Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. ápr. 28, 2024 19:17



Hozzászólás a témához  [ 276 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Világvevő építése 
Szerző Üzenet
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 01, 2007 20:23
Hozzászólások: 45
Hozzászólás Petyaművek rádiós oldal címe megváltozott!
A Petyaművek rádiós oldal címe megváltozott!
ERRE:

http://www.petyamuvek.try.hu

Ha valaki esetleg nem találná. :)


kedd feb. 03, 2009 19:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hát, hallgatózhatnak, de csak addig, amíg a lehallgatott felek adatai nem kábelen vagy optikai szálon fognak menni, vagy fel nem fedezik újra a megfelelő használat esetén elméletileg is feltörhetetlen "egyszeri szalag" kódolást. Másba nem érdemes gondolkodni, az algoritmusos módszerek az amcsik hatalmas számító kapacitása miatt előbb-utóbb megfejthetők.A kódfeltörés tipikusan az a feladat, amit szét lehet osztani akárhány processzorra.


kedd jan. 20, 2009 12:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Ez már döfi :)

http://www.urvilag.hu/article.php?id=3058


kedd jan. 20, 2009 11:39
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Sziasztok!

Bocs, hogy ennyire nem törődök egy amúgy általam nyitott topikkal.
Ha a kölcsönadott fúrógépem végre visszakapom akkor nekiállok legyártani a rádióm frekimérő modulját, ami próbapanelen megvolt,
képes 0-80 megáig max 6 jegy pontossággal számolni.Meg ha lesz időm talán a honlapom is megfrissítem.

Sajnos elvette az időmet hogy közben diplomamunkaként egy optikai frekvenciákon működő frekvenciaszintézert építek, ez 15 jegyre pontos frekvenciákat tud majd adni.(jobb mint az atomóra) 2005-ben ilyesmiért adtak Nobel díjat, de ez most egy újabb, egyszerűbb és egyelőre titkos módon fog működni.(ami szabadalmazás alatt van még)


pén. nov. 21, 2008 13:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
két érdekes link:
Webes rádióamatőr rádió (Hollandiában ez hallatszik):
websdr.ewi.utwente.nl:8901
a másik a honlapom: :oops: (feltöltés alatt van)
http://iranytu.uw.hu/
projektek alatt vannak a rádiók. Pill 2 gyári rádióról van sok anyag, de a SM91, és a Radi76 is idővel fel lesz töltve!


csüt. nov. 20, 2008 9:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. aug. 04, 2008 12:50
Hozzászólások: 7
Hozzászólás 
Ja, Ros-Co, vezesd ki a KF-et, és keverd le 12,5kHz-re. Én is úgy csináltam. Aztán mehet a hangkártyára. Csak az a baj, hogy mostanában nem találok DRM állomást.


csüt. okt. 16, 2008 6:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Tudom javasolni a Dream nevű szoftvert:
http://drm.sourceforge.net/
http://www.ham.hu/radiosatvitel/hang/DRM/DReaM/

A vételt egy produkt detektorral oldanám meg, vagy inkább vezessem kie egy KH vevő KF jelét?


hétf. jún. 09, 2008 14:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nem igazán tudom melyik témába illene jobban bele, de ha valakit érdekel a DRM:
Lakihegyi 810kHz-es DRM adás kisérletek időpontjai:
Dátum Időtartam Adásmód MSC (QAM)
Június 11. szerda 13:30-15:30 A 64
Június 12. csütörtök 0:30-4:00 A 64
Június 18. szerda 13:30-15:30 A 16
Június 19. csütörtök 0:30-4:00 A 16
Június 25. szerda 13:30-15:30 B 16
Június 26. csütörtök 0:30-4:00 B 16
Sok sikert a vételhez! Aki nekiáll kísérletezni attól kérek szépen visszajelzést, hogy mire jutott!


hétf. jún. 09, 2008 9:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Előosztó
http://www.hqvideo.hu/pr?srch=u664&ls=20&sm=2

Van az elektro-konthánál is.

Ez meg az FM adómban így volt használva
http://www.hvlabs.hu/fm/adotuner.gif


kedd jan. 08, 2008 16:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
proli007 írta:
Űrkalóz írta:
..azt hiszem lesz frekvenciamérőm is a rádióban, elvégre csak fel kéne írjam a rádiósnaplóba, milyen frekin hallottam valamit.

- Nézz körül, mert elég sok digi skála készült már, abból tudsz ötleteket meríteni. (zajra is)
- És az oszci frekit fogod felírni? Mert mintha a KF-et le kellen vonni. Nem?
- "Kidobott" szintézeres tunerekben gigás előosztók vannak.
- Egy PIC-el azért hamarabb célba érnél.

(ja, a 100Hz az nem "feloldás", hanem felbontás)

üdv! proli007


Mindenesetre megákat 100Hz felbontással nem olyan nagy követelmény, hogy pontosságban időalapnak egy mezei kvarcnál jobb kellene.De nekem elég, még akkor is, ha az utolsó jegy bizonytalan, kerekíteni lehet belőle, meg átlagot és szórást számolni ha nagyon pontos akarnék lenni valamiért.Hogy le kell vonni a kf-et az oszciból: van számológépem, ennyire nem vok kényelmes.Egyébként meg nem akarok semmit számoltatni vele. a freki előosztás után a szám felszorzását úgy oldom meg, hogy annyiszor tovább számolok amennyivel leosztottam a frekit előtte. Pofátlanul egyszerű megoldás, nem? :D

1: hogy mit írok fel:
Ami azt illeti az egész rádióm moduláris felépítésű lesz.Azaz frekimérőnek lesz egy bemenete, és arra azt a jelet dugom amire épp kíváncsi vagyok.(lesz az oszcinak meg a RF erősítőnek, meg minden fontos résznek erre a célra kimenete) Akár külső bigyó RF jelét is, szóval műszernek is jó lesz.

Egyébként kevesebb frekiosztás (16*) is elég lesz, mert az általam használt számláló 15V-ról minimum 3,5 max 7 megát kibír, kis leosztással lazán megszámolja a rövidhullámot, a sokféle tápfeszt meg símán meg tudom oldani a nyák csücskén, már csináltam ilyet.(5V-ról menve néhány CMOS lassabb.)A szintek illesztésével se lesz gondom.

Egyébként már célba értem ami a kapcsolást illeti, a számláló ic adatlapjában lévőt úgyahogyvan megépítettem és működik remekül.

Nem akarok PIC-et, mert azokról csak jövő félévbe lesz tanítás, nem tok róluk semmit jelenleg, csak annyit, hogy programozni kéne.Éppen megoldanám(előző hobbim 10 évig a programozás volt, meg valamennyire még most is.), de ez már informatika, és én inkább elektrósnak tartom magam.
Elektróban szerintem az a jó, hogy ha ránéz az ember a kapcsirajzra, akkor tudja mivan, és nem kell még assemblyt szöszölni.(egy profi beoptimalizálja a pic progiját assemblyben úgy gondolom, más meg fogja a fejét a kódra nézve...)

A GIGÁS ELŐOSZTÓ VISZONT NAGYON ÉRDEKEL, LEHET ILYET KAPNI IS?
Megj: drukkoljatok, hogy minden vizsgán átmenjek, akkor már tudok többet foglalkozni a rádióval


kedd jan. 08, 2008 15:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
nem tudom, nekem lejött.
azért kiraktam ,biztos, ami biztos...
http://iranytu.uw.hu/digicode.zip
vélemény?


kedd jan. 08, 2008 7:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Béláim az Úrban!
digitális skálával én is veszkődni fogok!
pill ez a legszimpatikusabb:


A forráskódot szívesen megnéztem volna, de nem tudtam letölteni.

üdv! proli007


hétf. jan. 07, 2008 22:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
digitális skálával én is veszkődni fogok!
pill ez a legszimpatikusabb:

http://www.translate.ru/url/tran_url.as ... iscale.htm

ez lesz az első próbálkozás PIC-kel. annyiszor akartam már vele összebarátkozni, de nem jött össze. Végre irr a nagy lehetőség. A panelkészítéshez melegnek kellene lenni. Várom a májust. :cry:

A Radio76 pill olyan szinten van, hogy be van állítva a VFO, 500kHz-es oszcillátor indult, 501kHz-es morse "önhang" indult. Megtekertem a sávszűrőket is!!! Pill még csak annyra van beállítva, hogy az RLCf0 mérővel a hidegfrekvenciáját 3,65MHz-re be van lőve.
Tehát a külön-külön beállítások készen vannak. Elkezdtem összevezetékelni. Monitorkábelnek hosszában felvágtam a szigetelését, majd kiszedtem a belsejét. Olyan árnyékolás van rajta, mint a koaxon, csak lazább. Ki lehet belőle húzni a belsejét. Hajlékony vékony 75 Ohmos koax van benne, meg egy pár sodort vékony kábel. :!: Ezzel a koax-szal vezetékeltem a rádiót.

Az adásvételváltó relét kellene megszülnöm, mert egy csomó fokozazhoz kapcsolni kell a +12V, 0V-ot. Aztán élesztés.

Nagyon kíváncsi vagyok. A leírásban 3uV érzékenység van leírva. Szerintem jobbnak kellene lennie, mert az orosz 50-200 bétájú tranzisztoroknál finoman szólva jobbat használtam (ahova írta, hogy nagy bétájú példány kell, oda 4-500-as példány került... :twisted: ). vagy gerjedni fog, vagy a gondolataimat is hallani fogom.... minden tranzisztort válogattam. Az oszcillátorokhoz, és a HF részre 2SC1815 HF-re kitalált tranzisztorok kerültek. Talán kisebb a zaja. Egy hely volt ahova egy darlington tranzisztorpárt tett be, be kikötötte, hogy max 3000 lehet az erősítése, és az első 50-es környékén legyen. alig találtam 70-es értéket. így is sokkal több mint az előírás. :wink:


hétf. jan. 07, 2008 8:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
..azt hiszem lesz frekvenciamérőm is a rádióban, elvégre csak fel kéne írjam a rádiósnaplóba, milyen frekin hallottam valamit.

- Nézz körül, mert elég sok digi skála készült már, abból tudsz ötleteket meríteni. (zajra is)
- És az oszci frekit fogod felírni? Mert mintha a KF-et le kellen vonni. Nem?
- "Kidobott" szintézeres tunerekben gigás előosztók vannak.
- Egy PIC-el azért hamarabb célba érnél.

(ja, a 100Hz az nem "feloldás", hanem felbontás)

üdv! proli007


pén. jan. 04, 2008 22:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Játszottam egy kicsit, azt hiszem lesz frekvenciamérőm is a rádióban, elvégre csak fel kéne írjam a rádiósnaplóba, milyen frekin hallottam valamit.(a szkóp képernyőjéről legfeljebb saccolni tudom a frekit)

(nullától kb 30 megáig(netán még feljebb) 100Hz feloldással.) Fene gondolta, hogy ezek a digitális IC-k ennyire betrutyizzák a tápfeszültséget, és a meredek fel-le futó élek miatt fene mód sugároz az egész a próbapanelen.
Tele kellett pakoljam RLC tagokkal a tápokat hogy ne legyen annyi zavarjel...
Csak össze kell hozzak neki még egy kvarc időalapot, a számláló, kijelző rész már megvan.
(Ami a lényege: két MC14553 nevű BCD számlálóból és két MC14543(?) bcd-7szegmens átkódolóból van)
A nagyfrekis jelet még frekvenciában leosztom kb 64-el JK tárolókkal a számlálás előtt(így a lassabb számlálók is jól bírják majd a tempót),-csak tudjak szerezni elég gyors JK-t és az időalapban a számlálás is 640ms-ig fog történni, így nem kell a kapott szám felszorzásával vesződnöm.
A 640ms-ot pedig egy 500kHz-es bazi nagy kavics és egy másik nagy rakás freki-osztó fogja adni.Sajnos muszáj így, a schmitt inverteres-RC tagos jelgenerátor nem valami pontos frekiben, meg a tápfeszültség is befolyásolja a frekijét.


pén. jan. 04, 2008 17:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali!
Na, kicseréltem azt a fránya műverősítőt másikra, meg az előerősítőben is a második tranyó be szeretett telíteni, megcsináltam azt is.Úgyhogy mostmár megy.

Emellett beüzemeltem egy regeneratív vevőt rf résznek próbapanelen. csak sehogy nem akaródzik felhangolódni olyan 5-6 mega fölé, a teljes középhullámú ságot fogtam viszont baromi jó szelektivitással, érzékenységgel meg szép hanggal. Az RF jelem megvan több 10mV úgyhogy mostmár vígan lehet kavargatni.

URH:
A légisáv ugye mezei AM? (mindkét oldalsáv és vivő is van ugye)


csüt. dec. 27, 2007 10:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali!
Na, már megint szivat ez a műveleti erősítő!
próbapaneles kísérletek (alatta alufólia földelve):
kivezérlésjelző, végfok oké, minden jól megy, nem gerjed.
végleges nyák, alatta telefólia, kicsit más elrendezés de kapcsrajz azonos.
És begerjedt mind a kettő. És a kb. 1MHz-es LM324 műverősítő majdnem a határfrekijén gerjedt be (követő erősítőként az egyik negyede, illetve a végfokról visszacsatolva a másik negyede. Ugyanabban a kapcsolásban, amiben pár hete még jól viselkedett.)

Szóval: hogy tudnám a nagyfrekit kiirtani az egész hangfrekis részből?
Hogyan lassítsam le a műverősítőt annyira, hogy 20kHz felett ne csináljon semmit?
Végfok:
Arra gyanakszom, hogy a negatív visszacsatoló ágban jön létre a ME-kimenethez képest 180 fok fázistolás kb majdnem 1 megahertzen, mert a végfokban valami lassabb fajta tranyók vannak talán. Nem tudom mifélék mert úgy bontottam őket.
követő erősítők a kivezérlésjelzőben:
Azt meg pláne nem értem, hogy ha a kimenetet ott helyben visszakötöm az invertáló bemenetre, akkor az ugyebár követő és nem gerjedő erősítő kéne legyen!


csüt. dec. 20, 2007 13:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Gafly írta:
Szerintem szinkrodint
csinalj ele elsokent, az mindent vesz es egyszeru....


Van egy kis gond a szinkrodinnal: vagy én nem értem.
AM,CW menne az biztos számításaim szerint bejövő rezgőkör nélkül is. Belövöm az egy szem oszcit és a szelektálás nélküli RF jel oszci freki körüli részét lekeveri nekem hangjellé.
AM nél sávközépre hangolnám.
CW-nél kicsit mellé.
SSB-nél az egyik sáv jól, a másik fejjel lefelé jönne be, magas és mély megcserélve.(ha két SSB sáv közé hangolom az oszcit.)
(egy bejövő körrel mondjuk kiválaszthatnám az egyik sávot, cserébe 2 helyen kell hangolászni)
FM nél a hangjel is frekvenciamodulált lesz.(vagy a bejövő kör frekvenciamenetének a meredek részét használva lesz belőle AM jel, amit már hallok, megint 2 helyen kell hangolászni)


kedd dec. 18, 2007 15:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Idézet:
Hát ezért mondtam azt régebben -nem bizos hogy itt és nem biztos hogy pont neked, hogy jobb, ha inkább alul van a telefólia, és felül az alkatrészek smd vagy elhajlított lábakkal , akkor nem kell a 2 kilós kézifúrót annyit egyensúlyozni az 1mm-es fúróhegyen... csak a földelt pontokhoz.
ja, ha lesz fotó a rádiómról, felteszem.


szerencsés vagyok, ui. bár házi tákolmány, de állványos fúróval dolgozom. (sőt, a fúrókat kézzel élezem :twisted: )

Nagyon jó a SMD szerű beületetés, de csak akkor használom, ha elrontottam a nyák fotózását :twisted: :twisted: :twisted: (ki hajtogattott már át DIL tokos IC lábait ellentkező irányba? Naaa barbárok fel a kezekkel!!! :lol: )

Több gondom van vele:
-ált. nem én tervezem a beültetendő panelt (bár már e felé mozdulok el), és így adják meg a nyáktervet :wink:

-telitetős nyáknál nincsenek testveetékek, földhurkok. Egyszerű fotózni.

-nagyon komolyan tudnod kell , hogy milyen méretű alkatrészt ültetsz be.
én bontott alkatrészekkel dolgozom, így tudja a fene előre, hogy milyen alkatrész bukkan elő. ha nem férek el, akkor pár alkartészt (szigorúan csak a hidegítő, és zavarszűrő elemeket, és csak akkor, ha nem férnek el!!!) a nyákoldalra ültetek be. Így én szó szerint kétoldalas nyákot tudok használni, még akkor is, ha egyoladalas a rajzolat. SMD-nél egyoldalas a beültetés. Borzalmasan meg tudja szívatni az embert ez a fajta beültetés, de szegény ember baltával fűrészel. :evil:

van egy rádió, aminek a panelja nagyon tetszett! Tanárember tervezte, RT-ben moduláris rádióként jelent meg. Van egy panel alaplap (motherboard a lánykori neve), és erre élére állított "öcsipanelekként" vannak felfűzve a fokozatok. Az alaplap a működési elv szerint van összekötve, a fokozatzo kísérletesés során egyesével kerülnek élesztésre, beállításra. Nem utolsó sorban sokkal kisebb helyet foglel, mint a terített panel (lásd fentebb a Radio76 panelrengetetgét, aminél még ott sincs az adó, és pár exrta fokozat, és már egy A/4 oldalnál tartok!)


kedd dec. 18, 2007 14:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
ja, ha lesz fotó a rádiómról, felteszem.
lett két fotó a nyákokról.
A nagyobbik nyák a kivezérlésjelzőt, végfokot, fő táprészt tartalmazza.(kivéve azt a pár alkatrészt ami a front panelre került: hangerő poti, ledek, hagfal / füles váltó kapcsoló, füles csati), illetve az oldallapra kerülő adapter csati, főkapcs.
http://www.stud.u-szeged.hu/Jojart.Peter/HFresz1.jpg
A kisebbik nyák pedig a hangfrekis előerősítő, ezt csak nagyítóval tudtam lefotózni hogy a kép kellően éles legyen.
http://www.stud.u-szeged.hu/Jojart.Peter/HFresz2.jpg


kedd dec. 18, 2007 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Iránytű:"furatszámról nem is beszélve"
Hát ezért mondtam azt régebben -nem bizos hogy itt és nem biztos hogy pont neked, hogy jobb, ha inkább alul van a telefólia, és felül az alkatrészek smd vagy elhajlított lábakkal , akkor nem kell a 2 kilós kézifúrót annyit egyensúlyozni az 1mm-es fúróhegyen... csak a földelt pontokhoz.
ja, ha lesz fotó a rádiómról, felteszem.


hétf. dec. 17, 2007 16:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Gafly írta:
Jo lesz azert, kulonosen ha valami jo antennat is alkotsz
hozza.
3.5...3.6...3.8 MHz kozott pedig mindig nagy elet van,
csak nem AM vevo kell hozza. Szerintem szinkrodint
csinalj ele elsokent, az mindent vesz es egyszeru....


antenna:
5 méteres függönykarnis elég lesz szerintem, meg a hozzá vezető huzalok :D detektoros vevővel tűs diódával már többször fogtam vele mindent.(középhullám és némi RH is sikerült. URH-ra használva pedig a Szegedtől 40km-re lévő szabadkai rádió is bejön vele a gagyi urh vevőmön) (konnektori védőföldet is be kellett kötni középhullámon mert kicsi a freki.)

Hordozható módhoz meg van egy 1 méteres botantenna rajta a dobozon, (inkább RH meg URH esetén lesz jó.) esetleg terítek alá 1 négyzetméter alufóliát helyi földelés gyanánt. (próbapanel alá is szoktam földelt alufóliát tenni, meglepő, hogy mennyire jó hatása van brummtalanításban.)

A bejövő rezgőkör mindenképpen enyhén regeneratív lesz érzékenység miatt, aztán ha már normális méretű (legalább néhány 10 mV pp) az RF jelem, akkor lehet kavargatni ide-oda.csak nem akarom, hogy az ellenállások termikus zaja betrutyizza a vételt.
AM és FM módot anélkül is fogja és nemlineáris módban demodulálja is.
szinkrodinnál biztosan vigyázni kell, hogy ne gerjedjen össze a bejövő kör az oszcival.pár megás frekire valszeg könnyen tudok bármilyen oszcit csinálni pl schmitt triggeres nem kapuval, és háromszögjelet adna(ha a kapu bemenetéről csatolom ki a jelet a kimenet helyett).
és az rc taggal oda állítom frekiben, ameddig az ic bírja. (pár 10 MHz talán még megy így)


De ezen még sokat kell gondolkoznom, próbapanelen játszanom, stb.


hétf. dec. 17, 2007 14:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Borzadály! Tényleg LY! :oops:

Már szakközépes koromban építettem egyszertranszponált vevőt :wink:
aztán szétment az MHSZ, és most kezdtem előlről.
Annak a rádiómnak nem volt adója, és hagyományos műsurvevő KF-jével volt megépítve. Finoman szólva a szelektivitásával gondok vannak. Pedig hihetetlen, hogy fazékvasra lett megtekerve a beat oszcillátora. Így belekukkantva megmosolyogtató a belbecs, és a külcsíny... :wink:

A Volna rádió szinte teljesen feléledt! A potik irrrdatlanul kontaktosak. :evil: Terveim vannak vele a téli szünetben!
50W-os, de a hangolóm 20W-ot visel el. (ilyen vasaim/forgóim voltak :wink: )


hétf. dec. 17, 2007 12:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
A fenebe, pedig a j-t es ly-t nem szoktam elrontani :(

Jo lesz azert, kulonosen ha valami jo antennat is alkotsz
hozza.
3.5...3.6...3.8 MHz kozott pedig mindig nagy elet van,
csak nem AM vevo kell hozza. Szerintem szinkrodint
csinalj ele elsokent, az mindent vesz es egyszeru....


hétf. dec. 17, 2007 11:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Gafly írta:
Egyebkent en meg szent borzadajjal nezem
az epulo vevodet es pont ugyanezt gondoltam :)
Peldaul miert nem hasznalsz egyszeruen egy LM386-ot
a csodalatos B osztalyu tranzisztoros vegfok
helyett? :) De tetszik es csak tovabb elore.
Jo lesz es sokat fogsz belole tanulni (meg mar
tanultal is).


Szent borzadály... Ja.. ha fél évig az embernek csak próbapaneles kísérletekre van ideje, aztán az addig szerzett tudását mind feltervezi egyetlen nyákra, akkor ez lesz belőle.

Hát azért, mert az lm324 amit a kivezérlésjelzőhöz használok, abból kimaradt egy negyede, és valamire használni akartam. A B osztályú végfokom pedig nem csak egy fülessel bír el. Labortápról meghajtott egy néhány ohmos hangszórót is, és akkor sem fogyasztott rengeteget, szóval lehet, hogy ha a végfok áramgenerátorát egy kapcsolóval átállítom nagyobb áramerősségre, akkor külön dobozba tett hangszórót (-mágneses tér zavaró hatása miatt-) is meg tud hajtani. Persze ekkor adapterről meg egy 9V-os stab. ic-ről fog menni a rádió az aksi helyett.(adapter csati már régóta betervezve,a trafó mágneses tere miatt az adapter megint arrébb lesz.)

Egyébként az a rajzom tényleg egy borzadály, de csak a nyáktervezéshez használtam fel, hamarosan, amint lesz időm, az összes eddigi hangfrekis meg rádiós tapasztalatom felkerül a weblapomra olyan formában, amilyet még én is megértettem volna elsőéves egyetemista koromban (most negyedéves fizikus vagyok). A jelenlegi kapcsolás is blokkokra lesz bontva, el lesz magyarázva.

Én azért csodálkoztam azon az általad feltett kapcsoláson, mert a csöves kapcsolásokhoz nem sokat értek, én tranyókkal kezdtem. Bár, ha Jfet-et képzelnék el a csövek helyett,meg rászánnám az időt, akkor valószínűleg megérteném.

És köszi hogy azért tetszik.

Iranytu>és életem legnagyobb nyákja(175x175mm)... ...furatszámról nem is beszélve... ...másik oldalt sűlyesztve

Nekem is az én rádióm egyik fele életem egyik legnagyobb nyákja. de csak 87*122 mm.(az SSTC meghajtó 2x nagyobb volt de semmiképp nem bonyolultabb.) Bár ez se látszim túl zsúfoltnak mert szinte mindenhol smd alkatrészeket használtam.
És a dobozban még van négy kb. ugyanekkora nyáknak hely.Szóval van hely bővíteni :D :D


hétf. dec. 17, 2007 10:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
szent borzadáj...
kétsávos QRP adóvevő... ...és életem legnagyobb nyákja(175x175mm)... :wink: ...furatszámról nem is beszélve... :shock: ...másik oldalt sűlyesztve :wink:
Kép
Ő meg a Radio76 orosz kényszerképzet 3,5MHz-re
Kép
sok kis nyák külön-külön fokozatokkal. Nekem ez a fajta rádió tetszik!
az adó részét még nem építettem meg. Akar a fene elavult Ge végrtanyókkal bajlódni. Nem is értem, hogy, ha az egész Si NPN tranyókkal épül, akkor miért Ge PNP a végfok... O.K. nem Ferrari, csak egy Wartburg de azért nem kell rá szekérkereket tenni...


vas. dec. 16, 2007 7:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> szép kis kütyü, ha át birod
> tekinteni akkor minden elismerésem.

Annyira azert nem tragikus a helyzet
mert egyreszt nem kell mar megepitenem :)

http://web.t-online.hu/gafry/upload/radio_vevo.JPG

Szoval ez azert jo kis feladat lenne, nem szivesen
vagnek bele nullarol...

Masreszt viszont blokkvazlat alapjan konnyen
attekintheto es szinte gyakorlatilag
egy blokk ~egy cso. Egy cso aramkore
pedig szinte iskolas alapkapcsolas (egyaltalan
nem lekicsinyelve Dezso bacsi alkotasat, sot...).

Egyebkent en meg szent borzadajjal nezem
az epulo vevodet es pont ugyanezt gondoltam :)
Peldaul miert nem hasznalsz egyszeruen egy LM386-ot
a csodalatos B osztalyu tranzisztoros vegfok
helyett? :) De tetszik es csak tovabb elore.
Jo lesz es sokat fogsz belole tanulni (meg mar
tanultal is).


szomb. dec. 15, 2007 9:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali!
Gafly:
szép kis kütyü, ha át birod tekinteni akkor minden elismerésem.

Jól megszívtam egy stab. IC-vel, mert kapcsüzemű volt és nem tudtam róla.Szépen összetrutyizta a hangfrekis előerősítőm tápfeszültségét,
mivel csúcsra járatva 1000*es erősítést is tud,először azt hittem begerjedt, de aztán semmilyen frekin nem tudtam pozitív visszacsatolást találni utánagondoláskor.így a tápot okoltam.
Úgyhogy vettem olyat, ami biztosan egyszerű áteresztő tranzisztoros analóg célra is való verzió.
Ma éjjel megint lesz mivel játszanom :D


pén. dec. 14, 2007 11:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Bakker, anno mennyit kerestem az ML1250
doksijat es most amikor vegre megvan
(koszonet erte akit illet :) ) feltettek a web-re:

http://www.radiovilag.hu/images/3abra.jpg
http://www.radiovilag.hu/images/5abra.jpg
http://www.radiovilag.hu/images/7abra.jpg


pén. dec. 14, 2007 10:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali!
Ma hajnal 2 kor rájöttem, hogy az előző hozzászólásomban feltett kapcsrajz hibás abból a szempontból, hogy a felhasznált kisjelű FET-ek (a próbapaneles kísérletekhez használt IRF730-al ellentétben) már 1,5 V-on nyitva vannak a 3-4V körüli érték helyett. Úgyhogy a hangerő potit újragondoltam. Lehet hogy beleteszek még pár 100 nF kondit is ide-oda hidegítőnek, mert vettem jópárat.
(az új kapcsolás linkje ugyanaz)


csüt. dec. 13, 2007 9:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Én most épp egy Titán adóvevővel küzdök.
Nem volt hozzá egyszerű doksit találni. Gyorsan be is szkenneltem...
Ha valakit érdekelne:
http://iranytu.uw.hu/Titan.pdf
hihetetlem, hogy milyen jó minőségű rádiókhoz lehet hozzájutni potom áron...
Erőteljesen gondolkodom egy szintézeren. A vevő 52MHz környéki kavicsokkal, az adó 8MHz körüli kavicsokkal van amatőr sávon (144-146MHz)

Ja, közben javítgatok egy Volna-M orosz rádióamatőr adóvevőt is 1,8-30MHz, csak amatőr sávok. Félelmetes! Doksi nélkül hozzá sem tudtam szagolni a belsejéhez. Orosz IC-k, PLL szintézer, valami perverz keverési rendszer... Sajnamég van baja. Táp javításán túl vagyok. :wink:
Neten szerencsére volt egy pár doksi.
Csak rendbe kellene tennem a honlapomat, és kipakolni a dolgaimat! :P


kedd dec. 11, 2007 8:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Köszi. Én is így valahogy gondoltam.
Eszemben sincs továbbadni az adatokat amit hallok. Viszont a kapcsolást amivel lehetséges lenne hallgatni mindent, tuti felteszem a netre, a jogi bigyókkal együtt.

Egyelőre örülhetek, ha a karácsonyfa alá kész lesz a rádióm egyik fele, mert sok problémába futottam bele azóta, hogy írtam róla, meg ilyenkor sok a ZH meg vizsga is.

Azért előzetesen felteszem a kapcsolást a honlapomra
(vigyázat, 1.3Megás file)
(RF rész még csak a fejemben van meg, de a hangfrekis résznek már végleges nyákterve van, kivezérlésjelzővel végfokkal mindennel együtt, és minden jól megy a próbapaneles kísérletek szerint.)
http://www.stud.u-szeged.hu/Jojart.Peter/HF_resz.bmp
Ja, pár alkatrész értéket még kísérletileg kell belőnöm


hétf. dec. 10, 2007 17:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Google a nagy barátunk...
Tömören annyi, hogy bármit vehetsz, hallgathatsz, de az adó tudta/beleegyezése nélkül nem használhatod, és nem adhatod át harmadik félnek.

"A rádió távközlés titkossága

A fedélzeti rádió távközlő állomásért felelős és üzemeltetésével megbízott valamennyi személy köteles a rádió távközlés titkosságát megőrizni. Valamennyi személy, akik számára szolgálati tevékenységüknél fogva ismertté válik a rádió távközlési beszélgetések tartalma, vagy a rádió távközlési beszélgetés ténye, vagy a rádiótelefon szolgálat útján nyert bármilyen ismeret, kötelesek ezeket harmadik személy előtt titokban tartani.

A rádió távközlési titok megszegését a törvény bünteti.

A rádió távközlési titok nem terjed ki az alábbi beszélgetésekre:

1. "MINDENKINEK" közlemények
2. Más mozgó rádió távközlési állomások által leadott meteorológiai adatok, még akkor sem, ha azok a meteorológiai szolgálatnak szólnak.
3. A belvízi hajózás számára szolgáló információk (például a menetirány megadása).

A rádió távközlési titok megtartásának kötelezettsége alól csak a bíróság adhat felmentést. "


vas. dec. 09, 2007 10:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Hali!
Tudtok é hatályos jogszabályt belinkelni, amiben benne van a távközlési titok rádióhallgatásra szóló része?


csüt. dec. 06, 2007 17:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Hogy én mit találtam... :D
http://users.atw.hu/petyamuvek/vhf.htm
gratula a srácnak!
Hát, ha még nyákrajzok is lennének! (meg építési tapasztalatok!!!)
:wink:

érdemes körbeszaglászni!


pén. nov. 23, 2007 16:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Gafly-> a linket megnézetm, de nem találtam koaxos tápvonalra utalást (viszont nagyon szép forgókat, és induktivitásokat láttam! Szerintem ezek házilag is kivitelezhetőek!!! :P )


pén. nov. 09, 2007 9:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Valami mikrohullámú fejből kiberhelt diódákkal lehetne egy diódás kapcsolóáramkört csinálni. De hogy mennyire marad impedanciahelyes a kapcsoló után a jel azt nemtom...


csüt. nov. 08, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Ha már megint az ide-oda terjedő jeleknél tartunk, hogy lehet azt megoldani, hogy elektronikus eszközzel meg lehessen akadályozni egy triggerjel (impulzus) terjedését egy kábelen ha pl bajt érzékel az áramkör, egyébként meg impedancia helyesen továbbengedni?
létezik ilyen feladatra valami spéci alkatrész/megoldás? Vagy nekem kell kitalálni valami trükköt?

(TTL jel 50 ohmos koaxon közlekedik 2-3 ns felfutási idővel, ezt a jelet kellene leblokkolnom, ha az áramkör logikai része hibaüzenetet jelez, így nem lövi szét az impulzus lézer az optikát.)


csüt. nov. 08, 2007 18:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Neked bevált?

Nem. De nem kismertekben azert, mert nem is csinaltam meg :)

Viszont itt erdemes vegignezni a linkeket....

http://www.fortunecity.com/marina/westi ... nical.html


csüt. nov. 08, 2007 12:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Ilyen leírást az RT-ben láttam, azt hiszem MACH volt a neve.
Valamiért nem terjedt el. Neked bevált?


csüt. nov. 08, 2007 12:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Harisnyas koaxot beszerez.
Kulso mua szigetelest eltavolit.
Arnyokolo harisnyat ketoldarol megnyom.
Arnyekolo harosnyat konnyeden lehuz.
Szigetelo anyagba ek alaku hosszanti bevagast keszit.
Szigetelt vezetot horonyba befektet.
Harisnyat visszahelyez es meghuz.
Orul :)


csüt. nov. 08, 2007 9:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Köszönöm!
megnézem a RTÉK '89-t, ha bevált, akkor az kell nekem! :D


csüt. nov. 08, 2007 7:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
Sziasztok.

RTÉK '89 110. oldal. Többszörösen utánépített, működik. Hasonlókat lehet vele mérni, mint a 8ET híddal, 2m kézirádió 2W kimenővel simán kifekteti a 100 uA-es műszert, csak jóféle dióda kell bele. És nem utolsósorban hótt egyszerű konstrukció, nem kell koax harisnya alá fűzögetni szálakat stb.

hmli


csüt. nov. 08, 2007 6:58
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Iranytu írta:
Miért nem találok a neten iránycsatolós SWR mérőt 2m-re?


Szerintem a Rádiótechnikákban találsz, valamire emlékszem, csak nem amatőrködtem.
Valaha volt két belső eres koaxom, de hogy hol van? :cry:
És egy iránycsatolós TV konnektor nem jó?
Vagy egy kábel TV gerinc jel elosztó? Mint ha az is úgy nézne ki.

üdv! proli007


szer. nov. 07, 2007 15:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Hát..talán azért nem találsz (pedig jópár éve az antenna mellett ez volt a slágertéma) mert inkább mindenki megveszi készen.
2méterre műszerek nélkül nem annyira fog elfogadhatóra sikerülni,hiába csak pár drót meg dióda.

Monjuk ilyen csávók is vannak:
http://www.qsl.net/n9zia/wireless/pwr-mtr-pics-1.html

:lol:


szer. nov. 07, 2007 12:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Tehát RH-ra a trafós kivitelezhető.
Miért nem találok a neten iránycsatolós SWR mérőt 2m-re?
Elvileg egy vályú, benne a meleg érrel. Meg 2 vékony kanóc.
Elvileg... :?
Ha esetleg lenne vkinek ilyesmi otthon egy fotót feltehetne a belső lelkivilágáról :idea:


szer. nov. 07, 2007 7:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az első gyakorlatilag egy híd szerű konstrukció,vagyis nem üzemszerű állapotban méri a valós SWR-t,hanem egy ismert impedancia és az antenna közti feszültség "megoszlását" vizsgálja,nagyon leegyszerűsítve.

A második a trafós nem rossz,RH-ra még meg is lehet tekerni,csak ennél én részletesebb leírás alapján mernék belefogni.

Az utolsó az egy gyári MFJ,azt legfeljebb úgy próbálnám meg lemásolni (hátha sikerül alapon),hogy ott volna a konstrukció előttem kidobozolva...ez így rajzból szerintem "vakrepülés".

Alapvetően az "igazi" SWR mérők un. iránycsatolóra épülnek,elvben egyszerű párhuzamos vonalak egy nyákon,vagy párhuzamos drótok a készülékben...gyakorlatban a házi rajzolású SWR mérők 99%-a maximum indikátornak jó,(sőt maga is rontja az SWR-t :) ),de nem pontos műszernek.
Sok nagyobb végfok paneljában is berajzolnak ilyen "mórickamérőt",hogy legalább a biztosan szélsőséges SWR-t visszajelezze,és leállítsa a végfokot mielőtt többminden kipukkad.

Az 2méteres iránycsatolós SWRmérő másik gondja, a kézirádiók által szolgáltatott néhány W még bőven kevés a kis visszavert teljesítmény pontos méréséhez,egyszerűen nincs akkora feszültség,amit egyenirányítva pontos mutatókitérést kapunk.
Kényszerből a gyári műszerek már 5W-al működnek (ez az alsó méréshatár,mert sokaknak csak egy kézirádiója van),de erre a méréshatárra elképesztő,akár 8%-os hibát is megadnak a leírásban eldugva valahol.


kedd nov. 06, 2007 18:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
itt van pár SWR mérő kapcsolás. Vélemény?
http://iranytu.uw.hu/QRP_SWR.doc
http://iranytu.uw.hu/SWR_mero_trafo.doc
http://iranytu.uw.hu/SWR_mero_MFJ-841.pdf

Van valakinek jobb bevált/jobb kapcsolása?

144-146MHz környékére milyen SWR mérőt szoktak készíteni. Az antenna mérőhíd nem igazán egyszerű használatú.


kedd nov. 06, 2007 7:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Érdemes lenne a TI (Burr-Brown) oldalán végigszaglászni, nagyon alacsony zajú műv. erősítők iránt.


pén. nov. 02, 2007 13:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4374
Tartózkodási hely: c:\windows
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
Hali!
Néhány műverősítő meg tranyó adatlapjában keresgéltam saját alapzaj adatok után, mert a leendő rádióm HF erősítője,...


Sajnos én nem értek hozzá, de hátha itt lelsz infót:
http://www.national.com/kbase/category/Power.html#187


pén. nov. 02, 2007 12:15
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 276 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség