Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 12:08



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Köszönöm a hosszú írást, pláne másodszorra!
De... :)
...pont mintha a lényeg maradt volna le, legalábbis számomra:
Idézet:
Az első 2-3 centiméteren a külső terelő csak egész kevés hatást fejt ki az
egész légoszlopra, az szinte tehetetlenül lendülne tovább, de a válaszfal
végéhez érve ez a majdnem állandó keresztmetszet ugrásszerűen
kétszeresére növekszik, az akusztikai impedancia a felére csökken.

Ok, de miért? Mitől tűnik így? Tőlem magyarázhatod valamilyen áramlási példával vagy mechanikai analógiával is!

Idézet:
Ezt a két rezonanciát ott lehet a legjobban csillapítani, ahol a hullám sebességmaximuma
van. Ugyanez igaz az F2 frekvencián kialakuló állóhullámra is.

Vagyis akkor hová lenne érdemes vattát tenni? Illetve akkor az U kanyarban lehetne vmit trükközni a KM-tel?


vas. jan. 14, 2007 19:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Ezt most nem értem. Miért lenne KM növekedés? Egy U alakú csönél a fizikai KM ugye végig állandó.
A logikai KM viszont egy U kanyarban pont mintha növekedne?
Nekem valami inkább az tűnne logikusnak, hogy a kanyart nem képes bevenni, ezért a levegő
tehetetlensége ott nagyobb a hang vezetésére, éppen úgy, mint ha egy szűkebb KM-tel lenne
dolgunk. Hol van a tévedésem? Azt értem, hogy ha kisebb, ha nagyobb az eltérés a lényeg,
mert az mindenképpen (nyilván csak részleges de nem elhanyagolható) reflexiót okoz.

Legyen egy szabályos U alakú csövünk, egy félhengerrel lezárva, a válaszfal teteje is félhenger alakúra csiszolva.
Jön a nyomáshullám a zárt vég felől, odaér a válaszfal végének a síkjához, illetve pontosabban a végét lezáró félhenger érintkezési pontjához, amellyel pontosan egy magasságban belép a külső falon a terelő félhenger hatása. Az első 2-3 centiméteren a külső terelő csak egész kevés hatást fejt ki az egész légoszlopra, az szinte tehetetlenül lendülne tovább, de a válaszfal végéhez érve ez a majdnem állandó keresztmetszet ugrásszerűen kétszeresére növekszik, az akusztikai impedancia a felére csökken. Az impedanciaillesztetlenség miatt egy visszavert hullám indul a zárt vég felé. Az állóhullámarány meghatározható az impedanciák arányából: ÁHA=Z0/Z=2.
A reflexiós tényező r=(Z0-Z)/Z0+Z)=0,5/1,5=0,3333... .
A rezonanciafrekvencia kb. F4, nem pontosan négyszerese F1-nek.
A második csőszakaszban is kialakul egy állóhullám a válaszfal teteje és a kilépőnyílás legközelebbi pontja között. Ennek a frekvenciája a kilépőnyílás helyétől is függ, de ez is közel van F4-hez.
Ezt a két rezonanciát ott lehet a legjobban csillapítani, ahol a hullám sebességmaximuma van. Ugyanez igaz az F2 frekvencián kialakuló állóhullámra is.


vas. jan. 14, 2007 18:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Általában én is, de most mégse :(


vas. jan. 14, 2007 16:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Cortez, a jól megírt válaszom elszállt, kezdhetem elölről :(

Ohh, sajnálom! Én pontosan ezért írok notepad-be minden hosszabb hsz-t.
Illetve lustábbaknak a vágólap is jó lehet, elég egy CTRL+A + CTRL+C! ;)


vas. jan. 14, 2007 15:20
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
.....megtaláltam az Application Notest, de önmagában elég semmitmondó, az eddigi tapasztalatok alapján nem helyes a középvonalban mért távolságokkal számolni.

Nem biztos, hogy a szekciókat a középvonallal számolja, nem néztem utána a matematikai háttérnek, de valahogy be kell vinni az adatokat.


vas. jan. 14, 2007 15:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez, a jól megírt válaszom elszállt, kezdhetem elölről :(

pagrus, az FG-4-en néztem először, de még nem találtam az igazit. Watt TTL-jének impedanciamenetén gyönyörűen látszik a becsatoló üreg rezonanciáinak hatása. Hallatszani valószínűleg nem hallatszik, mert csak mélynyomóként használja.

Szerk.: megtaláltam az Application Notest, de önmagában elég semmitmondó, az eddigi tapasztalatok alapján nem helyes a középvonalban mért távolságokkal számolni.


vas. jan. 14, 2007 14:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
....
A csöved vízszintes szakasza biztos, hogy külön életet él, .....

Na ezt már nem számoltam, fülre tettem kevés csillapítást a kanyarba és mértem.


vas. jan. 14, 2007 14:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Az Application Notes-ra tudnál adni valami linket? Nem találom :(......

FG-4 :D


vas. jan. 14, 2007 14:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Az enyémre nem is írsz fdsa?


vas. jan. 14, 2007 13:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Az Application Notes-ra tudnál adni valami linket? Nem találom :(

A csöved vízszintes szakasza biztos, hogy külön életet él, mint ahogy mérhető a deszka vastagságú üreg hatása is egy, a dobozba belülre szerelt hangszóró esetén.


vas. jan. 14, 2007 12:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Pont nem csökkenés van a válaszfal végén, hanem hirtelen kétszeresére növekszik a keresztmetszet.
Józan paraszti ésszel persze azt mondja az ember, hogy "miről tud itt visszaverődni?",
de a tápvonal-elmélet megadja rá a magyarázatot.

Ezt most nem értem. Miért lenne KM növekedés? Egy U alakú csönél a fizikai KM ugye végig állandó.
A logikai KM viszont egy U kanyarban pont mintha növekedne?
Nekem valami inkább az tűnne logikusnak, hogy a kanyart nem képes bevenni, ezért a levegő
tehetetlensége ott nagyobb a hang vezetésére, éppen úgy, mint ha egy szűkebb KM-tel lenne
dolgunk. Hol van a tévedésem? Azt értem, hogy ha kisebb, ha nagyobb az eltérés a lényeg,
mert az mindenképpen (nyilván csak részleges de nem elhanyagolható) reflexiót okoz.

Idézet:
A keresztmetszet-csökkentés egy járható útnak tűnik.

Jó, az előzőből akkor majd kiderül melyik irányban kell menni, de a kompenzálás akkor úgy tűnik
elvileg járható út lenne? Te esetleg nem méregettél ezügyben? Lehet hogy egész jól lehetne
csökkenteni a hajtogatásokból fakadó helyik fele (dupla) rezonanciákat a dobozokban?


vas. jan. 14, 2007 12:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
.....Valószínűleg a fenti probléma miatt sem foglalkozott MJK a kettéhajtott csövekkel......

De foglalkozott, lásd Transmission Line Application Notes című írását, és a számolótábláiban is jól lehet számolni.
Tapasztalatom nincs vele, mert csak egyenes TL-eket építettem, a cső-TL tetején az előre néző kanyar amiben a hangszóró van olyan kicsi, hogy szerintem még egyenesnek számolható. (Mint az avatarom.)


vas. jan. 14, 2007 11:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
fdsamano írta:
Csakhogy a levegő másképp gondolja. Amikor odaér a válaszfal végéhez,
akkor azt érzi, hogy hirtelen megváltozik a keresztmetszet - ezáltal az
akusztikai impedancia - és ezen a ponton reflexió keletkezik...

És esetleg ezzel nem lehetne trükközni úgy, hogy ezt a "virtuális", kanyar miatti
keresztmetszet-csökkenést fizikai keresztmetszet-növeléssel kompenzáljuk?

A spirális csillapításról mi a véleményetek?

Pont nem csökkenés van a válaszfal végén, hanem hirtelen kétszeresére növekszik a keresztmetszet. Józan paraszti ésszel persze azt mondja az ember, hogy "miről tud itt visszaverődni?", de a tápvonal-elmélet megadja rá a magyarázatot. A keresztmetszet-csökkentés egy járható útnak tűnik.
A spirális csillapítást pagrus megcsinálta, az eredményt mérte is, több vájtfülű ember meg is hallgatta, úgy tűnik, hogy bevált.


vas. jan. 14, 2007 10:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Csakhogy a levegő másképp gondolja. Amikor odaér a válaszfal végéhez,
akkor azt érzi, hogy hirtelen megváltozik a keresztmetszet - ezáltal az
akusztikai impedancia - és ezen a ponton reflexió keletkezik...

És esetleg ezzel nem lehetne trükközni úgy, hogy ezt a "virtuális", kanyar miatti
keresztmetszet-csökkenést fizikai keresztmetszet-növeléssel kompenzáljuk?

A spirális csillapításról mi a véleményetek?


vas. jan. 14, 2007 9:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
pagrus írta:
Akkor a legjobb az egyenes cső. És mi a helyzet az állandó keresztmetszetű spirál TL-lel?

Legjobb az egyenes cső, valóban. Valószínűleg a fenti probléma miatt sem foglalkozott MJK a kettéhajtott csövekkel.
Spirál még nem járt a közelemben, amit képen láttam, az inkább bassz-reflex spirál volt.

Az optika is jó.


vas. jan. 14, 2007 2:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
....
Akkor... gondolkozz esetleg mikrohullámos aggyal :)

Vagy optika. Eltérő törésmutatójú közegek határa.


vas. jan. 14, 2007 1:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
.....A terelőlapok javítanak valamit a helyzeten, de ezek a reflexiók létrejönnek teljesen szabályos félhenger alakú terelőlap esetén is.

Akkor a legjobb az egyenes cső. És mi a helyzet az állandó keresztmetszetű spirál TL-lel?


vas. jan. 14, 2007 1:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
pagrus írta:
Hát lehet, rég tanultam műszaki hőtan és áramlástant és már akkor is utáltam :D

Akkor... gondolkozz esetleg mikrohullámos aggyal :)


vas. jan. 14, 2007 1:50
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
fdsamano írta:
....
Gondoljuk mi. Csakhogy a levegő másképp gondolja....

Hát lehet, rég tanultam műszaki hőtan és áramlástant és már akkor is utáltam :D


vas. jan. 14, 2007 1:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
pagrus írta:
A levegő levágja a kanyart amíg lamináris az áramlás (párhuzamosak a rétegek), a terelőlapok segítenek abban, hogy az is maradjon, ne váljon turbulensé, azaz örvénylővé, mert akkor hirtelen megnövekszik az ellenállása (akusztikus impedanciája).

Gondoljuk mi. Csakhogy a levegő másképp gondolja. Amikor odaér a válaszfal végéhez, akkor azt érzi, hogy hirtelen megváltozik a keresztmetszet - ezáltal az akusztikai impedancia - és ezen a ponton reflexió keletkezik, a zárt vég és a válaszfal vége közt lambda/2-es állóhullám alakul ki. Egy másik lambda/2-es állóhullám is kialakul a másik csőszakaszban, a válaszfal vége és torkolati nyílás kezdete között.
A terelőlapok javítanak valamit a helyzeten, de ezek a reflexiók létrejönnek teljesen szabályos félhenger alakú terelőlap esetén is.


vas. jan. 14, 2007 1:12
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Cortez írta:
....
Ha pl U alakú, és mondjuk nincs semmi ilyesmi, akkor sokkal nagyobb reflexió lesz abből, nem?.....

A levegő levágja a kanyart amíg lamináris az áramlás (párhuzamosak a rétegek), a terelőlapok segítenek abban, hogy az is maradjon, ne váljon turbulensé, azaz örvénylővé, mert akkor hirtelen megnövekszik az ellenállása (akusztikus impedanciája).
Általában a hangsebesség 5%-a még nem okoz turbulens áramlást, pl. a reflexcsövek keresztmetszetére is ez az ajánlás.
Ha az áramló levegő élbe ütközik, sokkal kisebb sebességnél is elkezd örvényleni, ezt éppen reflexcsőnél tapasztaltam, szóló énekhangon nagyon kellemetlen volt.


szomb. jan. 13, 2007 21:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Kinek mi a véleménye egy TL esetében a 180 fokos kanyarokban elhelyezett 45fokos terelőlapokról?
Ha pl U alakú, és mondjuk nincs semmi ilyesmi, akkor sokkal nagyobb reflexió lesz abből, nem?
Persze így is nyilván marad, mert az U kanyar túl nagy impedancia akusztikailag, de csak javul vmennyit, nem?
Esetleg méricskélt vki ilyesmit?

Illetve a másik kérdésem csillapitás ügyében: láttam pagrusnál ezt a spirál alakú megoldást.
Erről kinek mi a véleménye? TL esetén jó lehet egy ilyen tekerős megoldás?
Vagy lehet hogy nem jó elállni a hang útját ennyire "teljesen"?

A 3dik: vki el tudna igazítani vmi szemléletes példával (esetleg mechanikus analógával) hogy mit
jelent ha egy hangszóró nem jó TL-ben, pl a Qts vagy akármi más alapján?
A TL csak egy elv, mit jelent ha valami nem tud így működni? Miért ne tudna?
Ez már nem csak méretezési kérdés?


szomb. jan. 13, 2007 21:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Azt nagyon megkoszonnem!! Dobnal egy mailt a pumaelbusta@gmail.com -ra, ha mehetek erte? Ja, es arrol van informaciod, hogy napkozben meddig lehetne menni erte?
elore is koszi!


hétf. okt. 02, 2006 5:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Ha biztosan kell, egy darabot eljuttatok a H2000-hez, és ott átveheted.


vas. okt. 01, 2006 8:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Hat, igyekszem beszerezni egy peldanyt, de felek hogy fehervaron nem fogok kapni... a nagy budos faluba meg nem tudom, mikor jutok el, pedig lenne nehany dolog amit ott tudok csak megvenni (posta meg igy mar dragabb lenne mintha egyszer felmennek)


vas. okt. 01, 2006 8:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Puma.
Javaslom a WM 61A -t . Sokan használjuk , és van hozzá mért átviteli görbe . Kb. 1100-1200 -körül van az ára .


pén. szept. 29, 2006 7:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
oh. regebben probalkoztam egy pokot osszeganyolni amit javasoltak meresre, de valszeg kepessegeim miatt nem lett mukodokepes a cucc ;] es azt hittem hogy egy ilyen kapszula joval dragabb... megprobalok beszerezni egyet;]
ismet koszi az infokat!


pén. szept. 29, 2006 5:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szerintem ,mérj !
Az RMAA egy egyszerűen használható program . Egyszál mikrofon kapszulával már tudod használni . Ezügyben ajánlom Spexcel honlapját .


csüt. szept. 28, 2006 18:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Ahmm, koszi a valaszt. Azert kerdeztem mert nalam is van egy hupli, igaz meresrol nalam szo sincs, csak fuleltem jelgeneratorral . (Egyebkent egy 23 Hz-re meretezett TL, HA31-gyel)


csüt. szept. 28, 2006 6:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Kétféle képpen lehet rátenni, egyik verzió amikor taszítják egymást . Ez látszólag lehetetlen , valójában ahogy közelítjük a kompenzáló mágnest a hangszóró hátuljához , elősször taszítja . Aztán kb. 1centi távolságból már enyhén vonza . A hangszóró Qes-ét , vagy mi a szöszt lehet vele megváltoztatni .Lényegében erősebb lesz a mágneskör . Így kompenzálnak a H2000-nél is . A másik amikor vonzódnak egymáshoz, ilyenkor gyengül a mágneskör . Ez utóbbit Shalafi útálja , szerinte tönkreteszik egymást a mágnesek . TL-ben mérve kicsit lejjebb megy az átvitel . Nekem az volt a gondom , hogy 60 Hz körül volt egy púp az átvitelben . Kellemetlen mert mindig meghallottam . Az első verziót alkalmazva viszont szépen kisímult ez a rész . Harminc Hz-re méreteztem a dobozt ,de a mérés szerint simán hozza a 20-at is . Ha hinni lehet az RMAA-nak. / Fs 50 Hz ! / Shalafiéknál tettem fel néhány képet a mérésekről , ha érdekel . Irodalom - Gilszkilabor honlapja .


szer. szept. 27, 2006 21:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 237
Tartózkodási hely: Szekesfehervar
Hozzászólás 
Mocsing!

meselnel nekem arrol a kompenzalo magnesrol? de ugy reszletesen, mert kb most hallok ilyenrol eloszor... vagy esetleg valami irast is ajanlhatnal ahol irnak rola.
koszi


szer. szept. 27, 2006 20:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szia Gery .
Nálam úgy néz ki a csillapítás , hogy az egész dobozt kibéleltem egy réteg fehér , műszálas vatelinnel . Egyszerűen ráragasztottam az oldalakra ,terelő lapra egyszóval mindenhova . Ragasztónak ACRYLIC U-t használtam , olyan sziloplasz szerü anyag , csak olcsóbb . Belső éleket is ezzel tömítettem . A függőleges aknába meg félcsomag vattát tettem .
Holnap ha minden jól megy ,teszek fel róla képet .
A kérdésre válaszolva , nincs teletömve , akkor már túl lenne csillapítva .


pén. szept. 22, 2006 19:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
Mócsing írta:
...
Csillapítás : 1 réteg fehér vatelin , teljesen kibéleltem , az az akijárattól beljebb végződik 25 cm-el ...

Mócsing: Mivel nagyon hasonló a TL-ed, mint az enyém ezért kérdezlek téged, hogy konkréten hogy érted, hogy teljesen? A teljes keresztmetszetét teletömted vatelinnel? Mert én kipróbáltam, tegnap, hogy mennyi vatelin kellene az enyémbe kb, és rohadt sok az tuti. Milyen vastag volt az a vatelin? (enyém 1cm)


pén. szept. 22, 2006 13:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
gery03 írta:
... nálam ez nem annyira kivitelezhető, mivel a csö nálam nem ilyen kicsi, és nem is kör keresztmetszetű. Arra gondoltam, hogy a szemben lévő falakra valami viszonylag semleges anyagot feszítenék ki, és azokon kerekszül "szőném" át a vatelin-t. Kicsit nehéz leírni, hogy hogyan gondolom, de a vatelin hullámosan (laposan) lenne a csőben lényegében.
Ez vajon jó megoldás lenne?

Korábban - szájhagyomány útján - az volt a vélekedés, hogy a cső keresztmetszetének meg kell egyezni az Sd értékével. Pagrus is ebben a szellemben építette a csövét, nálam is hasonló a helyzet, amikor elkezdtem a TL-lel foglalkozni, akkor még nem elemeztem MJK cikkeit. Persze szól ez így is, csak talán nagyobb hatásfokot lehetne elérni MJK adatai alapján. Kérdés, hogy szükséges-e ez egy hagyományos TL-nél, ahol a csővel létrehozott rezonáns hangnyomásnak nem illik jóval meghaladnia a membrán által direktben sugárzott középtartományú hangnyomást. Ha meghaladja, akkor csillapítani kell az alapharmonikust is, kiszélesítve ezáltal a rezonanciagörbét.
A hanghullám rezonanciáját ott lehet hatékonyan, akár szelektíven csillapítani, ahol a sebesség maximális. Az alapharmonikusnál ez a cső szájára esik, a harmadik felharmonikus esetén a cső effektív hosszának az 1/3-ára és a csőszájra, az ötödik felharmonikus esetén az effektív hossz 1/5-ödére, 3/5-ére és a csőszájra, és így tovább. Az effektív hossz nézetem szerint csökken a frekvencia növekedésével, mert egyre kisebb lesz a cső szájánál az együtt mozgó levegő tömege. Ezt a jelenséget MJK is megfigyelte, de nem talált rá magyarázatot, talán ez az, amit leírtam.
A ténylegesen kialakuló rezonanciák megtalálásához nem árt az impedanciamenet megfigyelése, az itt látható csúcsok segítenek megtalálni az elhelyezendő csillapítóanyag pontos helyét.
A csőben elhelyezett csillapítás az eddigi megfigyeléseim szerint akkor hatékony, ha a csillapítóanyag "légmentesen" kitölti a keresztmetszetet, nem tud mellette a hangszóró kifújni.
Az alapfrekvencia kétszeresén, f2-n, a cső végén nem jön ki hang, viszont a membránnak egy csillapítatlan rezonanciája van, ezt a cső effektív hosszának a közepén elhelyezett csillapítással lehet csökkenteni.
Az MJK által leírt 2/3-3/4 hosszban elhelyezett csillapítóanyag csillapítja f2-t és az össze további felharmonikust is, a további kitöltés már erősen érezteti hatását az alapharmonikusra is.
Kettéhajtott TL esetén az egyes csőszakaszokban félhullámú rezonanciák is kialakulnak, a levegőoszlop makacs dolog, jobban tudja a fizikát, mint mi. Ezeket a rezonanciákat az egyes csőszakaszok közepén elhelyezett csillapítással lehet csökkenteni.
Persze az eredményt mindenképpen mérni kellene, de legalább konstans amplitúdójú szinuszjellel meghallgatni. A szinuszos meghallgatás nem mellőzhető akkor sem, ha mérünk, a szoba reflexiói félrevezethetnek.


pén. szept. 22, 2006 11:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 14, 2005 14:30
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Debrecen
Hozzászólás 
fdsamano írta:
fdsamano írta:
Pagrus leírt egy módszert, egy hosszú, vékony pálcára spirális módon keresztléceket erősített, és ez tartja a spirálisan feltekert vattáját.

Megtaláltam, érdemes végigolvasni: http://diyaudio.barjak.net/

Aha! Kösz! Bár nálam ez nem annyira kivitelezhető, mivel a csö nálam nem ilyen kicsi, és nem is kör keresztmetszetű. Arra gondoltam, hogy a szemben lévő falakra valami viszonylag semleges anyagot feszítenék ki, és azokon kerekszül "szőném" át a vatelin-t. Kicsit nehéz leírni, hogy hogyan gondolom, de a vatelin hullámosan (laposan) lenne a csőben lényegében.
Ez vajon jó megoldás lenne?


pén. szept. 22, 2006 9:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Mócsing írta:
fdsamano írta:
A hangszórót kivettem belőle, nincs arra szükség :)

Elmehetek hozzád iparitanulónak ?

Persze csak tréfa volt, az első kamrából vettem ki, jelenleg hátulról szól bele a hátsó kamrába. Volt egy-két helyen kioltás a túl szoros csatolás miatt, és a hangszórókosár helyenként nagy reflexiókat okozott.


csüt. szept. 21, 2006 21:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
fdsamano írta:
A hangszórót kivettem belőle, nincs arra szükség :)

Elmehetek hozzád iparitanulónak ?


csüt. szept. 21, 2006 19:34
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Hát igen...
Nekem is hasonló problémáim vannak:
Nincs hol, mivel, meg mit (elfekvõ fa) fûrészelgetni.
De hátha össze jön a kertesház project! Akkor mûhely is lenne és nem csak elektronikai!!


csüt. szept. 21, 2006 13:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Végső?
Most éppen így áll:

Kép

A hangszórót kivettem belőle, nincs arra szükség :)
Meg persze még van ezer ötletem, amit ki kellene próbálni rajta, ha lenne egy műhelyem, és nem a konyhában a hokedlin fűrészelgetnék egy szál dekopírral :(.


csüt. szept. 21, 2006 12:50
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
fdsa:

A Karlson TL project hogy áll?

Õszintén szólva (mint rutintalan hangfal építõ és mint famunkákhoz nem nagyon rendelkezõ) egyszer összeraknék egy olyat, de pofátlan módon megvárnám, hogy kitapasztald, hogy merre és hogy. Szóval, ha már van valami végsõ verzió, ami úgy tûnik, hogy rendben van és publikus a dolog, akkor szívesen vennék egy leírást róla! :wink:


Üdv: Deka


csüt. szept. 21, 2006 10:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
fdsamano írta:
Pagrus leírt egy módszert, egy hosszú, vékony pálcára spirális módon keresztléceket erősített, és ez tartja a spirálisan feltekert vattáját.

Megtaláltam, érdemes végigolvasni: http://diyaudio.barjak.net/


szer. szept. 20, 2006 10:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
talán mert mindegyik torzít valamennyit?

Mondhatjuk így is. Egy hangsugárzó akkor nem torzít, ha a frekiket egyenkén ugyanolyan hangosan szólaltatja meg, valamint azok fázisát sem tolja el, és a jelalakjukat is békén hagyja. Na ilyen nem lesz soha..


kedd szept. 19, 2006 20:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 16, 2006 18:18
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Hozzászólás 
ezt csak azért vettem meg mert kelett valami referencia,de azóta rájöttem hogy nincs két egyformán hangzó sugárzó.Azért nem volt rossz vétel 19990/db nettó nagykerár.
lancettát már áprilisban is megtaláltam,de az a bajom hogy tang band hangsz nem lehet kapni ebben az országban.A németektől meg nem merek rendelni.
miért van miért van hogy külömböző hangszínük van a sugárzóknak?
talán mert mindegyik torzít valamennyit?


kedd szept. 19, 2006 19:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Viszont nem nekem kell lerajzolnom :)


kedd szept. 19, 2006 18:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
De kicsit érzéketlen a kompenzálás miatt is, és nem túlzottan terhelhető.


kedd szept. 19, 2006 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szép ez a hangsugárzó és biztosan jó a tere...


kedd szept. 19, 2006 12:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
lewy írta:
A tetőtérben lakom és itt küldök 1 pár pure acoustics
dream 77( http://pure-acoustics.com/)
és 1 pár jamo 180 a négyet egyszerre hajtottam vagy 80W tal. Olyan hangos volt hogy begyulladtt a fülem másnapra és a gipszkarton illesztések mind szétrepedtek a mély rezonanciáktól.

Ezek mellé minek még plusz hang? Vagy csak kölcsön volt?

Ha kész tervet szeretnél, akkor ajánlom figyelmedbe a Lancettát, amelyről olvashatsz Wolkens honlapján http://www.heatwave.hu/lancetta.html , a "szabásmintáját" pedig itt találod: http://www.blueplanetacoustic.de/pdf/134/Lancetta.pdf


kedd szept. 19, 2006 11:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
A vatelin (PE szálas csillapaító) valószínű, hogy jó. Mégegy szavazat neki.. Ráadásul könnyebb kezelni, mint a vattát. A kapható és főleg olcsón kapható szivacsok nagy részének nem olyan a cellaszerkezete, hogy bármit is csillpaítanának.


hétf. szept. 18, 2006 20:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. szept. 16, 2006 18:18
Hozzászólások: 10
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Hozzászólás 
Családiban lakom, most tartok a belső építészetnél (új ház)csak nincs lóvé annyi egyszerre(ford szerelő nem keres valami jól).
Láttam watt szobányi vagy háznyi tl jét nagyon brutális én erre nem lennék képes mert nem vagyok fanatikus és nem szeretném lebontani a tetöt vagy az egész házat :lol: (írta hogy 10 hz nél kiesik az ajtaja :D )
Házunk fele kész van (a tesóval). A tetőtérben lakom és itt küldök 1 pár pure acoustics
dream 77( http://pure-acoustics.com/)
és 1 pár jamo 180 a négyet egyszerre hajtottam vagy 80W tal. Olyan hangos volt hogy begyulladtt a fülem másnapra és a gipszkarton illesztések mind szétrepedtek a mély rezonanciáktól.


hétf. szept. 18, 2006 19:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Gery .
A mejne TL-nek , volt 60 Hz körül egy randa kiemelése . Úgy sikerült megszüntetni , hogy tettem rá /620-ra/ kompenzáló mágnest .Ha 100 Hz alatt gondjaid vannak , érdemes vele kisérletezni .


hétf. szept. 18, 2006 18:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség