. :)


kedd márc. 31, 2009 11:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Először meg kéne tudni, mire képes valójában a hangszóró, aztán lehetne gondolkodni rajta, hogy milyen doboz felé indulj el.

A linkeken nem találtam érdemi infót a dobozokról, de TL-sem úgy készítünk, hogy keresünk a neten egy kész tervet, majd belepróbáljuk a hangszórót, és 100-adjára talán már nem lesz olyan rossz.


pén. márc. 13, 2009 17:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 26
Hozzászólás 
Érdeklődöm, hogy szerintetek jobb megoldás lenne-e egy kis TL-doboz Fountek FW168 mélyközépnek basszreflex helyett. Szerintem nehezebb lenne elrontani.

Ilyen mintára gondoltam:
http://www.pmc-speakers.com/product.php?mode=view&pid=43&&show=spec (A PMC-ben a cső 3-szor hajlik.)
http://www.friedproducts.com/compact7.html


kedd feb. 24, 2009 19:04
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
...
Pagrus weboldalán teljes leírás volt, de valamiért most szünetelteti az oldalt.
Ő nem tömte tele a csövet, hanem a közepébe egy lécet rakott, amelyre spirálisan (helyesebben csavarmenet-szerűen) vattát tekert.

Több változat készült, néhány kép:

Kép

Kép

Kép

Kép


szomb. jan. 24, 2009 15:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Tanítsuk meg impedanciát mérni, aztán kiderül.


szer. jan. 21, 2009 12:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jan. 03, 2005 14:22
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
Üdv!

Ilyesmit épített már valaki?

"Angular spiral"
http://www3.ocn.ne.jp/~hanbei/eng-angular.html

A szerző sem igazán tudja, hogy ez most TL-e vagy nem, nekem ML-TL szerűnek tűnik. A méretezésről sem derül ki túl sok minden a leírásból.


szer. jan. 21, 2009 9:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Két fórumtársunk is épített már ilyet, pagrus és Klang. Próbáld őket megkeresni, talán tudnak segíteni. A képek alapján viszonylag egyszerű lefolyócsőből voltak.
Pagrus weboldalán teljes leírás volt, de valamiért most szünetelteti az oldalt.
Ő nem tömte tele a csövet, hanem a közepébe egy lécet rakott, amelyre spirálisan (helyesebben csavarmenet-szerűen) vattát tekert.


vas. jan. 04, 2009 22:39
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 01, 2009 20:34
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: PVC
fdsamano írta:


így van köszönöm. De mivel tömjem ki esetleg? Gondolom a vékony PVC cső nem jó mint alapanyag. Erre esetleg valami ötlet?


vas. jan. 04, 2009 13:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás Re: PVC
nolika írta:
Hi alL!

Nos rejtélyes módon eljutottam idáig, megtaláltam ezt a fórumot. Kérdezném a közönséget, hogy lehet-e ilyen TL hangfalt legyártani PVC-ből?
Anyagi minőség mennyire számít?
üdv!

Itt van például ez a kígyó: http://www.t-linespeakers.org/projects/ ... index.html vagy ez az oldal: http://www.acousticalart.com/


szomb. jan. 03, 2009 0:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. jan. 01, 2009 20:34
Hozzászólások: 2
Hozzászólás PVC
Hi alL!

Nos rejtélyes módon eljutottam idáig, megtaláltam ezt a fórumot. Kérdezném a közönséget, hogy lehet-e ilyen TL hangfalt legyártani PVC-ből?
Anyagi minőség mennyire számít?
üdv!


csüt. jan. 01, 2009 20:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A réselés nem megszünteti, hanem létrehozza a rezonanciákat minden olyan frekvencián, amelyre igaz, hogy hullámhosszának a negyede megegyezik a zárt vég és a rés egy pontjának távolságával (lambda/4-es rezonátor).
Hogy ennek folyamatos hatása legyen a frekvencia függvényében - Karlson elvének megfelelően - a csövet 2/3-ad hosszban végig kell réselni. Egyenes cső esetén ez nem gond, a kettéhajtás miatt viszont ez kicsit bonyolult lenne, a legendás Karlson-doboz sem úgy készült, hogy maradéktalanul megfelelt volna Karlson elvének.
Hogy egyenes cső esetén hogy viselkedne a rendszer, azt még én se próbáltam ki, de kettéhajtott csővel a zárt vég és a rés kezdete meghatároz egy jellemző rezonanciát, amelyen a cső jóval hangosabban szól, mint a rés más pontjaira számított frekvenciákon. Hasonlóképpen a kettéhajtott TL-rendszerekre jellemző egyéb rezonanciák is megjelennek a hangzásban.
Ezeket a rezonanciákat aztán jól meg lehet szüntetni.
Tehát a réselés önmagában nem szünteti meg a rezonanciákat.


vas. dec. 14, 2008 12:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Hogy mennyire nem szakad szét a cső, ahhoz kellene egy olyan impedanciamenet, ahol az impedanciát és a fázismenetet is legalább 3 Hz-ig láthatjuk.
Az én szabadon 37 Hz-es rezonanciájú hangszóróm membránrezonanciája lemegy 20 Hz körülre, miközben a cső keresztmetszete 20x9 cm, a hossza pedig mindenképpen rövidebb, mint nálad. A membránodat terhelő levegőtömeg sokszorosa az enyémnek, valaminek látszania kellene a 20 Hz alatti tartományban.


szomb. dec. 13, 2008 18:34
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség