Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 15:53



Hozzászólás a témához  [ 54 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Digitális óra KIT probléma, plz segítsetek! 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Gafly írta:
Orules...
Ugye hogy kar lett volna feladni? :)

Igazad volt, de most meg fő a fejem, hogy milyen dobozba rakjam, mert mégis csak egy szobai darab lesz belőle....


kedd okt. 23, 2007 10:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Orules...
Ugye hogy kar lett volna feladni? :)


kedd okt. 23, 2007 9:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Miért ne maradhatna a trimmer? Egy csepp festékkel szokás fixálni maximum.
De régi monitorokban,tévékben tucatnyi trimmer van,probléma nélkül mennek évekig.
Ugyanakkor,ha a feszültésget már beállítottad,akkor felesleges,kicserélheted ellenállásra,az kisebb,olcsóbb.


hétf. okt. 22, 2007 21:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Végül is megvan, szerencsém volt, mert nagyobb feszt adva az óriás kijelzőknek, és meghagyva az erdetit a kis kijelzőkhöz, jó lett.
Összedobtam LM317-el egy szabályozható kapcsolást, és 7.2V környékén állt be 6mA-es áramfelvétellel a jó fényerő. Még dobotozni kell.
(Az LM317-es kapcsolában egy trimmer van. Ez maradhat hosszú távon is, vagy cseréljem ki fix ellenállásra?)


hétf. okt. 22, 2007 21:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Akkor az IC tápját is növelned kell,különben bajok lesznek.
Innentől nem vagyok biztos benne,elvileg ez egy CMOS IC tehát minimum 12V-ig vidáman kell mennie.Az adatlapja erről mélyen hallgat,de én arra tippelek simán elmegy 8V-ról. Ha kipróbálod és melegszik vagy elszáll akkor viszont így jártál,más megoldást kell keresni.


hétf. okt. 22, 2007 15:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Egyszerű,bekötöd a kijelzőt ugyanúgy,csak kisebb ellenállásokkal.De mintha ezt már írtuk volna :hm:
A tizedesponthoz tegyél nagyobb ellenállást,(ha bekötöd)mert ott csak két led van.

Értem, de a 5-6V kevés, hiába csökkentem az ellenállást. Növelhetem az common anód feszültségeket 7-8V-ra?


hétf. okt. 22, 2007 14:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Egyszerű,bekötöd a kijelzőt ugyanúgy,csak kisebb ellenállásokkal.De mintha ezt már írtuk volna :hm:
A tizedesponthoz tegyél nagyobb ellenállást,(ha bekötöd)mert ott csak két led van.


hétf. okt. 22, 2007 14:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Végül is tökéletes lett az óra. :D
Az történt, hogy az R5, R15, R25 értéke nem jó 30k-nak, hanem 3k3 a helyes. Továbbá a 4013-as IC-t ki kellett cserélni. Tehát most már úgy működik, ahogyan kell.

Viszont dobozolás előtt lenne még 1 gond, amiben konkrét megoldási javaslatot szeretnék kérni tőletek:
Az óra BCD kimenetes, a kijelzőket amik MAN 14mm-es közös anódos kijelzők 4543-as IC-kel hajtottam meg. Így csináltam, és ez tök jól is működik:
Kép

De van 4db. 56mm-es kjelzőm, és szeretném ezzel üzemeltetni az órát. Pontosabban az első 4 digit, az óra és a perc lenne nagy kijelző, a másodperc pedig a maradna a jelenlegi 14mm-es MAN kijelző.
Igen ám, de a nagy kijelző kb 7.5V , és kb 8mA kell a megfelelő fényerőhöz.
A mellékelt rajzból kiderül, hogy azért, mert ebben 4 led van sorbakötve:
Kép

Hogyan oldjam ezt meg? Az is jó lenne, ha valahogy egy fényerőre lehetne hozni a 6 digitet.
A BCD to 7 segment dekóder (4043-as IC) szegmensenként 10mA-ig jó, tehát elvileg az szerintem maradhatna.
Tudnátok valami konkrét javaslattal segíteni?


hétf. okt. 22, 2007 13:36
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
watt írta:
Mondjuk elsõ lépésben lehet, hogy meg kellene érteni a mûködését! Mert az egész részekre szedhetõ, és részenként lepróbálható, kb. fél óra alatt el lehet dönteni, hogy hol a hiba! Én megint úgy érzem, mintha álmodnék, és futnék, de valami miatt nem megy.


nekem is ez a véleményem.

1. ez egy elb. kapcsolás

2. ettől függetlenül részenként is szépen próbálható, a hiba könnyen behatárolható.


szer. okt. 17, 2007 12:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Rapidus írta:
Épp ez a gond, hogy aránylag egyszerű, mert az első IC 10-es osztása (ez működik) után a második IC is elvileg jó, mert a rajz szerint B=4, C=2, tehát megvan a 6-os osztás. A datasheetben ez Q2+Q3.

De MotoHacker ötlete nyomán a 30k-s R5-tel párhuzamosan kötöttem egy 18k-s ellenállást, erre elindult a második digit, és számolt is. De sajna nem 59-ig, hanem 99-ig. Itt a perc digitnek kellett volna lépnie, de nem lépett. Helyette "eltűnt" a mpx1 digit, és csak a mpx10 változásait lehetett látni 10 másodprecenként.

Ekkor elegem lett, mert halvány gőzöm sem volt, hogy ez mitől lehet.
Félretettem egyelőre.


Minden egységnél a számlálás végét a diódák határozzák meg. Akkor emelkedik meg a diódák anódján a fesz, amikor mindkét diódához tartozó kimenet 1 lesz. Tehát, ha hibát tovább akarod keresni, akkor azt kell kierítened, hogy a diódák anódján miért nem emelkedik meg a fesz, vagy ha megemelkedik, akkor a hozzá tartozó inverter, miért nem resetálja le az IC-t!

A törlés gomb működik???

De mindenek előtt Gafly felvetése miatt, miszerint az összes mért értéked a lehetetlenség kategóriában van, mérd újra gondosan a tápokat! (első körben!)


szer. okt. 17, 2007 11:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Rapidus,

ha nem neztel el nagyon valamit,
akkor ezek az ertekek nagyon hibasak:

> Ha a negatív mérõcsúcs a 12V-on, ezeket mérem:
> 1: 6.8
> 2: -4.6
> 3: 0
> 4: 0
> 5: 0
> 6: 0
> 7: 6.9
> 8: 5.0
> 9: 7.0
> 10: 7.0
> 11: -5.0
> 12: -5.3
> 13: -5.0
> 14: -7.2
> 15: -6.6
>
> Digit multimétrem van, egy Maxwell 25304.

Gondolj csak bele, a 8-as lab a Vss, es testen
kellene lenni. Tehat itt -12V-nak kellene lenni...
De a tobbi is teljesen abnormalis...

> Néhány lábnak tényleg nincs funkciója.

Igen, annyit sikerult meg kisilabizalni, hogy
a P0...P3 labaknak itt nincs funkcioja
(mert a 7, 9 es 10 labak magas szinten vannak
es igy a preset bemenetek allapota nem szamit),
bar jobb lenne azert ha valamelyik tapfeszre
(praktikusan a 0 lenne kotve).


Csatlakozom MH-hoz, hogy ismet egy nagyon alapos
atnezes kellene tiszta fejjel.Sokszor volt mar
velem is, hogy csak masnap, harmadnap talaltam
meg egy elkotest/elnezest...


szer. okt. 17, 2007 11:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Épp ez a gond, hogy aránylag egyszerű, mert az első IC 10-es osztása (ez működik) után a második IC is elvileg jó, mert a rajz szerint B=4, C=2, tehát megvan a 6-os osztás. A datasheetben ez Q2+Q3.

De MotoHacker ötlete nyomán a 30k-s R5-tel párhuzamosan kötöttem egy 18k-s ellenállást, erre elindult a második digit, és számolt is. De sajna nem 59-ig, hanem 99-ig. Itt a perc digitnek kellett volna lépnie, de nem lépett. Helyette "eltűnt" a mpx1 digit, és csak a mpx10 változásait lehetett látni 10 másodprecenként.

Ekkor elegem lett, mert halvány gőzöm sem volt, hogy ez mitől lehet.
Félretettem egyelőre.


szer. okt. 17, 2007 11:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Mondjuk első lépésben lehet, hogy meg kellene érteni a működését! Mert az egész részekre szedhető, és részenként lepróbálható, kb. fél óra alatt el lehet dönteni, hogy hol a hiba! Én megint úgy érzem, mintha álmodnék, és futnék, de valami miatt nem megy.

Tehát a kérdés, hogy az adatlap szerint érthető, hogy hogyan működnek az egyes fokozatok? Érthető az is, hogy hogyan lehet és melyik lábon rábírni a belső számlálókat a lépésre?


szer. okt. 17, 2007 10:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Ám ha sok más baja is van, és ráadásul
> lehet, hogy nem is mûködõképes az egész,
> akkor ez a dolog nem fog összejönni.

Szerintem ne add fel, azert annyira nem osszetett
ez a kapcsolas hogy ne lehetne feleleszteni...


szer. okt. 17, 2007 9:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Küldtem egy privit!


kedd okt. 16, 2007 21:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Szerintem csinálj PIC égettőt,nem egy ördöngősség!!
Van rengeteg óra terv a 70es évektől,mai szemmel mind alkatrésztemetők,bár talán nem ennyire.

De naptárat,öröknaptárat,ébresztőórát,stb már sosem csinálsz digitális ic-ből,vagy ha igen,az akkora lesz,mint egy iskolai fűzet,és ágymelegítőnek is használhatod,annyit fog fogyasztani :D

Nomeg a lényeg a tanulgatás, alapok ismerete, azért küzdhetsz még egy kicsit ezzel az órával is. Párezer forint a boltban egy csilivili óra,ezért építeni biztos nem éri meg..ha jól rémlik legutóbb 150ft-ért vettem rádiós ébresztőórát a kukáspiacon ;)


kedd okt. 16, 2007 20:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Annyit megtehetsz még,szívósan végignézel minden alkatrészt,minden diódát,minden ellenállást,minden kötést ohmmérővel,stb.
Szerintem a felhúzó ellenállás értéke sántít,ezért meredek a tüske,és ezért
nem lép a számláló.

De lehet még rengeteg hiba benne,ld második digit nullázása sem működik,stb.Alkatrészcserékre,fordítva berakott diódára,hasonlókra tippelek.

Elvi hibát én ezen a rajzon nem látok,ennek működni kell!! Csak elég móricka az egész,értékek nincsenek,alkatrészpozíciókat nem tudom elolvasni,így nehéz gondolkodni.


kedd okt. 16, 2007 20:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Amúgy tudtok olyan PIC nélküli óra kapcsolást (nincs PIC égetőm), ami 6 digites, a másodpercet is kijelzi és nem alkatrésztemető?


kedd okt. 16, 2007 20:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Mindenki másnak is köszönöm a segítséget, rendes dolog volt tőletek, hogy megpróbáltátok. Ám ha sok más baja is van, és ráadásul lehet, hogy nem is működőképes az egész, akkor ez a dolog nem fog összejönni. Csak azt nem értem, a **** miért árulja működőképes áramkörként?


kedd okt. 16, 2007 20:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Rapidus írta:
Hagytam végigmenni, most a mpx10 digit is elszámol 0-tól 9-ig, igaz "kicsit" összevissza. Ezt eddig nem csinálta. A perc kijelzője marad 0-án, nem vált 1-re.


Egek,dehát az meg csak 5ig mehetne... 59 másodperc után már 00-nak kellene jönnie.. vagyis a második digit nem is resetel... :(

Én ezt lassan feladom, több itt a hiba,mint égen a csillag...
Ráadásul a rajzot is alig lehet átlátni,értékek sincsenek feltüntetve...pedig jópár alkatrészérték hibás lehet,ez eléggé jellemző a kit-ekre,esetleg lehetnek rossz alkatrészek benne,ez még bolti alkatrésznél is előfordul néha!

Köszönöm az eddigi segítségedet, azért sikerült némi eredményt elérni! Jó pihenést Neked!


kedd okt. 16, 2007 20:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az elöbb már volt egy tipp, lehet, hogy túl keskeny az átvitel jele, az IC adatlapot nézve benne van a korrekt megoldás, hogy hogyan illik szinkronizálni az órajellel az átvitelt.


kedd okt. 16, 2007 20:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Rapidus írta:
Hagytam végigmenni, most a mpx10 digit is elszámol 0-tól 9-ig, igaz "kicsit" összevissza. Ezt eddig nem csinálta. A perc kijelzője marad 0-án, nem vált 1-re.


Egek,dehát az meg csak 5ig mehetne... 59 másodperc után már 00-nak kellene jönnie.. vagyis a második digit nem is resetel... :(

Én ezt lassan feladom, több itt a hiba,mint égen a csillag...
Ráadásul a rajzot is alig lehet átlátni,értékek sincsenek feltüntetve...pedig jópár alkatrészérték hibás lehet,ez eléggé jellemző a kit-ekre,esetleg lehetnek rossz alkatrészek benne,ez még bolti alkatrésznél is előfordul néha!


kedd okt. 16, 2007 20:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Álj!!
Akkor működik a második digit,hiszen 1-re ugrott! Ez eredmény!
Nem azt mondtam,hogy így jó lesz,nem kell bele a dióda...a hibát keressük távirányítással.
Pont ennek kell történnie a dióda nélkül,már csak azt kell kitalálni,ha visszateszed a diódát miért nem jó!

Szerkesztettem utólag, valószínűleg nem láttad, nézd meg légyszíves!


kedd okt. 16, 2007 20:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
inkább kézzel léptesd, ne az órajelről.

lehet, mert van a 10 állapot, és utána a 15 ős érték jóval közelebb van, mint a második 10.

magyarul az egyes helyiérték normál 16-os számlálóként működik, még akkor is, ha látszólag értelmetlem a működése.
Két dolog nincs benne, (most) a decimális nullázás, és a 10-es érték feletti állapotok dekodolása, azaz hibátlanul csinálja, csak a látszat egy kicsit becsapos.

utólagszerk: ráadásul lehet, hogy a negatív élre is ugrik a 2. IC. (az egyes helyiérték betelt, az összes kimenete logikai nullára vált)

A műszer folyamatosan tedd a 2. IC kettes lábára, és igy léptesd.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára outsiheder kedd okt. 16, 2007 20:20-kor.



kedd okt. 16, 2007 20:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Álj!!
Akkor működik a második digit,hiszen 1-re ugrott! Ez eredmény!
Nem azt mondtam,hogy így jó lesz,nem kell bele a dióda...a hibát keressük távirányítással.
Pont ennek kell történnie a dióda nélkül,már csak azt kell kitalálni,ha visszateszed a diódát miért nem jó!


kedd okt. 16, 2007 20:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Hagytam végigmenni, most a mpx10 digit is elszámol 0-tól 9-ig, igaz "kicsit" összevissza. Úgy értem, hogy a számsorrend stimmel, 0-1-2-3 stb, csak nem 1 perces időközönként vált, hanem hol rövidebb, hol hosszabb idő alatt. És eközben hol, az egyik, hol a másik digit tűnik el a mp és a mpx10 közül. Ezt eddig nem csinálta. A perc kijelzője marad 0-án, nem vált 1-re.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Rapidus kedd okt. 16, 2007 20:13-kor.



kedd okt. 16, 2007 20:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Kicseréltem ugyan az (ezt már megtettem régebben is).

D2 kiforrasztása után a következő digiten is látni valamit, de tényleg hülyeségeket.
A mp ugyanúgy elszámol 10-ig, ekkor a mpx10 digit az eddigi 0-ról 1-re vált, de a mp-es digiten ekkor semmi sem világít.
Ezek után elég hamar, (hamarabb mint 10mp) a mpx10 digit 2-re vált, és néhány másodprc múlva megjelenik a mp-es digit is, és újra számol 10-ig, stb.

Az IC2 2-es lábán a testhez képest 0.6V van, ami felugrik 8.1V-ra, de a kijelző kiccsit össze vissza van, ezért nem tudom ez mikor van.

Melyik digitet léptessem kézzel 10-ig? Mert közben az óra jár ezért a mp-et és mpx10-et nem tudom, megy magától.


kedd okt. 16, 2007 19:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Rapidus!!

Rakd vissza azt a két diódát,semmi baj velük!!

Cseréld meg a két első IC-t,nézd meg működik-e úgy is ami eddig.
Csak,hogy biztos legyen,nem az IC szivat-e!

Aztán forraszd ki D2 egyik oldalát a nyákból,hogy a számláló ne tudjon nullázódni.

Utána léptess el 9-ig kézzel,majd nyomj még egyet.
Akkor elképzelhető,hogy valami hülyeséget fogsz látni,mert a számláló 10en áll.
Na ekkor mérd meg a második számláló 2es lábán a szintet.
Elvileg magas szintet kell látnod és eddigre a felfutó élre a számlálónak már lépnie kellene egyet!


kedd okt. 16, 2007 19:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Jogos, hogy nem számol, mert a kiszedett diódák közül valamelyikről mindig testet (alacsony logikai értéket) kapna, de ha ki vannak szedve, folyamatosan (statikusan) kinullázza a számlálót!


kedd okt. 16, 2007 19:31
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem, ÉS kapcsolat van, 2 az első hatványon + 2 a harmadik hatványon, azaz 2+8, csak addig lesz ez az érték, amig ki nem nullázza a számlálót
Mind a B1, mind a d1 kimenetnek magas helyiértéken, logikai "I" értéknek kell lennie (szvsz a pozitiv tápfesz közeli érték)

A rajzon az IC-1 felett be is van rajzolva a pozitiv impulzus.
Na jó, ez pozitiv logikával van igy.

Negativ logikával egy kicsit trükkösebb, mert nincs átvitel, ha akár a B1, akár a D1 alacsony logikai szinten van. Ez igy egy szép VAGY kapcsolat.

Ha jól emlékszem, ez a De Morgan tétel/transzformáció (remélem jól emlékszem...)


kedd okt. 16, 2007 19:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Teljesnen összekeveritek szerencsétlent.
A diódák jók ahogy vannak,és semmi nem "lebeg" aminek nem szabadna.

Az első számlálót az inverteren keresztül reseteli is saját 10-es értéke,hiszen utánna nullára áll vissza.
Vagyis az inverter előtt megvan a magas szintű impulzus a kellő időben.
Ez,ha eljut a második IC lábára,a szintek szerint amit mért,léptetnie kellene.

Én itt akadtam el,mert mikor beírta a fesz.-eket átnéztem háromszor,és arra jutottam,valami nagyon alapvetőt elnézek,mert ennek így működnie kell.


kedd okt. 16, 2007 19:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Hutty írta:
A két dióda, ami a beállított értéknél resetelne, "és" kapcsolatban kellene lennie, nem "vagy"-ban ahogy most van. Vagyis (ha az első digitet nézzük) kettőnél és nyolcnál is resetelne és léptetné a második digitet. :shock:

Ezt nem vágom. Magyarul egy KIT amit árulnak, el van rajzolva?


kedd okt. 16, 2007 19:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. nov. 05, 2005 8:45
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A két dióda, ami a beállított értéknél resetelne, "és" kapcsolatban kellene lennie, nem "vagy"-ban ahogy most van. Vagyis (ha az első digitet nézzük) kettőnél és nyolcnál is resetelne és léptetné a második digitet. :shock:


kedd okt. 16, 2007 19:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
outsiheder írta:
Ha akár a másodperc, a perc, és az óra egyes helyiértéke "kézzel" állítható, akkor a tízes helyiérték felé az átvitel nem megy, vagy az adott tizes helyiértéken levő számláló nem tudja feldolgozni a jelet.

Viszont ha kivetted a két diódát, akkor most nem 10-ig (0-9) számol az (egyes) másodperces rész, hanem 16-ig (0-15) Igy van?

Ha kiveszem a diódákat (D5 és D6 az IC1 fölött), akkor nem, számol, minden "0"-án van


kedd okt. 16, 2007 19:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha akár a másodperc, a perc, és az óra egyes helyiértéke "kézzel" állítható, akkor a tízes helyiérték felé az átvitel nem megy, vagy az adott tizes helyiértéken levő számláló nem tudja feldolgozni a jelet.

Viszont ha kivetted a két diódát, akkor most nem 10-ig (0-9) számol az (egyes) másodperces rész, hanem 16-ig (0-15) Igy van?


kedd okt. 16, 2007 18:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
outsiheder írta:
Biztos, hogy jó helyen méred?

A vustliban: Ez egy nagyon hosszú kigyó, a fejétől a farkáig 2m, a farkától a fejéig újabb 2m, tehát ez egy 4m-es kigyó.

Huha, nem pontosan értem mire gondolsz, de ha az IC2 2. lábára, akkor biztosan itt mértem az IC2-t:
-egyszer a - tápfesz ág, és az IC2 2. lába között,
-másodszor pedig a +12V és az IC2 2. lába között.
Nem így kellett volna?


kedd okt. 16, 2007 18:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Biztos, hogy jó helyen méred?

A vustliban: Ez egy nagyon hosszú kigyó, a fejétől a farkáig 2m, a farkától a fejéig újabb 2m, tehát ez egy 4m-es kigyó.


kedd okt. 16, 2007 18:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
outsiheder írta:
Egy (alap) kérdés: Az összes helyiértéket tudod "kézzel" léptetni?

És ha a K4-t megnyomod, akkor az összes helyiértéket törli/nullázza?


Csak a mp, a perc, és az óra egyik digitjét tudom léptetni, és a K4 mindent nulláz, amit látok.


kedd okt. 16, 2007 18:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 08, 2007 13:21
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egy (alap) kérdés: Az összes helyiértéket tudod "kézzel" léptetni?

És ha a K4-t megnyomod, akkor az összes helyiértéket törli/nullázza?


kedd okt. 16, 2007 18:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Kivettem a két diódát, az IC2 második lábán így a testhez képest 11.99V-ot, a +12-höz képest 6.81V -ot mérek.

Akkor a D5, D6-ot diódát cseréljem ki, meg az R5-öt is, ez eddig oké.
De ennek 5v-ot kellene kapnia? A tápfesz 12V.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Rapidus kedd okt. 16, 2007 18:32-kor.



kedd okt. 16, 2007 18:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Ha a negatív mérőcsúcs a 12V-on, ezeket mérem:
1: 6.8
2: -4.6
3: 0
4: 0
5: 0
6: 0
7: 6.9
8: 5.0
9: 7.0
10: 7.0
11: -5.0
12: -5.3
13: -5.0
14: -7.2
15: -6.6

Digit multimétrem van, egy Maxwell 25304. Néhány lábnak tényleg nincs funkciója.
Szerk: közben olvastam a többit is, nézem.


kedd okt. 16, 2007 17:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Én azt nem értem, hogy az IC-k 2-es lába(Clock) mitől fog felemelkedni? Nem látok semmilyen felhúzó ellenállást!

Közben rájöttem, hogy milyen bénán jelölték a +-t! :roll:

A két diódát az IC1 -11 és 13. lábáról le kell kötni, és megnézni, hogy felemelkedik e a fesz az IC2 2. lábán!

Ha igen akkor a két dióda nem jó, vagy az IC rossz, vagy a felhúzó ellenállás nem jó, vagy nem kap 5V-ot!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára watt kedd okt. 16, 2007 17:56-kor.



kedd okt. 16, 2007 17:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Ez nem pont fordítva kellene, hogy legyen?
> És ha igen, mitõl lehet?

Gondolom digit multimeterrel mersz,
azzal pedig nagyon nem fogod latni
a tuimpulzust.


kedd okt. 16, 2007 17:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Watt, koszi a linkelest :)

Rapidus, addig is ameddig
elemezzuk a problemat, itt az
IC adatlapja (ha meg nem
lenne meg):

http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 61BD.shtml

Mivel merted ezeket a feszultsegeket,
digit multimeterrel?

Merd meg ugyezet a +12-hoz kepest is.

Tenyleg szabadon lebeg egy csomo lab???


kedd okt. 16, 2007 17:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Rámértem a második IC 2-es lábára:
Amíg az egyes mp-ek számlálása megy, addig 0.637V a fesz. Ha eléri a 0-át akkor viszont leesik 0.567-re. :roll: Utána visszamegy 0.637-re, és a következő nullánál újra leeseik, és így tovább.
Ez nem pont fordítva kellene, hogy legyen? És ha igen, mitől lehet?


kedd okt. 16, 2007 17:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Most a másodperc tizes helyiértéke sem működik ??

Csak a mp egyes helyiértéke működik (Innen tudom, hogy jár az óra, mert szépen lépeget 0-tól 9-ig) a többi 5 digiten stabilan "0" kilejzés van.


kedd okt. 16, 2007 15:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 18:57
Hozzászólások: 446
Hozzászólás 
Gafly írta:
Szep alkatresztemeto :)

Nos igen, a kovetkezo nyomon
kellene elindulni:

.....
Szerintem elsokent a masodik IC reset
laban merj...


Először is köszönöm a segítő szándékodat!
A második IC 1-es lábán 11.98V van
A többi lábát is megmértem:
2- 0.63V
3- 0.93V
4- 0.93V
5- 0.98V
6- 0.98V
7- 12.01V
9- 12.00V
10-12.00
11-0.0V
12-0.03V
13-0.03V
14-0.01V
15-0.01V


kedd okt. 16, 2007 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
~12V az 12volt váltófesz .. ;) Inkább kb 12V a helyes.. :)

A percnek nem 9mp után hanem 59 mp után kellene lépnie!!
Most a másodperc tizes helyiértéke sem működik ??

Első tippem,hogy valamelyik dióda fordítva van véletlenül...

Rémálom ez az áramkör,egyre jó,tanulni,hogyan működik egy óra.
Ha viszont sem a haver,sem te nem juttok vele dűlőre,akkor abból nem lesz tanulás...

(( UI:Kár volt ennek megint vadiúj topicot nyitni,szerintem :roll: ))


kedd okt. 16, 2007 15:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Szep alkatresztemeto :)

Nos igen, a kovetkezo nyomon
kellene elindulni:

Ugye ezek a sorbakotott szamlalok
ugy mukodnek, hogy amikor elerik
a diodakkal beallitott erteket,
peldaul az elso fokozatnal
10 (azaz binarisan 1010) akkor a
diodak kozos pontjan magas szint
lesz egy pillanatra (mert a diodak
akkor nem huzzak le foldre) es ugy
keletkezik egy reset impulzus.
Ez adja egyben a kovetkezo fokozat
meghajto jelet.
A reset jel az nalad jonak tunik,
mert az elso fokozat jol szamol.

Lehetseges hogy ez tuimpulzus kicsi
a masodik IC-nek, de inkabb arra
szavaznek hogy a reset aramkore nem jo.

A masodik IC-nek a a reset (1-es)
laban szep stabil magas (~12V)
szintnek kell lenni. Az egyes labon
pedig a tuimpulzust nem szamitva
szep alacsony ~0.6V).

Szerintem elsokent a masodik IC reset
laban merj...


kedd okt. 16, 2007 14:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Gaflynak, mert megérdemli! :)
www.watt_tar2.tvn.hu/vegyes/rajz_nyak.jpg
www.watt_tar2.tvn.hu/vegyes/reszletes.jpg


kedd okt. 16, 2007 14:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 54 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 61 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség